Instagram’da yapılan yorumlara nasıl cevap verilir?

Instagram'da yapılan yorumlara nasıl cevap verilir?

Instagram’da yapılan yorumlara nasıl cevap verilir?

Instagram ile ilgili daha önce yorumların nasıl silinmesi ve yorumların ne şekilde takip edilmesi ile ilgili paylaşımlar yapmıştım. Son günlerde karşılaştığım sorulardan bir tanesi de instagram’da yapılan yorumlara nasıl cevap verilir? şeklinde. Öncelikle şunu belirteyim, instagram paylaşımlarınıza yapılan tüm yorumlara mutlaka cevap verin. Instagram takipçi sayınızı arttırmak ve takipçilerinizle etkileşim oluşturmak için bunu yapmanız çok önemli.

Instagram yorumlarına mutlaka cevap verin diye söyledim ama yapılan yorumlar birbirinden çok farklı olduğu veya olacağı için her birerine aynı cevabı veremezsiniz. Örneğin biri sizi yorumlarda @etiketlerse veya hashtag paylaşımı yaparak yorum yaparsa nasıl cevap vermelisiniz. Bu ve benzeri yapılan yorumlarına nasıl cevap verilir sorusuna cevabı bu yazımda sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Ayrıca, yorum kısmında bir kullanıcıya cevap yazacaksanız @ işaretini kullanarak size yorum yazan kişiyi etiketlemeyi unutmayın.

İltifat yorumları

Bu tarz yorumlar instagramda yapmış olduğunuz paylaşımlarınıza alabileceğiniz ve instagram’da en sık karşılaşılan yorumlardan. Diğer kullanıcılar paylaşımlarınızın güzelliğinden ve oluşturmuş olduğunuz kompozisyondan dolayı iltifat yorumları yazabilirler.

Eğer kullanıcılar gerçekten paylaşımlarınız hakkında iltifat yorumları yazmışlarsa, onlara teşekkür ettiğinizi ifade eden yorumlar yazın.  Kısaca, Teşekkürler, Beğendiğinize sevindim gibi yorumlar. Eğer spesifik ve detaylı bir yorum yazılmışsa aynı şekilde ve seviyede bir yorum ideal olacaktır.

Eğer yorum yapan kişi spam yorum yapıyorsa, buna nasıl cevap vereceğinizi kendiniz belirleyebilirsiniz. Spam yorumlar genelde harika fotoğraf, güzel paylaşım, takip edeni takip ederim şeklinde olabilir.

Kişisel olarak instagram hesabımdaki paylaşımlara spam yorumlar yapıldığında bu yorumları siliyorum. Eğer siz de spam yorumları kendi paylaşımlarınızda görmek istemiyorsanız siz de silebilirsiniz. Veya direk görmezden gelebilirsiniz. Yorumları silerken aynı zamanda yorumların spam olduğunu da instagram’a bildirebilirsiniz. Instagram bu tarz bildirimleri dikkate alıyor ve kullanım şartlarına uymayan kullanıcıların hesabını kilitleyebiliyor.

Sorulara Cevap

Paylaşımlarınızda takipçilerinize soru mu sordunuz? veya başka kullanıcıları yorum kısmına etiketlemelerini mi istediniz? Eğer böyle bir soru sorduysanız yapılan yorumlara mutlaka cevap vermeniz ve yapılan katkılar için Teşekkür etmeniz gerekiyor.

Vereceğiniz cevap sorduğunuz soruya bağlı olarak değişeceği için kesin olarak ne tür cevap vermeniz gerektiğini söyleyemem ama vereceğiniz cevabı kişiye özel verebilirsiniz. Yapılan yorumlara katıldığınızı ve değer verdiğinizi gösterebilirsiniz.

Müşteri hizmetleri

Eğer takipçilerinizden veya müşterilerinizden biri instagram’da size verilen hizmet ile ilgili yorum yazarsa ya da müşteri ve takipçileriniz sizden yardım talep ediyorlarsa onlara mutlaka cevap verin.

Sorulara net, doğru ve hızlıca cevap vermelisiniz. Vereceğiniz cevaplar destek içerikli olmalı ve müşterilerinize değer verdiğinizi gösterecek şekilde olmalıdır.

Eğer vereceğiniz cevap kişiye özel ve başkaları tarafından görünmesin istiyorsanız yorum kısmında yapılan yorumlara özel mesaj göndereceğinizi kullanıcılara haber verip, cevap verebilirsiniz. Böylece hem müşteri ve kullanıcıların özel haklarını korumuş olur hem de diğer müşterilere sorulan sorulara yanıt verdiğinizi yani ciddiyetinizi göstermiş olursunuz.

@Etiketleyin

Bazı takipçiler kendi arkadaşlarını veya başka kullanıcıları yorum kısmında @etiketleyebiliyorlar. Bazen bu sadece instagram kullanıcı adı, kendi adları veya yorum olabilir. Örneğin @kullanıcıadı bunun fiyatı nedir? veya @kullanıcıadı çok güzel bir fotoğraf gibi yorum kısmına etiketler de oluşturulabilir.

Bu gibi etiketlemelerde basit ama samimi şekilde, Teşekkürler veya, Arkadaşlarınızla paylaştığınız için Teşekkürler gibi paylaşımlar yapabilirsiniz. Takipçilerinizi siz daha iyi tanıdığınız için isterseniz direkt mesaj yolu ile kişisel mesajlarda gönderebilirsiniz.

Eğer paylaşımınız instagram’da bir ürün satışına ait ise, indirim kodu paylaşarak Teşekkür edebilirsiniz. Eğer etiketlenen kullanıcı olumlu yorum yaparsa, hem etiketleyen hem de etiketlenen kullanıcılara cevap verebilir ve onları etiketleyebilirsiniz. Böylece hem etiketleyen kişiye teşekkür edebilir hem de paylaşımlarınızı beğendikleri için vermiş olduğunuz indirim kodu ile bu beğenileri satışa çevirebilirsiniz. Diğer kullanıcılarda bu paylaşımlarınızı görünce kendileri de diğer paylaşımlarınızda benzer etiketler yapacaklardır.

@Spam etiketler

Bu tarz etiketlemeler zaman zaman çok rahatsız edici olabiliyor. Bu tarz spam etiketler ile çok karşılaştığınızı tahmin ediyorum.Eğer sizi de spam olarak etiketlerlerse bunlara özel stratejiler geliştirebilirsiniz.

Ayrıca, bu şekilde spam etiket yapan kullanıcıları engelleyebilirsiniz. Bu tarz kullanıcıları engellemek için paylaşımlarınızın alt kısmında bulunan üç noktaya tıkladığınızda ilgili seçenekleri orada göreceksiniz.

Bunlar benim size tavsiye edebileceğim yöntem ve ipuçları. Instagram’daki paylaşımlarınıza yapılan yorumlara sizler nasıl cevap veriyorsunuz?  Sizin yöntem ve düşüncelerinizi de öğrenmek isterim. Aşağıda benimle ve diğer okuyucularla paylaşabilirsiniz!

One Response

  1. Ayşe 29 Ekim 2015

Leave a Reply