Instagram’da yapılan 8 büyük hata ve önleme yolları

instagramda_yapilan_sekiz_buyuk_hataInstagram günümüzde en hızlı ve güçlü büyüyen sosyal medya platformlarından biri. 2010 yılında kurulduğundan itibaren büyümesini devam ettiren instagran’da şuan 300 milyon’dan fazla kullanıcı var. Günlük en az kişi başı 25-30 dk zaman geçirilen instagram’da ayrıca milyonlarca günlük aktif kullanıcı sayısına sahip.

Bu istatistikler göz önüne alındığında instagram’ın markalaşma için kullanılması gereken bir platform olduğu da aşikar. Geçen sene en bilinen 100 marka’nın %85’i nin aktif olarak instagram’ı kullanıyor.

Ayrıca, oldukça yeni bir platform olmasından dolayı birçok işletme ve kurumda instagram’ı tanımaya ve özelliklerini kullanmaya yeni yeni alışıyorlar. Dolayısı ile ufakta olsa bu kurumlar tarafından yapılan yanlışlar dikkat çekiyor. Aşağıda Instagram’da yapılan 8 büyük hata ve bunların çözüm yollarını bulabilirsiniz.

  1. Eksik bio

Instagram’da bio kısmı markanızı ve ne iş yaptığınızı anlatabileceğiniz bir alan. Bir kısmının eksik olması sizi hesabınızın profesyonel olmadığının da bir göstergesi ayrıca. Kim siniz? Ne iş yapıyorsunuz? Ne satıyorsunuz? Bu soruların cevaplarını ve markanızın arkasındaki kuruluş amacını bio kısmında paylaşmanız gerekir. Ayrıca, web sitenize bio kısmından link verebilirsiniz.

  1. Yanlış hashtag kullanımı

Instagram’a yeni başladıysanız, hashtag’leri yanlış kullanmanız oldukça muhtemel. Hashtag kullanımı instagram’da kolayca bulunmayı sağlayan bir yöntem. Uzun ve bir anlam ifade etmeyen hashtag kullanımı yapmayın. Araştırmalara göre 11 ve yukarı sayı da hashtag paylaşımı yapanlar %80’den fazla etkileşim alıyorlar. #uzunhashtagkullanmayın #anlamlıhashtagoluşturun

  1. Başlıksız paylaşım

Eğer paylaşımlarınızın anlaşılmasını istiyorsanız, başlık kısmı ile ürününüz ve paylaşımınız hakkında mutlaka açıklama yazın. Böylece, takipçileriniz paylaşımınız sayesinde marka ve ürününüz hakkında bilgi sahibi olacaklar etkileşime geçeceklerdir. Özellikle call to action dediğimiz eyleme geçiren butonlar kullanın. Paylaşımlarınızın altına takipçilerinizinde düşüncelerini sorarak etkileşim oranınızı arttırabilirsiniz.

  1. Düşük etkileşim

Instagram sadece paylaşım yapılan sıradan bir uygulama değil. Paylaşımlarınızdan sonra takipçileriniz ile etkileşim içerisinde olmanız gerekir. Kullanıcılar, marka profillerinin kendileri ile iletişime geçtiğini gördüğünde markaya karşı aidiyet duygusu hissederler. Günümüzde pazarlamanın ilişki geliştirmek ve devam ettirmek olduğu düşünüldüğünde takipçileriniz ile etkileşimde olmanız gerekir. Takipçilerinizin yapmış olduğu kimi paylaşımlarını beğenin, ilgili takipçileri siz de takip edin. Takipçileriniz ne ile ilgileniyorlar, bunu göz önünde bulundurarak paylaşımlar yapın.

  1. Strateji geliştirin

Insatagram hesabı açmanızın marka bilinilirliği, yeni ürün paylaşımı, markanıza canlılık katma gibi çeşitli sebepleri olabilir.Bunların hepsi markanıza değer katan ve amacınıza ulaşmanızı sağlayan adımlar. Instgram paylaşımlarınızı neden yaptığınız ile ilgili stratejiniz olsun. Stratejisiz paylaşım yapmayın.

  1. Aşırı çok veya az paylaşım

Eğer kısa zaman aralıklarında paylaşım yapıyorsanız, aşırı paylaşım yapıyorsunuz. Eğer haftada bir defa paylaşım yapıyorsanız bu seferde az paylaşım yapmış olursunuz. Amacınız instagram’da takip edilen ve akılda kalıcı bir marka oluşturmak olsun. Aşırı paylaşımlar yapmaya devam ederseniz, spam yapmış olursunuz ve bu durum takipçilerinizi rahatsız edecektir. Gün içerisinde veya haftada 2-3 paylaşımlar yaparak akılda kalıcı olmaya devam edin.

  1. Kaliteli paylaşımlar

Paylaşımlarınız da birer içeriktir unutmayın! Paylaşımlarınızın kalitesi marknızın kim olduğunu söyler. Bulanık paylaşımlarınız profesyonel olmadığınızı gösterecektir. Hesabınızda paylaşımış olduğunu içeriklerin kaliteli olmasına özen gösterin. Görseller doğru paylaşıldığında başarılı sonuçlar elde edilecektir.”

  1. Gizli profil

Instagram’da gizli profil sahibi olmak demek, takipçi sayınızın sınırlı olmasını istediğiniz anlamına geliyor bir yerde. Instagram hesabınızı kilitli yaptığınızda marka bilinirliğiniz ve etkileşim oranınız bir hayli düşecektir. Gizlilik ayarlarına giederek, Instagram profilinizi herkese açık hale getirin.

Instagram’da sık sık yapılan bu hatalardan dersler çıkararak siz de kendi Instagram hesabınızı daha aktif hale getirebilirsiniz.

Eklemek istediklerinizi yorum kısmında benimle ve diğer ziyaretçilerle paylaşabilirsiniz.

Leave a Reply