Instagram hikayeleri nedir ve Ne işe yarar?

Bundan birkaç yıl önce Facebook’un Snapchat’ı satın almak istediğini hatırlar mısınız bilmiyorum ama o zaman Snapchat CEO’su Evan hayır demişti. Tabi Facebook bunun ardından Facebook Quick uygulaması ile kendi platofmunu oluşturmak istediyse de başarı sağlayamadı. Facebook, Snapchat’a karşı en büyük kozu olan Instagramın sahip olduğu platfomu kullandı bu sefer ve başarılı olacağa da benziyor.

Instagram hikayeleri nedir ve Ne işe yarar

Instagram Hikayeleri Nedir?

Snapchat kullananlar bilirler, kullanıcıların video ya da fotoğraf gibi paylaşımlarını takipçileri ile paylaştıkları ve 24 saat içerisinde kaybolan anlık paylaşımların aynısını hayata geçiren Instagram’ın bu özelliği aynı anda tüm dünyadaki kullanıcılar tarafından kullanılacak şekilde hayata geçti.

Söz konusu paylaşımlarınızı sadece video şeklinde ya da birkaç fotoğrafı bir araya getirerek sılayt şeklinde de paylaşabiliyorsunuz.

Instagram Hikayeleri Ne işe yarar?

Instagram hikayeleri profilinizde takipçilerinizi aşırı ve ardarda paylaşımlarınıza maruz bırakıp sıkmadan anlık paylaşımlarınız sayesinde sizlerin gün içerisindeki hikayelerinizi takip edebilecekleri bir özellik. Instagram hikayeleri paylaşımlarınıza yazı yazabileceğiniz ya da resim çizebileceğinizi bir takım özellikleri de beraberinde getiriyor.

Instagram hikayelerinize Instagram zaman tünelinizin sol üst köşesinden ulaşabileceksiniz. Hikayeleriniz sizi takip eden kullanıcılar tarafından da anlık olarak görünebilecek. İsterseniz,ayarlar kısmından bu özelliği sizi takip etmeyen kullanıcılara kapatabileceksiniz.

Instagram hikayelerinin kullanımı, snapchat’ten farklı olarak daha kolay bir arayüze sahip. Tek bir hareketle kolay bir şekilde ileri geri gidebilirsiniz. Ancak, takipçileriniz Snapchat’de olduğu gibi paylaşımlarınıza yorum yapamazlar ve paylaşımlarınızı beğenemezler. Ancak özel mesaj ile size ulaşabilirler.

Sonuç olarak, Facebook, sosyal medya platformları arasında kıyasıya devam eden rekabete Instagram hikayeleri ile yeni bir boyut katmış durumda. Peki, bu durum Snapchat’i nasıl etkileyecek. Bence, Snapchat kullanıcılarını çok fazla etkilemeyecek olsa da Instagram kullanıcısı olup da Snapchat’i yeni kullanmaya başlayanlar Instagram hikayelerini kullanmaya başlayabilecekler.

Bu arada Snapchat’in sahip olduğu yüz tanıma ve buna bağlı olarak çeşitli filtre özelliklerinin olduğu doğru ancak Facebook MSQRD adında yüz değişimlerini mümkün kılan bir uygulamaya sahip. Bu sizde rekabetin kızışacağı düşüncesini uyandırıyor mu?

Peki sizce Snapchat bundan nasıl etkilenir? Siz de Snapchat kullanıyor musunuz? Yeni olan bu gelişme sizi nasıl etkileyecek?

Düşüncelerinizi yorum kısmında benimle paylaşırsanız sevinirim.

Leave a Reply