Instagram’da Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

Instagram, dün itibariyle iki büyük yeniliği yaptığını duyurdu. Instagram Canlı Yayın ve Instagram Direct’de paylaşılan kaybolan fotoğraf ve video’lar özelliği.

Instagram Hikayeleri kısmının bir özelliği olan Canlı Yayın özelliği takipçilerinize gerçek zamanlı olarak video paylaşmanızı sağlıyor.

Instagram Canlı Yayın özelliğini diğer canlı yayın uygulamalarından ayıran en temel özellik, canlı yayın biter bitmez paylaşımlar da kayboluyor. Yani yeniden izleme gibi bir şansınız olmuyor.

Instagram, Canlı Yayın özelliğinin yanı sıra Direct Mesajlaşma kısmında kullanıcıların birbirlerine Snapchat’de olduğu gibi kaybolan fotoğraf ve video göndermelerine olanak sağlıyor.

Kaybolan fotoğraf ve video özelliği bugun itibariyle tüm kullanıcılar tarafından kullanılmaya başlıyor ancak Canlı yayın özelliği önümüzdeki haftalarda tüm dünyada kullanılmaya başlayacak. Şimdi bu iki yeni özelliği biraz daha yakından inceleyelim.

Instagram’da Canlı Yayın özelliği, anlık canlı olarak takipçilerinizle etkileşim kurmanıza yardımcı olur. Instagram hikayeleri kamerasından bir kaç adımla canlı yayına geçebilirsiniz, canlı yayın bittikten sonra video otomatikmen kaybolacaktır. Bu durum sayesinden takipçileriniz canlı yayınlarınızı kaçırmamak için hemen sizi izlemeye başlayacaklar.

Aşağıdaki video’dan Instagram hikayelerinde canlı yayın özelliğinin nasıl çalıştığını izleyebilirsiniz.


Canlı Video Nasıl Paylaşılır?

Instagram’da canlı video yayını çok basit aslında, kameranızı açmak için instagramda sağa doğru ekranı sürükledikten sonra Canlı Yayın’ı seçip, Canlı Yayına Başla’yı tıklamanız gerekiyor.

canli-video-nasil-paylasilir

Instagram’da canlı yayın bir saat kadar sürebiliyor ve canlı yayına başladığınızda takipçilerinize bilgilendirme mesajı gidiyor böylece takipçileriniz canlı yayınınıza katılarak sizinle etkileşim kurabiliyorlar.

Canlı yayın esnasında ister yorum kısmını açık bırakabilirsiniz, isterseniz herkesin göreceği bir mesaj yayınlayabilirsiniz. Böylece takipçileriniz hangi konuda yayın yaptığınızı daha rahat anlamış olacağından etkileşim daha yüksek olacaktır.

Diğer Instagram kullanıcıları Canlı yayında olduğunuzu nasıl anlayacaklar? 

Canlı yayın sona erdikten sonra instagram video’ları hemen silineceğinden, en iyi canlı yayını ve takip ettiğiniz instagram kullanıcılarının canlı yayınlarını takip etmeniz de bir o kadar önemli hale geliyor.

diger-instagram-kullanicilari-canli-yayinda-oldugunuzu-nasil-anlayacaklar

Instagram Keşfet seçeneği anlık olarak Instagram hikayelerinde canlı yayın yapan kullanıcıların profil hesaplarının altında o an yayında olduklarını gösterecek ve en çok izlenen canlı yayınlar en üstte gösterilecek. Ekranı sağa ve sola kaydırarak canlı yayınlar arasında geçiş yapabileceksiniz.

Peki, Markalar Instagram Canlı Yayın Özelliğini nasıl kullanmalı?

1-    Ofiste içerisinde Soru Cevap oturumu düzenlemek

Takipçilerinizden gelen soruları cevaplamak için yapmış olduğunuz canlı yayın en iyi etkileşim yöntemlerinden biri. Takipçileriniz böylelikle perde arkasında olan çalışma arkadaşlarınızla etkileşim kurma ve şirket veya ürün hakkında sorularını sorma fırsatı elde etmiş olurlar.

2-    Duyurular

Sosyal medya gidiş ve gelişi olan iki yönlü bir yol. Takipçilerinizi dinlediğiniz ve onlar için içerik paylaştığınızda en iyi geri dönüşü alırsınz.

Yeni ürün veya yeni duyuruların kutlamalarını canlı yayın ile yaptığınızda, tüm dünyaya yeni ürününüzü duyurmuş olursunuz. Örneğin, Nissan New Yok Otomobil fuarında en son modelini canlı yayınla duyurmuştu.

3-    Kamera Arkası

Birçok marka zaten instagram hikayelerini markalarının kamera arkasınde neler olup bittiği ile ilgili  görüntüleri paylaşıyor. Instagram canlı video özelliği sayesinde birçok marka, ünlü ve sosyal medya fenomenlerı kamera arkası görüntüler kullanarak takipçileri ile daha güçlü etkileşim oluşturacaklar.

4-    Röportajlar, Mülakatlar

Herkesin ünlülerle ropartaj yapması veya mülakat yapması beklenilemez elbette ancak çalışma arkadaşlarımıla veya sector temsilcileri ya da alanında uzman isimlerle çeşitli ropartajlar yapılabilir. Örneğin, tasarımcınızla, en son ürünlerinizn tasarımlarını  nasıl oluşturduğu ile ilgili ropartaj yapabilir, ünlü bloggerlarla çeşitli röportajlar gerçekleştirebilirsiniz.

5-    Deneysel içerikler

Canlı Video ile yeni ve daha once denenilmemiş şeyleri farklılık ve bilinilirlik oluşturmak için deneyebilirsiniz.

Buzzfeed’in daha once Facebook üzerinden canlı yayınladığı Karpuzu bantlayıp patlatma videosunu  800 bin kişi canlı izlemiş ve video yaklaşık 11 milyon izlenmeye ulaşmıştı.

Instagram Direct’de kaybolan fotoğraf ve videolar

Instagram’ın bugün yayınlamış olduğu bir diğer özellik ise Instagram Direct’e gönderilen kaybolan fotoğraf ve videolar. Bu özellikle Instagram, Snapchat’e yine bir adım daha yaklaşmış oluyor. Instagram, yapmış olduğu güncellemeler ve yenilikleri ile Instagram Direct kullanıcı sayısını 80 milyondan 300 milyona çıkardı.

Aşağıdaki video’dan Instagram Direct’de kaybolan video ve fotoğrafların nasıl çalıştığını izleyebilirsiniz.

Instagram’da kaybolan fotoğraf ve video nasıl gönderilir?

Instagram’da kaybolan fotoğraf ve video göndermek için kamerayı saga kaydırın ve fotoğraf ya da video çekin ardından gönder’i tıklayın.instagramda-kaybolan-fotograf-ve-video-nasil-gonderilir

Gönder ok’una tıkladıktan sonra daha önceden oluşturulmuş veya yeniden oluşturacağınız gruplara ayrıca bireysel takipçi ve kontaklarınıza da çektiklerinizi gönderebilirsiniz. Kullanıcılar gönderdiklerinizi bir defa gördükten sonra mail kutularından bu görüntüler siliniyor. Ayrıca, ekran görüntüsü alıp almadıklarını ya da yeniden izleme yapıp yapmadıklarını görebilirsiniz.

Bugün, Instagram’ın yayınlamış olduğu son güncellemeyi sizlerle paylaştım.  Bu yazı da Instagram’da Canlı Yayın Nasıl Yapılır? Instagram’da kaybolan fotoğraf ve video nasıl gönderilir? Ayrıca Markalar Instagram Canlı Yayın Özelliğini nasıl kullanmalı? sorularını cevaplamaya çalıştım.

Peki, sizler Instagram’ın bu son güncellemesi hakkında neler düşünüyorsunuz? Instagram’da canlı yayın özelliğini denediniz mi? Bu güncelleme ile Snapchat ile rekabet kızışacak mı? Yorum kısmında benimle ve okuyucularla paylaşırsanız sevinirim.

8 Comments

  • admin 25 Ocak 2017
   • Dilan naz 25 Ocak 2017
   • Damla 25 Ocak 2017
   • rahim 18 Şubat 2017
 1. Sabina 27 Ocak 2017
 2. Takip Reklam 11 Şubat 2017

Leave a Reply