Instagram’da nasıl ve ne zaman etiketleme yapılır?

Instagram'da nasıl ve ne zaman etiketleme yapılırInstagram`daki en kullanışlı özelliklerden birisi de etiketleme özelliğidir. Bu basit özellik sayesinde istediğiniz profilleri ve kişileri etiketleyebilirsiniz. Etiketlediğiniz kişilere anında bildirim gider ve yapmış olduğunuz paylaşım onların profillerinin bir parçası olur. Her ne kadar faydalı bir özellik olsada çoğu kullanıcı bu özelliği ya bilmez ya da kullanmak istemez.

Kısaca aşağıda etiketleme nasıl yapılır ve ne zaman yapılır gibi konulara değineceğim.

Instagram’da etiketleme nasıl yapılır.

Öncelikle şu sorunun cevabını bilmek lazım: Instagram’da etiketleme nasıl yapılır?

Aslında bu çok kolay. Paylaşımınızı instagram’a yüklerken, paylaşımınız ile ilgili tanım veya açıklamayı yazdığınız yerin hemen alt kısmında Tag people yani Kişi etiketle seçeneğini görürsünüz. Bu seçeneğe tıkladığınızda istediğiniz kişileri etiketleyeceğiniz şekilde yeni bir ekran karşınıza çıkıyor. Bu kısımda etiketlemek istediğiniz kişiyi veya ilgili profili seçerek ekranda istediğiniz yere etiketleyebilirsiniz. Etiketlemek istediğiniz yere tıkladığınızda bu kişi kim diye sorulan soruya ilgili kişinini profili yazarak etiketleme işlemi gerçekleştirilmiş olur.

Daha sonra etiketin yerini değiştirmek istediğinizde bunu kolay bir şekilde yaparken isterseniz etiketi tamamen de kaldırabilirsiniz.

Eğer paylaşımınızı yaptıktan sonra etiketleme yapmak isterseniz, paylaşımınızın altındaki üç noktaya dokunarak düzenle seçeneği ile çıkan menüden fotoğrafın köşesinde Etiketle seçeğini görürsünüz. Bu seçeneğe tıkladığınızda yukarıda bahsettiğim şekilde etiketleme işlemini gerçekleştirmiş olacaksınız.

Eğer siz veya başka kullanıcılar etiketlendiyseniz, etiketlenen kişi anında bildirim alarak etiketlendiğinden haberdar olur. Etiketlendiğiniz paylaşımı Etkinlikler kısmından görebilirsiniz. Etiketlenen kişinini profiline baktığınız zaman en üstteki dört ikondan en sağda olanında etiketlenen fotoğrafları görebilirsiniz.

Ayrıca, etiketlenen paylaşım sizing ilgili değil ve uygunsuz  veya spam bir paylaşımsa etiketi bu paylaşımdan kaldırarak profilinizde görünmesine engel olabilirsiniz.  

Instagram’da ne zaman etiketleme yapılır?

Instagram’a nasıl etiketleme yapılır’ı öğrendikten sonra sıra bu özelliği ne zaman kullanarak daha çok fayda elde edilir buna bakalım.

Instagram’da bir mekan’da veya birileri ile etkileşim halideyken

Eğer instagram’ı kullanan bir mekanda iseniz o mekanı paylaşımlarınızda etiketleyebilirsiniz. Instagram’daki bir arkadaşınız ile beraber bir fotoğraf paylaşıyorsanız o kişiyi de etiketleyebilirsiniz. Eğer konser, seminer vb bir etkinlikteyseniz kişileri mention yapmak yerine etiketleyin. Çünkü instagram sınırlı sayıda bildirimi aktivite duvarınızda gösteriyor,eğer mention yaparsanız bu da diğer aktiviteler arasında kaybolabilir. Kişileri etiketleyerek aynı zamanda bu kişilerin etiketlemelerden haberdar olmalarını da sağlamış olursunuz.

Ürünlerini kullandığınız marka ve kurumları etiketleyin

İletişime geçmek ve sesinizi duyurmak istediğiniz markalar varsa bu markaların ürünlerini kullanırken etiketleme yapabilirsiniz. Örneğin, yeni bir çift marka ayakkabı aldınız, bu ayakkabıları kullanmaya başladığınızda o markayı etiketleyebilirsiniz. Katılmış olduğunuz bir etkinlikte o etkinliği düzenleyen kurumu etiketleyerek etkinliğe katıldığınızı duyurabilirsiniz.

Marka ve ürünlerin profil hesapları her zaman cevap vermeyebilirler ancak yine de iletişim kurmak adına etkili bir yöntem olarak etiketlemeyi kullanabilirsiniz.

İş ortaklarınız veya çalışma arkadaşlarınızı etiketleyin

Eğer iş yerinde çalıştığınız arkadaşlarınızla beraber bir projede çalışıyorsanız onlarında olduğu bir paylaşım yaparak onları etiketleyebilirsiniz. Eğer beraber yapmış olduğunuz ürün ve sunmuş olduğunuz hizmet varsa diğer kurumları da etiketlemeye dahil edebilirsiniz.

Yarışma Talihlileri

Instagram’da düzenlemiş olduğunuz bir yarışma varsa kazananı duyururken etiketleme de yapabilirsiniz.

Yeniden Paylaşımlar

Eğer başka kullanıcıların paylaşımlarını kendi profilinizde yeniden paylaşıyorsanız asıl içerik sahibini etiketleyerek o içeriğin paylaşıldığını haber verebilirsiniz. 

Soru Cevaplar

Eğer takipçileriniz size uzmanı olduğunuz konu ile ilgili soru sorarlarsa, cevap verirken onları da etiketleyerek cevabı daha kolay görmelerini sağlayabilirsiniz.

Ne zaman Etiketleme Yapmaktan kaçınmalısınız?

Instagram’da yukarıda bahsettiğim başlıklardan dolayı diğer kullanıcıları etiketlerken bazı kullanıcılar bu özelliği kullanarak spam etkisi yapabiliyorlar. Bu durumda her zaman olduğu gibi itici olabiliyor. Motivasyon cümleleri paylaştığınız zaman etiketleme yapmanıza gerek yok. Ancak yapmış olduğunuz paylaşım o kişilerle ilgiliyse etiketleme yapın.

Her zaman aynı kişiyi etiketlemeyin. Her paylaşımınızda her zamanki kişileri etiketlerseniz rahatsız verici bir duruma dönüşebilir.

Paylaşımlarınıza dikkat çekmek ve etkileşim oluşturmak için etiketleme yapmayın. Zaten sizi takip edenler paylaşımlarınızı görmek isteyecek ve sizinle etkileşime geçeceklerdir. Eğer sizi takip etmiyorlarsa bile bu daha fazla dikkat çekmenizi sağlamayacaktır.

Etiket özelliği yukarıda bahsetmiş olduğum özelliklerden dolayı hem kullanıcılara hem de marka ve kurumlara bir çok fayda sunabilir. Daha çok kişiye ulaşmak, etkileşim arttırmak ve takipçilerinizi kaybetmemek adına bu özelliği etkili bir şekilde kullanmaya özen gösterin.

Leave a Reply