İşletme’nizin instagram’da yer alması için 4 neden

Sosyal Medya kimilerine göre hala çok yeni bir kavram. Ancak, sosyal medya ve dijital pazarlama stratejileri ile marka bilinilirliği, satış artışı, itibar yönetimi ve müşteri memnuniyeti sağlama gibi değişik birçok amaç yerine getirilebilmekte. Büyük markaların, Facebook , Twitter ve Linkendin gibi sosyal medya platformlarında olmalarının da sebebi bu zaten. Bu platformlarda milyarlarca kazanılabilecek potansiyel müşteri var ve eğer küçük işletmeler bu sayının çok az bir kısmına bile ulaşmış olsa finansal olarak getirisi çok yüksek olacaktır.

Bu platformların harici hedef kitlenize ulaşmanızı sağlayacak ve etkileşim oranı daha yüksek platformlarda var. Instagram.

Birçok işletme instagram’a yeteri kadar zaman ayırmıyor ve yatırım yapmıyor. Muhtemelen de yine daha birçok işletme de instagram’da yer almayı düşünmüyor bile. Instagram, bilindiği üzere fotoğraf odaklı bir paylaşım platformu. İster üretim ister hizmet sektöründe olsun içerisinde insan olan heryerde mutlaka fotoğrafı paylaşımı yapılıyor. Ancak, küçük ve orta boylu işletmeler dahil olmak üzere diğer kurumlarında instagram’da yer almak için aşağıdaki dört nedeni okumalarını tavsiye ederim.

1.Instagram yüksek etkileşim oranına sahip

Araştırmalara göre internet kullanan yetişkinlerin %71’i Facebook kullanıcısı. Buna kıyasla internet kullanıcılarının %26’sı ise Instagram kullanıyor. Ancak, Instagram kullanıcıları sizin paylaşımlarınızı takip ediyor ve paylaşıyorlar. Facebook’da 1 milyon takipçisi olan sayfa yaklaşık olarak 700 beğeni, yorum ve paylaşım alıyor. Twitter’da ise her bir milyon kullanıcıdan 300 etkileşim oluşuyor. Instagram ise kullanıcı başına %4.21 oranında etkileşim oranına sahip. Bu da şu anlama geliyor Instagram Facebook’dan 58 kat ve Twitter’dan da 120 kat daha yüksek bir etkileşim oranına sahip.

Peki, Instagram’da etkileşim oranı neden yüksek? Kurumlar açısından bakıldığında instagram’ın yeni bir platform olmasından dolayı kurumların bu platform keşfetmek istemeleri. Instagram kurulalı dört yıl oluyor ama büyük firmalar daha yeni yeni bu platformun gerçek potansiyelinin farkediyorlar. Aynı zamanda kullanıcılar tarafından yapılan paylaşımlar daha çok etkileşim odaklı

2.Gençler Instagram’ı seviyorlar

Internet kullanıcılarının nerdeyse çok azı instagram’da aktif. Ancak gerçek şu ki, kullanıcıların çoğu diğer sosyal medya platformlarındaki kullanıcılardan daha genç ve dinamik. Bu şu anlama geliyor, gençler anne babalarının olduğu platformlarda takılmak istemiyorlar. Ayrıca, gençlerin yeniliğe açık olmaları da instagram’ın çok kullanılma sebeplerinden.

Hedef kitlesinde gençler olan kurumsal firmalar diğer sosyal medya platformlarındaki varlıklarından ayrı olarak instagram’a zaman ayırmalı ve yatırım yapmalıdır.

3.Instagram kullanıcıları alışveriş yapmayı seviyor

Birçok Facebook kullanıcısı aile ve arkadaş çevresi ile iletişimde kalmak için Facebook’a giriyor. Instagram’da ise bu durum sadece paylaşılan içeriğe bağlı. Instagram kullanıcılarının 70’i markaların paylaşımlarına bakmak için instagram’ı kullandığını söylüyor. Kullanıcıların %60’ından fazlası sırf markaları sevdikleri için takip ettiklerini söylüyor. Dolayısı ile kurumlar için Instagram hem yeni takipçi kazanmak hem de sadık müşteri kitlesi oluşturmak adına harika bir sosyal medya platformu.

Iconsquare tarafından paylaşına bir rapora göre Instagram kullanıcılarının %41’i özel indirimler kazanmak ve çekilişlere katılmak için instagram’da markaları takip ettiklerini söylüyor.

4.Siz neden instagram’ın sizin marka ve kurumunuz için değerli olacağını düşünüyorsunuz?

En nihayetinde Instagram fotoğraf paylaşım platformu. Dolayısı ile sizin de marka ve işletmeniz yüksek müşteri potansiyeli olan bu platformun sunmuş olduğu imkanlardan yararlanmak için ilginç ve insanların yüksek etkileşime geçmesini sağlayacak içerikler oluşturmaları gerekiyor. Kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriklerin revaçta olduğu günümüzde, paylaşımlarınızın profesyonel fotoğraf kameralarından çıkmasına gerek yok. Anlık, taze,  basit ve ilginç paylaşımlar olsun. Gerid dönüşü mutlaka pozitif olacaktır.

Leave a Reply