Instagram’ı diğer sosyal medya platformlarından ayıran 5 temel özellik

Instagram`in, hızlı büyümesini duymayan yoktur. Ancak, gerek Türkiye’de gerekse de dünyanın bir çok ülkesinde instagram’ı nasıl ve neden kullanması gerektiğini bilmeyen birçok kurum bulunmakta. Kısaca, instagram takipçilerinizle etkileşim kurmanıza yarayacak ve sitenizin ziyaretçi trafiğini ve satışlarınızı arttıracak başarılı bir platform. Ancak instagram’ı kullanmaya başlamadan önce, neden kullanılması gerektiğinin iyice anlaşılması gerekiyor.

1-    Instagram neden çok popüler,

2-    Instagram görsel pazarlama için zengin içerik oluşturmasına nasıl yardımcı oluyor,

3-    Instagram ile nasıl daha fazla etkileşim ve diğer sosyal medya platformlarından daha fazla trafik oluşturulur.

Instagram’ı diğer sosyal medya platformlarından ayıran ve güçlü kılan aşağıdaki 5 madde yukarıdaki soruların da cevabı olacak nitelikte.

1-    En hızlı büyüyen sosyal medya sitesi

Instagram bu yılın başında 200 milyon aktif kullanıcıyı geçtiğini duyurmuştu. 2010 yılında kurulduğundan beri, instagram’ın bu rakama ulaşması sadece 3.5 yılını aldı. Öte yandan Facebook 5 yılda,  twitter 6.5 yılda bu rakama ulaştı. Sadece Google+, instagram’dan daha hızlı olarak bu rakama ulaştı. Youtube ve Gmail hesabı olanlar otomatik olarak google+’a üye oldukları için bu rakama hızlı bir şekilde ulaşmış olmaları süpriz olmamıştır. Ancak, google+’da tüm üyelerin aktif kullanıcı olduğu söylenemez.

Instagram’ın hızlı büyümesinin sebebi olarak, kullanıcıların bulunmaktan keyif aldıkları bir platform olduğunu söyleyebiliriz aslında. Örneğin, genç kitle, ünlülerin nereye gittikleri, ne yaptıkları, kimleri takip ettikleri gibi bir takım özellikleri görebiliyor ve takip edebiliyorlar. Ayrıca birçok  TV programlarında bizi instagram, facebook ve twitter’dan da takip edebilirsiniz şeklinde duyuru da yapılıyor.

2-    Kullanıcı Dostu

Instagram’ın hızlı büyümesinin sebeplerinden biri de kullanıcı dostu bir kullanıma sahip olması. Kullanıcıların ne göreceklerini belirleyen bir algoritma vs olmadan istedikleri kişiyi takip etmelerine ve onların paylaşımlarını görmelerine olanak sağlıyor. Twitter benzeri bir besleme özelliğine sahip ve takipçi sayınıza bağlı olarak, gün de 1-2 defa hesabınıza girerek takip ettiğiniz kişilerin neler paylaştığını kolayca görme imkanına sahipsiniz.

Ayrıca, paylaşılan fotoğrafları beğenmek de çok kolay. Herhangi bir beğen tuşu aramasına gerek kalmadan kullanıcılar paylaşılan fotoğraf üzerinde herhangi bir yere tıklayarak paylaşılanları beğenebiliyorlar. Hem yeni bir fotoğraf paylaşmak hem de diğer online kullanıcılarla etkileşime geçmek oldukça kolay ve de etkili.

3-    Görsel Pazarlama

İçerik pazarlaması hala “kral” olabilir ama son dönemde görsel pazarlama da hızla büyüyen ve oldukça etkili bir pazarlama modeli olarak karşımıza çıkıyor. Sosyal medya kanallarında olsun, blog’larda olsun veya basılı reklamlarda olsun görsel pazarlama yazı’nın oluşturamayacağı güçte hikayeleri kullanıcılara aktarıyor.

Instagram’ın sahip olduğu en önemli avantajlardan biri de sadece içerik paylaşıyor olması değil aynı zamanda içerik oluşturuyor olmasıdır. Instagram, sade bir fotoğrafa duygu ve etkileyici hikaye yükleyerek yeniden paylaşmanızı sağlayacak her türlü araç ve yöntemi sunuyor. Laundry Service tarafından yapılan çalışmaya göre instagram’da oluşturulup diğer sosyal medya platformalarında paylaşılan içerikler studyo ortamında hazırlanıp paylaşılan içeriklerden %25 daha yüksek bir oranla beğenilmeye ve etki oluşturmaya sahip.

4-    Instagram, diğer sitelerden daha yüksek bir etkileşim oranına sahip

Laundry Service tarafından çalışmaya ek olarak Nex Door blog ve Forrester’ın yapmış oldukları çalışmalarda da görünen o ki diğer sosyal medya platformları ile karşılaştırıldığında en yüksek etkileşim oranına sahip sosyal medya platformu instagram.

Instagram kullanıcıları çok daha aktif ve etkileşim içerisindeler. Diğer sosyal medya platformlarına kıyasla daha çok fotoğraf beğenip daha çok yorum yapıyorlar.

5-    Instagram daha yüksek kalitede trafik oluşturuyor

Instagram’ı diğer sosyal platformlardan ayıran belki de en önemli sebep, daha yüksek kalitede trafik oluşturuyor olması diyebiliriz. Instagram yorumlarınıza tıklanma özelliği olan link ekleyemiyorsunuz ancak instagram profiliniz üzerindeki web adresi üzerinden trafik oluşturabilirsiniz. Takipçilerinizle Call-to-action özellikli paylaşımlar yaparak onlara ne yapmaları gerektiğini anlatabilirsiniz. Instagram profilinizdeki profil linki tek tıklanabilir link olduğu için takipçilerinizi oraya yönlendirebilirsiniz. Takipçilerinizle ulaşacakları platformu paylaştığınızda  (satış kanalınıza, açılış sayfanıza, blog veya anasayfanıza) sitenize her zaman daha yüksek kalitede trafik oluşturmuş olacaksınız.

Instagram’da yüksek kalitede trafik oluşturmamızın sebebi ise insanlara ne yapmaları gerektiğini açıkça anlattığımızdan veya istediğimizden kaynaklanıyor. Çünkü instagram’dan sitenize gelen kullanıcılar kazara sitenize gelmezler. Instagram’daki linke tıklamaları ve sitenizi ziyaret etmek için gösterdikleri çaba bunun bir göstergesidir.

Shopify tarafından yapılan araştırmaya göre, instagram’dan gelen trafik diğer sosyal medya sitelerinden daha çok sipariş oranına sahip. Ancak instagram trafiği incelendiğinde EvolvingSEO’da paylaşılan çalışmaya göre asıl trafik mobil’den geliyor. Birçok trafik ise normal internet browserları tarafından yönlendirilmiş olarak görünüyor. Dikkat ettiyseniz instagram’da link’e tıkladığınızda, o siteyi ziyaret etmek için web browser’a onay veriyorsunuz. Web sitesi analitikleri instagram’dan bu şekilde gelen trafikler için web browser’ı baz alıyor, mobil cihazı değil.

Link takibini yapmak için bit.ly üzerinde düzenlenmiş link oluşturabilir ve instagram bio kısmına ekleyebilirsiniz. Ancak, doğru analiz yapabilmek için bu linki sadece instagram profilinize eklemeniz gerekmektedir. Böylece sitenizi instagram üzerinden kaç kişinin ziyaret etmiş olduğunu rahatça takip edebilirsiniz.

Sonuç olarak, tabi ki instagram’ın daha geliştirmesi gereken birçok yönü bulunmakta. İnanıyorum ki, yakın gelecekte birçok yerel ve uluslararası firmalar instagram’ı daha etkin olarak pazarlama stratejilerine ekleyecekler. Diğer platformlarda olduğu gibi, instagram pazarlaması zaman alan ve üretken paylaşımlar hazırlayıp paylaşmanız gereken bir platform. Yeteri kadar zaman ayırıp etkili içerik oluşturduğunuzda eminim istediğiniz etkileşimi ve geri dönüşümü alacaksınız.

Bir instagram hesabınız var mı? Sizler instagram’ı hangi sıklıkta kullanıyorsunuz? Diğer sosyal platformlarla karşılaştrıldığında instagram’dan sitenize gelen trafik oranı nasıl? Aşağıda bunları benimle paylaşırsanız sevinirim.

Instagram danismanlik hizmeti duyuru

Leave a Reply