7 adımda Instagram’da Etkili Satış Arttırma Nasıl Yapılır? 2020 Güncel

Bu yazımda 7 adımda Instagram’da Etkili Satış Arttırma Nasıl Yapılır? sorusuna cevap arayarak satışlarını arttırmak isteyenlere yol göstermeye çalışacağım. Daha önce yazdığım 5 adım’da Instagram’da ürün satışı nasıl yapılır? konusu bu yazıyı okuyan sizler gibi birçok okuyucuya faydalı olduğunu düşünüyorum.  İlgili makaleye buradan ulaşabilirsiniz.

Geçen 5 yıl içerisinde Instagram’ın 1 milyar’dan fazla kullanıcıya ulaştı. Başlarda sadece fotoğraf paylaşma uygulaması olarak yayına başlayan instagram’ın bir sosyal ticaret platformu haline geleceğini 5 yıl önceden konuşuyorduk. Bu zaman dilimi içerisinde, Instagram’da satış ürünlerin görsellerinin paylaşılıp, alıcılarla buluşmasının çok daha ötesine geçti. İşte bu yazımda Instagram’da takipçilerinizle ya da müşterilerinizle daha başarılı etkileşime geçme stratejilerini ve  instagram’da etkili satış arttırma konusunu paylaşacağım.

  • Instagram Profilinizi Kurumsal Hesaba Çevirin

İster küçük ister büyük ölçekli firma olun, instragram hesabınızı kurumsal profile çevirmeniz gerekiyor. Böylece, Instagram postlarınızın, hikayelerinizin, Instagram reklamlarınızın analizini görebilirsiniz. Ayrıca instagram hesabınızın herkese açık olması da kurumsal hesabınız açısından kritik öneme sahiptir.

  • Instagram Profilinizi Düzenleyin

Profil görselinizin net ve anlaşılır olması en gerekli önceliklerdendir. Özellikle Instagramda satış yapmak isteyenler için iletişim bilgilerinizi, web sitenizin adresini ve iş yeri adresinizi mutlaka profilinize ekleyin. Ayrıca profilinize ingilizcesi Call-to-Action olan takipçilerinizi aksiyon almalarını sağlayacak Ara, Mesaj At gibi tuşları ekleyin.

  • Instagram Ürünlerinizi etiketleyin

Instagram’da ürünlerinizi görsel olarak paylaşıp üzerine fiyatlarını ekleyebileceğiniz ve satış yapmanızı sağlayan özelliği sayesinde satışlarınızı arttırabilirsiniz. Satış yapacağınız ürünleri etiketleyip websitenizde ilgili sayfalara yönlendirmesinin yapılarak bu özelliği daha etkin kullanabilirsiniz.  Bunun için önce ürünleri Facebook sayfanıza eklemeniz gerekiyor.

  • Instagram Hikaye özelliğini kullanın

Hergün yaklaşık 500 milyon kullanıcı İnstagram Hikayeleri (Instagram Stories) kullanıyor. Siz de instagram satışlarınızı arttırmak için yüksek etkileşim sağlayan instagram hikaye özelliğini kullanabilirsiniz. Soru Sorma, Anket yapma gibi özellikler takipçilerinizle olan etkileşiminizi arttıracaktır. Ayrıca 10 bin’den fazla takipçiniz varsa ürünlerinizi veya hizmetinizi yukarı kaydır (Swipe UP) özelliği ile takipçilerinizle paylaşabilirsiniz. Takipçilerin, %15-%25 arası markalara ait ürünlerin olduğu yukarı kaydır özelliği ile etkileşime geçmektedir.

Son olarak, ürünlerinizi kullanan müşteri ve takipçileriniz ürünlerinizi ya da sizin instagram hesabınızı etiketlediyse bu içerikleri siz de yeniden kendi hikayelerinizde paylaşabilirsiniz.

  • Intagram Reklamları Verin

Instagram’da rekabetin artması ve algoritmaların sürekli değişmesinden dolayı instagramda reklam vermek de instagramda etkili satış arttırma yapmak aklınızda bulundurabileceğiniz seçeneklerden bir tanesi.

Instagram’da reklam verirken reklamınızın nerede görünmesi gerektiği, instagram’da reklam bütçesi, instagram reklamı yayınlanma süresi ve hedef kitle gibi konulara dikkat etmeniz gerekiyor. Instagram’da reklam vermek sanıldığı kadar zor değil, yapmış olduğunuz paylaşımları bile direk reklama çıkabilirsiniz. Instagram’da nasıl reklam verilir konulu yazımı buradan okuyabilirsiniz.

  • Instagram’da Influencer ile Çalışın

Instagram’da influencer ile çalışmak neredeyse instagram reklamlarından daha populer hale geldiği gibi takipçilerle yüksek etkileşim sağladığı için günümüzde sosyal medya stratejilerinin de çok önemli bir parçası haline geldi. Yapılan araştırmalara göre kişisel veya bireysel tavsiye marka reklamlarından daha çok etkili oluyor. Instagram’da influencer ile çalışırken, ürünlerinizin net bir şekilde görünmesi, ürünlerinizin özelliklerinin ve kullanım kolaylığının ve de fiyat-fayda açıklamasının iyi yapılmasına dikkat edin.

  • Doğru Hashtag Kullanın

Facebok, Instagram, Linkedin gibi sosyal platformlarda Doğru Hashtag Kullanımı hakkında ilgili genel olarak hazırlamış olduğum ve binlerce ziyaretçim tarafından indirilen Hashtag kullanım rehberine buradan ulaşabilirsiniz.

Kısaca özetlemek gerekirse, markanızın ya da ürünlerinizin akılda kalıcı olmasını sağlamak üzere ve instagram hesabınıza dolaylı olarak da websitenize ziyaretçi çekmek için size ait başka yerde kullanılmayan hashtagler oluşturun. #mobilya #internet #kiyafet gibi genel hashtag kullanımı milyonlarca paylaşım arasında kaybolup gideceği için spesifik hashtag üretmek markanıza ve satışlarınıza olumlu katkı sağlayacaktır.  Instagram’da yapmış olduğunuz paylaşımlara en fazla 30 adet hashtag ekleyebildiğiniz için abartı hashtag paylaşımından kaçının. Hashtag paylaşımlarınızı görsel paylaşımlarından hemen sonra yorum olarak da ekleyebilirsiniz. Bu durum etkileşim oranınızın düşmesine neden olmayacaktır.

Bu yazımda sizlere özellike Covid-19 günlerini yaşadığımız şu günlerde 7 adımda Instagram’da Etkili Satış Arttırma Nasıl Yapılır? sorusunun cevabını vermeye çalıştım.

Şimdi Sıra Sizde!

Bu stratejilere ek olarak sizlerin uyguladığı ve başarılı gördüğünüz instagram satış stratejilerinizi yorum kısmında yazabilirsiniz. Diğer okuyucularımız için de faydalı olacağını düşünüyorum.

Leave a Reply