Clubhouse Kullanma Rehberi; Clubhouse Nedir, Clubhouse Nasıl Kullanılır?

Son bir haftadır Türkiye’de Clubhouse rüzgarı esiyor. Benim’de 2 gün önce katıldığım ve farklı odalarda gerek katılımcı gerek dinleyici olarak bulunduğum bu uygulama hakkında Clubhouse Nedir, Clubhouse Nasıl kullanılır konulu kendi düşünce ve tecrübelerimi paylaşabileceğim bir yazı kaleme almak istedim. Öncelikle Clubhouse Sadece IOS cihazlarda çalışan ve davetiye ile katılabileceğiniz bir sesli sosyal medya uygulaması.

Aşağıda Clubhouse Nedir, Clubhouse Nasıl kullanılır? sorusunun cevabını şahsi tecrübelerimle sizlerle paylaşacağım.

Clubhouse Nedir?

Son bir haftadır sosyal medya platformlarında gezerken benimde dikkatini çeken ve davetiye ile katıldığım Clubhouse, Mart 2020 yılında Amerikada kurulan ve sadece sesli olarak katılımcılarla konuşabileceğimiz yeni nesil sosyal medya uygulaması.

Clubhouse uygulaması, başka herhangi bir uygulamaya gerek kalmadan kullanıcılara başkaları ile gerçek zamanlı sohbet etmelerini, değişik konularda paylaşımlar yapabilmelerini, iş birlikleri oluşturabilmelerini  sağlayan bir uygulama. Clubhouse’dan nasıl para kazanılır ve Clubhouse’da nasıl iş bulunur başlıklarında ip uçlarını da sizlerle ileriki yazılarımda paylaşacağım.

Clubhouse’a Nasıl Üye Olabilirim?

Öncelike Clubhouse’a üye olup odalara giriş yapabilmek için üyelerden birinden bir davet ile Clubhouse’a kayıt olmanız gerekiyor. İlk kayıt esnasında cep telefonunuza gelen davetiye ile kolayca üye olabiliyorsunuz. Diğer sosyal medya platformlarına kıyasla email ile kayıt olmanıza gerek yok.

Clubhouse Nasıl Kullanılır?

Clubhouse’a kayıt olduktan sonra yapacağınız ilk iş profil oluşturmak. Kullanıcı adı belirlereyek ve platformda sizi takip edenlerin sizin hakkınızda bilgi alabilecekleri bio kısmını da detaylı yazmanız aramalarda daha kolay bulunmanızı sağlayacaktır. Bio kısmında istediğiniz kadar karakter ile detaylı bir profil oluşturabilirsiniz, ilk 125 karakter profilinize tıklayanlar tarafından görüneceği için, bu alanları sizi daha çok ön plana çıkarak detayların olması yönünde kullanabilirsiniz.

Clubhouse profil fotoğrafınızın güleryüzlü, yüzünüzün net göründüğü ve mümkünse arka fon beyaz renkte olması sizi takip edecekler açısından faydalı olacaktır.

Clubhouse profilinizde tıklanabilen tek link yeri twitter ve instagram hesabınız. Dolayısıyla bu iki alanı da boş bırakmamanız bu hesaplarınızda da  takipçi sayılarınızı arttırmanızı olanak sağlayacaktır.

İngilizce’si Clubhouse Hallway olan ana sayfadaki feed üzerinde aktif ve devam eden sohbet odalarını görebilir ve buralara katılabilirsiniz. Ana sayfa üzerinde aşağıdakileri kolaylıkla yapabilirsiniz.

  1. Takip etmek istediğiniz kişileri veya konuları arama motoru kısmında arayabilirsiniz
  2. Tanıdıklarınıza Clubhouse daveti gönderebilirsiniz.
  3. İleriki tarih ve saatlerdeki etkinlikleri görmek için takvim’i inceleyebilirsiniz.
  4. Bildirileri takip edebilirsiniz.
  5. Kendi Clubhouse profilinizi güncelleyebilir ya da görüntüleyebilirsiniz.

Clubhouse’da canlı devam eden sohbet odalarına tıklayarak sohbetleri dinleyebilir, katkı yapmak istediğiniz zaman el kaldırma tuşuna tıklayarak moderatör tarafından sohbete alınabilirsiniz. Böylece düşüncelerinizi paylaşırken, network yaparak iş ve arkadaş çevrenizi de geliştirebilirsiniz.

Clubhouse Kulüpleri Nedir?

ClubHouse kulüpleri, uygulama üzerinde topluluk oluşturabilmek için kullanabileceğiniz bir alan. Uygulama üzerinden açılan odalar özel veya herkese açık olarak kulüpler tarafından açılabilirken sadece kulüp üyelerine özel odalar açılabiliyor. İşletmeler ve Markalar Clubhouse Topluluk Kuluplerini kullanarak ürün ve hizmetlerini rahat bir şekilde tanıtabilecekler diye düşünüyorum.

Sonuç olarak;

2021 yılına sosyal medya’da da büyük bir yenilikle başladık. Clubhouse uygulaması kullanıcılar için yeni bir iletişim mecrası olacak gibi duruyor. Diğer dijital mecralarda ve sosyal medya platformlarında olduğu gibi bu platformda asıl amaç kullanıcıların bu platformda olabildiğince uzun zaman geçirmelerini sağlamak.

Clubhouse şuan genel olarak sanatçılar, fenomenler, dijital ajanslar tarafından kullanılmakta ve marka ve işletmelere büyük fırsatlar sunacağa da benziyor.

Clubhouse’ın nereye gideceğini, nasıl bir şekil alacağını izlemek çok heyacanlı olacak. Eğer siz de şuan Clubhouse üyesi iseniz, Clubhouse odalarına katılarak, yeni insanlarla tanışabilir, iş konuşabilir ve networkünüzü genişletebilirsiniz.

Peki, sizin Clubhouse ile ilgili düşünceleriniz neler? Sizce Markalar ve İşletmeler Cluhouse’u nasıl kullanmalı ve Clubhouse’da iş bağlantısı nasıl oluşturulmalı? Aşağıdaki yorum kısmında benimle ve takipçilerle paylaşabilirseniz çok sevinirim.

Leave a Reply