Dijital Pazarlama uzmanlarının bilmesi gereken instagram istatistikleri

Dijital Pazarlama uzmanlarının bilmesi gereken instagram istatistikleri neler2010 yılında kurulan Instagram, bugün dünyanın en büyük ve hızla büyüyen sosyal ağlarından biri haline geldi. Daha önceki yazımda Instagram’ın 2014’ün son döneminde 300 milyon aylık aktif kullanıcısı sayısını geçtiğini paylaşmıştım.

Geçtiğimiz yılın Mart ayında 200 milyon olan bu rakamın, sadece 10 ayda 300 milyona çıkmış olması oldukça dikkat çekici bir gelişme. Facebook tarafından 2 sene önce satın alınan instagram’da günde 70 milyon fotoğraf paylaşılıyor.

Instagram’ın bu başarısı tabi ki şans değil. Hızla büyüyemekte olan Instagram hakkında Econsultancy’nin yapmış olduğu aşağıdaki istatistik çalışması bu platformun ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

Kullanıcı İstatistikleri

  • Instagram 300 milyon aktif kullanıcı sayısına sahip
  • Bu kullanıcıların %70’i Amerika dışından
  • Kurulduğundan bu yana Instagram üzerinde toplamda 30 milyar fotoğraf paylaşıldı
  • Günlük olarak paylaşılan fotoğraf sayısı 70 milyon ve fotoğraf beğenme sayısı 2,5 milyar

Günlük Kullanım İstatistikleri

  • Instagram kullanıcıları instagram’da günde ortalama 21 dakika harcıyor. Bu süre sadece fotoğraf paylaşımı yapılan bir uygulama için oldukça uzun bir süre.

Kullanıcıların Demografik Yapısı

  • 2014’ün ikinci çeyreğinde 16 – 64 yaş aralığındaki internet kullanıcılarının %20’sinin Instagram hesabı var.
  • Instagram gençler arasında oldukça yaygın kullanılan bir uygulama. 16-24 yaş aralığındaki kullanıcıların %41’i ve 24 – 32 yaş aralığındaki kullanıcıların %35’i Instagram kullanıyor.
  • Instagram kullanıcılarının %51’i erkek dolayısı ile %49’u da bayan.

Instagram Reklamları

Sosyal medya platformlarının genel özelliği önce kullanıcı sayısını arttırmak daha sonra da gelir modeli oluşturmak, bu da genelde reklam üzerine kurulu.

Instagram 2013 yılının sonuna doğru Amerikada reklam modelini test etmeye başlamıştı. İlk reklam veren marka Michael Kors olmuş ve normal zamanlardan almış olduğu beğeni sayısı reklamlar ile 4 katına çıkmıştı. Dünya çapında 6.15 milyon kişi ile etkileşim oluşturan Michale Kors 33.000 yani takipçi kazanarak normal zamanların 16 katı daha iyi bir başarı sergilemişti.

Instagram geçtiğimiz yıl İngiltere’de Starbucks, Cadbury, Estee Lauder, Waitrose, Channel 4 ve Rimmel ile reklam çalışmalarını test etmeye başladı.

Günlük olarak instagram’ı kullananlar bilirler, instagram’ın oluşturduğu beğeni şeklinde etkileşim oldukça yüksek ve etkili.

Instagram’daki En Popüler Markalar

Instagram’da popüler markaları karşılaştırmak istiyorsanız Totem’in hazırlamış olduğu listeye buradan bakabilirsiniz.

Takipçi sayısına göre instagram’ın en popüler markaları 10.3 milyon takipçi ile National Geographic, 10.1 milyon takipçi ile Nike ve 9.1 milyon kullanıcı ile 9GAG şirketleri.

Öte yandan şirketleri hashtag olarak paylaşan kullanıcı istatistikleri dikkate alındığında Nike birinci sırada yer alırken Adidas ikinci ve Starbucks ise üçüncü sırada.

Instagram Etkileşimi

Socialbakers’a göre İnstagram’ı kullanan marka ve şirketler Twitter’a kıyasla instagram’da daha yüksek etkileşim gösteriyorlar.

En iyi etkileşim gösteren 25 marka incelendiğinde paylaşım başına düşen etkileşim oranı instagram’da 3.31 olurken bu rakam twitter’da 0.07.

Bu bilgilere ek olarak, profillerin oluşturduğu ortalama etkileşim instagram’da 19 milyon iken Twitter’da bu rakama 502.000.

Socialbakers instagram etkileşimi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ancak bu karşılaştırma ile ilgili olarak bazı noktalara dikkat çekmekte fayda var:

Öncelikle yazı olarak yapılan paylaşımlarla kıyaslandığında fotoğraf paylaşımlarının ilgi çekme oranı oldukça yüksek.

Fotoğraf paylaşımları diğer büyük sosyal medya platformlarında da görüldüğü üzere en popüler içerik ve Instagram bu konu da çok ciddi bir avantaja sahip.

Ayrıca, paylaşılan bir fotoğrafa iki defa tıklayarak beğenmek, paylaşılan yazıyı yeniden paylaşmaktan (retweet) daha kolay.

Hashtag Kullanim Rehberi icin Tiklayin

Leave a Reply