Sosyal Medya Yaşam Döngüsü Nedir?

Hayatta herşeyde olduğu gibi sosyal medya’nın da bir yaşam döngüsü vardır. Yaşam döngüsü birçok kritik parçaya sahip aynı zamanda da bunlar birbirini etkiler nitelikte. Bizlerin yani okuyucuların sorumluluğuda bu döngünün nasıl çalıştığını anlamak ve bu döngünün hızına katkı sağlamak.

Sosyal Medya Yaşam Döngüsü Nasıl Çalışır 

Sosyal medya üzerinde okumuş olduğunuz her makale ve haber sitenizi ziyaret eden kullanıcılar ile etkileşim içerisinde ve haliyle bu etkileşim de çift yönlü gerçekleşiyor. Buna ek olarak, ziyaretçilerin dikkatini çeken icerikleri paylaşarak etkileşim oluşturmak ve onlardan da bunu kendi sosyal cevresi ile paylaşmalarını beklemek içerik paylaşanların asıl amaçlarındandır. Okuyucular olmadan ve yazılarınız okunmadıktan sonra paylaşımlarınızın bir değeri ve kıymeti yoktur. Ancak, sitenizi ziyaret edip yazılarınızı okuyan, değerlendiren ve yazılarınızı sosyal çevresi ile paylaşan kullanıcılar sizler için çok önemlidir.

Sosyal Medya yaşam döngüsünün nasıl çalıştığı konusuna gelindiğinde nelerin bu döngüye dahil olduğunu anlamak çok önemlidir.

Etkileşim: web sitesi içeriği söz konusu olduğunda yapacağınız ilk şey okuyucularla online etkileşim kurmaktır. İçeriğinizin nasıl olduğunu konuşmak, başkaları ile etkileşime geçmek, sorular sormak ve geri dönüşler almak çok çok önemlidir.

İlgililik: İçeriğinizin ilgili olduğundan emin olun. Hedef kitlenizin isteklerine yönelik içerik paylaştığınızdan emin olun. Okuyucularınızın ne istediğini, hangi konuya ihtiyaç duyduğunu anlamanız  başarınız açısından çok önemlidir.

Odaklanın: Başarı sağlamanın diğer bir yolu da okuyucu ve hedef kitlenizin sizden ne istediğini anlamaya yönelik odaklanmış olmanızdır. Yazılarınız ile ilgilenen okuyucunun o an sizin için tek ve en önemli kişi olduğunun bilincinde olun.

Geri Dönüşleri Önemseyin: Okuyucu hedef kitlenizin yazılarınızı okuduktan sonra veya içeriklerinizi inceledikten sonra düşüncelerini ve yorumlarını isteyin. Yazılarınızın onların istediği içerikte olup olmadığının onayını alın. Bilginize ve kendinize güveniyorsanız yazılarınızı değerlendirme konusundan korkmayın.

Güven oluşturun: Güçlü, anlamlı ve uzun sürecek olan ilişkinin başında güven gelir. Hedef kitlenizin size, sizin de hedef kitlenize güvenmeniz gerekir. Tabi, güven bir anda oluşacak bir şey değildir. Zaman alır ve her iki tarafın da çok çaba göstermesi gerekir.

İlgi gösterin: Hedef kitleniz ve okuyucularınız ile aranızda bağ geliştirdiniz, dolayısı ile bu kişilere karşı da ilgi gösterme konusunda rahat olun.

Etki alanınızı genişletin: Başarınızı arttırmanın önemli bir yolu da yüksek kalitede, başkalarının istifade edebileceği değerli içerik sunmaya devam etmekten geçer. Eğer bu şekilde bir içeriğe sahipseniz aynı şekilde içerik sunmaya devam edin.

Sonuç

Sosyal Medya yaşam döngüsüne dair bilgi sahibi oldunuz. Bir sonraki oluşturacağınız içerikte bunlara da önem verin. Başarılı olmak istiyorsanız o kadar oluşturacağınız içeriğe önem vermeniz gerekiyor. Böylece olumlu geri dönüşlerde alabilirsiniz. Sosyal medya’nın etkisi ve gücü göz önünde bulundurulduğunda ister kişisel olarak ister iş amaçlı bu yaşam döngüsü her zaman karşınıza çıkacaktır. Tabi ki, sonuçları takip etmek ve analitik bilgileritoplayıp değerlendirmek isteyeceksiniz, bu da başarınızı ölçmede kullanılacak diğer unsurlardan biridir.

Siz sosyal medya yaşam döngüsünde neyi ön planda tutuyorsunuz? İçeriklerinizi belirlerken neleri göz önünde bulunduruyorsunuz, aşağıda bizimle paylaşabilirseniz çok sevinirim.

 

 

Leave a Reply