Sosyal Medya’da Hashtag Kullanma Yöntemleri

Hashtag Notification ConceptHashtag, günümüzde sosyal medya stratejisinde kullanılan en önemli araçlardan bir tanesi. Eğer, hashtag’ın doğru olarak nasıl kullanılması gerektiğini veya hangi hashtag’ın sosyal medya stratejisinde kullanılması gerektiğini bilmiyorsanız bu durum markanıza veya kurumunuza zarar verebilir. Bu yazım’da sosyal medya’da hashtag kullanma yöntemleri üzerine sizlerle paylaşacağım ancak konuya girmeden önce hashtag’in tanımının ne olduğunu merak edenler daha önceki yazıma buradan göz atabilirler.

Sektör Hashtag’leri

Her sektör’ün kendi özel hashtag’ı vardır. Moda sektöründe kullanılan ootd (outfitoftheday) hashtagı buna bir örnek. Sağlık sektörü içerisinde yapılan paylaşımlarda healthinnovations hashtag’ı kullanılabilir. Etkinlik planlama sektöründe faaliyet gösteren kurumlar #eventplannig ya da #wedding hashtag’lerini kullanabilirler. Sosyal medya sektöründeki kurum ve markalarda #socialmedia #smmm veya #socialmediatips kullanabilirler. Kendi sektörünüz için en kullanışlı hashtag’ı bulmanız  ve bu hashtag’leri kullanabileceğiniz içerikleri üretmeyi iyil şekilde öğrenmeniz gerekiyor.

Genel sektörel hashtag’lerden ayrı olarak, çoğu zaman kurumunuz ile ilgili #etkinlik, #konferans, #eğitim seminerleri veya başka etkinliklere katıldığınız da paylaşımlarınıza bu hashtag’leri mutlaka ekleyin. Böylece etkinliği takip eden başka katılımcılar ile de iletişim kurabilir ve paylaşımlarınızın birçok kişiye kolayca ulaşmasını sağlamış olabilirsiniz.

Konum Hashtag’leri

Etrafımızdaki herkes değişik etkinlikler için değişik hashtag kullanıyor. Bu etkinlikler bir spor karşılaşması veya bir konferans bir kutlama veya başka bir etkinlik olabilir. Eğer sizin işletmeniz veya kurumuz da bu etkinliklere yakın yerde bulunuyorsa etkinliğe katılanlara hizmet ve ürünlerinizi sunabilirsiniz. Hashtag kullanımı bu anlamda çok etkili olacaktır. Örneğin bir restaurant veya butik bir mağaza veya bir otel işletiyorsanız konum hashtag’lerini kullanabilirsiniz.

Etkinliğiniz ile ilgili fotoğraf veya video’ları paylaşırken benzer şekilde etkinliğe özel hashtag’ı paylaşımlarınıza ekleyebilirsiniz.

Tatil Hashtag’leri

Yapılan paylaşımlara hashtag eklemenin herhalde en eğlenceli yolu tatiller. Herkes iyi bir tatil geçirmiş olmayı ister. Siz de trend tatil hashtag’lerini ilgili paylaşımlarınıza ekleyebilirsiniz.

Yeni Yıl Kutlaması’ndan, Sevgililer Günü’ne, Yaz ve Resmi Tatillerden Dini ve Kültürel Bayram Tatillerine kadar birçok tatil için bu tarz hashtag’leri uygulamak ve kullanmak mümkün.

Tatil döneminde tatil ile ilgili ürün satışlarınızda veya tatili nasıl geçirmek gerektiği ile ilgili ipuçlarında tatil hashtag’lerini kullanabilirsiniz.

Yukarıda paylaşmış olduğum hashtag trend’lerine bağlı olarak  sosyal medya’da değişik hashtag kullanma yöntemleri de vardır elbette. Ancak burada sizlere trend hashtag kullanımı ile ilgili fikir vermesi açısından bu paylaşımların önemli olduğunu düşünüyorum.

Hashtag Kullanim Rehberi icin Tiklayin

One Response

  1. tuğba çelik 8 Eylül 2016

Leave a Reply