Instagram’da neden takip edilmiyorum?

instagramda sizi neden takip etmiyorlar

instagramda sizi neden takip etmiyorlar

Bu yazıyı yazarken instagramda 1593 kişiyi takip ediyorum. Takip edeceğim kişiler konusunda seçici davransam da aslında bakıldığında  bu yüksek bir sayı. Aynı şekilde birazdan aşağıda okuyacağınız sebeplerden dolayı sizi de insanlar  takip etmiyor olabilir. Bu yazımda instagram’da neden takip edilmiyorum ? sorusunu yanıtlayacağım.

Profil Fotoğrafı

Eğer Instagram profil fotoğrafınızı yüklemediyseniz size takip etmezler. Kullanıcılar daha çok gerçek insanlarla veya markalar ile iletişim ve etkileşim kurmak isterler. Profil fotoğrafı koymayarak onlardan birşeyler saklıyorsunuz şeklinde düşünürler.

Eğer Logo vb kullanıyorsunuz bunda problem yok. Ben de farklı markaları takip ediyorum hatta kendi Instagram profil fotoğrafım bile bir logo çalışması ancak bu hiç profil fotoğrafı paylaşmıyorum anlamına gelmez.

Instagram profilinize sizi veya işinizi temsil eden kaliteli fotoğraf yükleyin.

Uygun olmayan Profil Fotoğrafı

Uygun olmayan profil fotoğrafı paylaşmak hiç paylaşmamaktan da kötü. Yarı çıplak veya yatakta vb uygun olmayan yerlerde çekilmiş fotoğrafı profil fotoğrafı olarak paylaşanları takip etmem. Markanız fitness markası bile olsa yükleyecek çok daha uygun profil fotoğrafları bulabilirsiniz.

Instagram’da daha profesyonel ve düzgün profil fotoğrafı paylaşanları takip etmek ister herkes. Dolayısı ile buna göre profil fotoğrafı paylaşılması gerekiyor.

Profil Tanımı

Eğer profil tanım kısmınız boş, uygunsuz cümleler ile dolu, bir sürü ufak yüz simgeleri ile doluysa, ilgisiz ve gereksiz bilgi varsa size takip etmezler.

Uygun profil tanımı nasıl oluşturulur yazımı okuyarak, Instagram profilinizi oluşturabilirsiniz.

Takip Etme ve Edilme Oranınız Dengesiz

Eğer binlerce instagram kullanıcısını takip ediyor ve sadece sizi de yüz kişi takip ediyorsa veya yüzbinlerce kişi sizi takip ediyor ve siz de sadece çok az kişiyi takip ediyorsanız, başka kullanıcıların sizi takip etme olasılığı düşer.

Instagram, insanlarla iletişim ve etkileşim kurma platformudur. Eğer hiç kimse size takip etmek istemiyorsa, ya size spam olarak görüyorlardır veya sinir bozucu olarak. Benzer şekilde eğer kendinizi takip ettiremiyorsanız sosyal yönünüzün zayıf olduğu anlaşılır.

Önünüze gelen herkesi takip edin demiyorum tabi zaten takip de etmemelisiniz. Ancak ilginizi çekebilecek insanlarla etkileşim kurun, sorular sorun, ilgi alanları keşfedin, iş arkadaşlarınız ile bağlantı kurun.

Takipçi satın alma reklamları

Bununla ilgili zaten söyleyecek bir şey yok aslında. Eğer takipçi satın alma reklamları yapıyorsanız veya böyle bir hizmet sunuyorsanız size takip etmezler. İnsanlar gerçek kişileri takip etmek isterler. 

Kilitli Instagram Hesapları

Eğer gerçekten sizi tanıyorlarsa sorun yok ama sizi tanımayanlar hesabınız kilitli veya gizli ise size takip etmeyebilirler. Insanlar ne paylaştığınızı ve kim olduğunuzu bilmiyorlarsa size takip etmek istemeyeceklerdir.

Instagram’ı kurumunuz veya markanız için kullanıyorsanız özellikle profil hesabınızın gizli olmamasına özen gösterin.

Spam Takipçiler

Instagram kullanıcılarının paylaşımlarına karşılıklı takip gibi yorumlar yazıyorsanız yorumlarınızı hemen silerler ve size engellerler. Insanları böyle yorumlarla rahatsız etmeyin size ve kurumunuza faydasından çok zararı olur.

Takip Etme/Takipten Silme

Evet, bir Instagram hesabını takibe aldınız ve takibe aldığınız hesap sizi geri takip etmedi. Siz de takibi bırakıp yeniden takibe alırsanız spam oluşturursunuz ve bu kesinlikle işe yaramaz. Yine böyle yapıp insanların dikkatini çekmektense hiç uğraşmayın.

Tüm paylaşımı Selfie olanlar

Instagram’da yapmış olduğunuz tüm paylaşımlarınız selfie ise yani selfie bağımlısı iseniz bunun keyfini çıkarabilirsiniz ancak insanlar sürekli ekranlarında selfie çeken bir kullanıcı görmek istemezler.

Ben gerçek özgün paylaşımlar yapan gerçek insanları ve markaları takip etmeyi tercih ederim. Zaman zaman selfie paylaşabilirsiniz, ki zaten bunu herkes yapıyor. Ancak neredeyse tüm paylaşımlarınız selfie ise siz keyfinize bakın ama ben sizi takip etmem.

Paylaşımlarınız İlgi Çekmiyor

Paylaşımlarınız size özeldir. İlgi çekmeyecek paylaşımlar yaparsanız başkaları paylaşımlarınızı faydalı bulmayabilir ve sizi takip etmeyebilir. Ancak bunu bir hata olarak görmemek lazım.

Ben ilgimi çeken içerikte paylaşım yapan profilleri takip ediyorum. Örneğin, profilinizde ailenizin, çocuklarınızın, yediğiniz yemeklerin, yazı içeren görsellerin veya benim ilgimi çekmeyen içerikte şeylerin paylaşımlarını yapıyorsanız sizi takip edeceğimi zannetmiyorum.

Ancak, bu demek değildir ki bu tarz paylaşımlar yapmayacaksınız. Benim veya benim gibi düşünenlerin takip edeceği kullanıcı değilsiniz. Bunu kişisel olarak da algılamanızı istemem açıkçası. Benim de paylaşımların sizin ilginizi çekmeyebilir ve bunu anlayışla karşılarım.

SONUÇ

Eğer sizi takip etmiyorsam veya normal şartlarda takip edilmiyorsanız yukarıdaki sebeplerden olabilir.

Gerçek şu ki, instagram’ı ve gelişmeleri takından takip ediyorum. Blog yazılarımdan da bunu anladığınızı düşünüyorum. Beğendiğim ve hoşuma giden şeyleri görmekte gerçekten güzel. Dolayısı ile benim hoşuma gitmeyen ve ilgimi çekmeyecek paylaşımlar yapan kişileri takip etmeyebilirim.

Peki siz ne düşünüyorsunuz? Sizin başkalarını takip etmemenizin sebebleri var mı? Yorum kısmında kısa kısa veya istediğiniz gibi yazabilirsiniz.

One Response

  1. Istanbul 3D Photography 22 Kasım 2016

Leave a Reply