6 Adım’da Sosyal Medya Pazarlama Planı Nasıl Yapılır?

6 Adım'da Sosyal Medya Pazarlama Planı Nasıl Yapılırİster sosyal medya uzmanı olsun ister bireysel hesap  yöneticileri olsun birçoğumuz sosyal pazarlama planı hazırlarken zorluk çekiyoruz. Peki, sosyal medya pazarlama planı nasıl yapılır?

Sosyal medya’da yapmış olduğunuz her bir etkinliğin – beğeni, yorum, twit –  sosyal medya pazarlama planı içerisinde yer alması gerekiyor. Bu şu demek, her bir tweet, beğeni, yorum sizin planınız  dahilinde olması gerekiyor. Her ne kadar karışık gibi görünsede sosyal medya planlaması için zaman ayırdığınızda tüm yapacağınız etkinlikler kendiliğinden gerçekleşecektir.

Eğer sosyal medya pazarlama planında neleri göz önünde bulunduracağınızı bilmiyorsanız aşağıda 6 adımda sosyal medya pazarlama planı nasıl yapılır? sorusunun cevaplarını okuyarak kendi planınızı oluşturabilirsiniz.

Sosyal Medya Pazarlama Planı Nedir?

Sosyal medya pazarlama planı, sosyal platformları kullanarak kendi işiniz için belirlemiş olduğunuz hedefleri gerçeleştirmek için yapacaklarınızın özetidir diyebiliriz. Bu planda şuan hesabınız ne durumda ve yakın gelecekte hesaplarınızın nerede olmasını istiyorsunuz ve bu hedeflere ulaşamak için hangi araçları kullanacaksınız gibi konular olmalıdır.

Genel olarak, planınız ne kadar spesifik olursa, uygulamada o kadar etkili olacaktır. Mantık çerçevesinde hazırlamış olduğunuz pazarlama planınızın gerçekleştirilemeyecek kadar geniş olmamasına dikkat edin. Bu plan sizin etkinlik takviminizi belirleyecektir ayrıca sosyal medya pazarlama planınızın başarılı mı yoksa başarısız mı olduğunu görmenize yardımcı olacaktır.

 1. Sosyal Medya Amaç ve Hedeflerinizi Belirleyin

Sosyal medya pazarlama planı’nın ilk adımı amaç ve gerçekleştirmeyi düşündüğünüz hedeflerinizi belirlemek olmalıdır. Amaç ve Hedeflere sahip olmak beklentileriniz karşılanmadığında hızlı bir şekilde harekete geçmenizi sağlar.

Hedefleriniz geniş pazarlama stratejiniz ile eş olmalıdır. Böylece sosyal medya için yapmış olduğunuz çalışmalar hedeflerinizi gerçekleştirmeye yardımcı olacaktır. Sosyal medya stratejileriniz retweet, beğenme gibi ölçme araçlarından daha çok satışları arttıran ve web sitenize trafik çeken gelişmiş ölçüm araçlarını kapsamalıdır.

Sosyal medya pazarlama planına başlamanın en kolay yolu, en az üç sosyal medya hedefi belirmektir. Hedefler gerçekleştiğinde nasıl sonuç beklediğinizi kendinize mutlaka sorun ve hedeflerin gerçekleşip gerçekleşmediğini gösterecek takip araçlarınız olsun.

Örneğin Instagram’da kurum kültürünüzü anlatacak fotoğraf paylaşacaksınız. Bunu gerçekleştirmek için 30 beğeni ve 10 yorum alacak 3 fotoğraf paylaşmayı hedefleyebilirsiniz. 

 1. Sosyal Medya Analizi yapın

Sosyal medya planını yapmadan önce, mevcut sosyal medya platformlarındaki durumunuzu analiz edip, nasıl sonuç aldığınızı bilmeniz gerekiyor. Bunun için sosyal medya yolu ile hitap ettiğiniz kesim kim, müşterileriniz hangi sosyal medya platformunu kullanıyor ve rakiplerinize göre nasıl bir sosyal medya başarınız var gibi soruları analiz etmeniz gerekiyor.

Analizinizi yaptıktan sonra bulunduğunuz sosyal medya platformları hakkında daha net bilgiye sahip olmanız gerekiyor. Hesaplarınızı kim yönetiyor, kim kontrol ediyor, düzenli bir şekilde kontrol ediliyor mu gibi soruların cevaplarını da verebilmelisiniz.

Ayrıca her bir sosyal medya platformu için ayrı ayrı amaçlarınızı belirlemeniz gerek. Eğer belirli bir amaca hizmet etmeyen ve hedef kesiminizin olmadığı bir platformdaysanız o profile silebilirsiniz. Dolayısı ile hangi sosyal medya platformunu aktif tutmanız gerekiyor ve hangisini silmeniz gerekiyor buna karar verebilirsiniz.

Örneğin instagram’ı kurum kültürünüzü tanıtarak iş arayanlar için bir platform olarak konumlandırabilirsiniz.

 1. Sosyal Medya Hesabı oluşturun

Sosyal medya analizi yaptıktan sonra, sosyal medya’daki hesabınızı oluşturabilirsiniz veya mevcut hesabınızı iyileştirebilirsiniz. Sosyal mdya hedeflerinizi en iyi karşılayan platform seçin. Facebook, Twitter ve diğer büyük sosyal medya platformlarını kullanarak işe başlayabilirsiniz. Sosyal medya profillerinizi amaç ve hedefleriniz doğrultusunda optimize edin. Sosyal medya profillerinizdeki tüm gerekli bilgileri eksiksiz doldurun, resimleri ve yazıları ilgili sosyal medya platformuna uygun olacak şekilde oluşturun.

 1. Rakiplerinizin ve Müşterilerinizin hesaplarını inceleyin

Sosyal medya’da bulunmanızın en büyük nedenlerinden bir tanesi hem müşterilerinizin hem de rakiplerinizin bu platformları aktif olarak kullanmalarından dolayıdır. Dolayısı ile sosyal medya pazarlama planınızı oluştururken hem müşterilerinizi hem de rakiplerinizin profil hesaplarını göz önünde bulundurmak işinizi kolaylaştıracaktır. Rakiplerinizin ne tür paylaşım yaptıkları ve müşterilerinizin ne tür paylaşımları beğendikleri sizler için önemli göstergelerdir. Böylelikle hem kendinizi rakiplerinizden farklılaştırabilir hem de müşterilerinizi beklentilerini karşılayacak ürün ve hizmet sunabilirsiniz.

 1. İçerik Planlaması ve Takvimi oluşturun

Sosyal medya’da başarılı olmanızı sağlayacak unsurlardan biride harika içerikler oluşturmanızdan geçiyor. Sosyal medya pazarlama planınız içerik pazarlama planını da içermelidir.

İçerik pazarlama planınız aşağıdaki sorulara cevap vermelidir,

 • Ne tür içerik paylaşacaksınız
 • Ne sıklıkta içerik paylaşacaksınız
 • Her bir içerik için hedef kesiminiz ne olacak
 • İçerikleri kim oluşturacak
 • İçeriklerin paylaşımını nasıl yapacaksınız

İçerik takviminiz sosyal medya çalışmalarınızda kullanacaığınız blog yazılarınızı, Facebook ve Twitter paylaşımlarınızı ne zaman yapacağınızı belirler.

İçerik takvimizin her bir sosyal medya platform amacınız ile örtüşür olduğundan emin olun. Örneğin Facebook profilinizdeki paylaşımlarınız ile satışlarınızı arttırmayı amaçlıyorsanız buna yönelik paylaşımlar yapmanız gerekiyor.

 1. Sosyal medya pazarlama planınızı test edin, değerlendirin ve düzenleyin

Sosyal medya pazarlama stratejilerinizi geliştirmenin en iyi yöntemi sürekli ilgili hesapları test etmekten geçer. Hangi platformun daha başarılı sonuçlar verdiğini ve hangi içerik paylaşımının amaçlarınızı gerçekleştirdiğini görmek için çeşitli analiz araçlarınızı kullanabilirsiniz.

Ayrıca, takipçi ve müşterilerinize anket yolu ile sosyal medya pazarlama çalışmalarınız hakkında sorularda sorabilirsiniz. Aynı zamanda müşterilerinize yapmış oldukları satın almalarda sosyal medya’nın etkisi de sorabilir ve bu sonuçları değerlendirebilirsiniz.

Sosyal medya platformları sürekli gelişiyor ve değişiyor. Hergün neredeyse yeni bir özellik ekleniyor. Dolayısı ile bu değişiklikleri de sosyal medya pazarlama planlarınıza eklemeniz gerekebilir ve hedeflerinizi de bu doğrultu da yeniden düzenleyebilirsiniz.

Sıra sizde, sosyal medya pazarlama planı oluştururken sizler neleri göz önünde bulunduruyorsunuz? Kurumunuzun veya kişisel olarak kullandığınız sosyal medya kanallarından hangisi sizin hedeflerinizi gerçekleştirmede en başarılı sonucu veriyor ve nasıl? Aşağıda yorum kısmında paylaşabilirseniz sevinirim

Leave a Reply