Yurtdışı Örnekleri ile Instagram’da Kıyafet Satışı Nasıl Yapılır?

Yurtdışı Örnekleri ile Instagram'da Elbise Satışı Nasıl YapılırInstagram artık sadece selfie çekip paylaştığınız, gezdiğiniz gördüğünüz yerlerin yediğiniz içtiğiniz yiyeceklerin paylaşıldığı bir platform değil. Artık insanların üzerinden para kazandığı marka ve kurumların pazarlama faaliyetlerini yürüttükleri, bloggerların profillerine linkler oluşturarak, bloglarında ürünler paylaşarak ürünlerin tanıtımından gelir elde ettikleri bir platform.

Şimdi instagram üzerinden yeni gelir elde etme trendi ise instagram’da kıyafet satışı.

#Instashop ve #shopmycloset, #instasale hashtag’lerini arattığınızda insanların milyonlarca paylaşım yaptıklarını, marka olsun olmasın en pahalı ürünlerden en ucuz ürünlere kadar kıyafetlerin satışının yapıldığını göreceksiniz.

Örneğin, #shopmyclsote hashtag’ı ile arama yaptığınızda ilgili paylaşımları göreceksiniz. Yapılan paylaşımlar içerisinde satın almak istediğiniz ürünü bulduğunuzda satış yapan kişiye ürünü satın almak istediğinizi belirten yorum yazın. Ardından satış yapan kişi satışı tamamlamak için sizi ödeme yöntemlerine yönlendirecektir.

California’da Haley’s Closet isimli instagram butiğini açan Wendy Nielsen işlerinin büyümesi sonucu butik açma ihtiyacı hissetmiş. Nielsen instagram’da günlük 10 tane ürün paylaştığını ve sorulan sorulara hızlı cevap vererek, elbiselerin detaylı tanımlarından tutunda ölçülerine kadar doğru vererek ve düzenli yapmış oldukları günlük paylaşımlar sayesinde kısa sürede başarılı satışlar yaptığını söylüyor.

Instagram’ın sunmuş olduğu bu avantajlardan herkes yararlanacak veya başarılı olacak diye birşey söylemek yanlış olur. Texas’da yaşayan Meredith Haynes 2007 yılından beri blogger olduğunu ve daha önce kullanmış olduğu ve ihtiyacı olmayan elbiselerini instagram üzerinden sattığını paylaşıyor.

Sene boyunca ilk bahar ve sonbahar aylarında iki defa büyük satış zamanı olduğunu her birerinde de elbiseden ayakkabıya yaklaşık 60-75 arası ürün paylaştığını söylüyor. Instagram’da kıyafet satışı için fiyatlamanın çok önemli olduğunu, kullanılmış elbiselerin fiyatlarını belirlerken de makul ücretlendirme yapılması gerektiğini söylüyor.

Instagram’da elbise ve aksesuar satışı yapanların çoğu kendi butiğine sahip kişiler, bloggerlar ve ikinci el eşyası olan kullanıcılar. Büyük moda markalarının ve parekende firmalarının da instagram satışını pazarlama stratejilerine eklemelerinde de bu anlamda elbette fayda var. Topshop, Marc Jacobs gibi markalar hali hazırda instagram hesaplarını satış yapmak yerine ürün ve marka tanıtımı yaparak aktif kullanıyorlar. İlerde instagram üzerinden satın al butonu oluşturulursa bu markalarda aktif satışa başlarlar diye düşünüyorum.

Instagram bu özelliğini yayınlar mı bilemiyorum ama şimdilik bu markalardan satın almak isteyenler websitelerinden veya mağazalardan satın alma yapmaya devam edecekler. Eğer, siz de instagram üzerinden nasıl ürün satmanız gerektiğini biliyorsanız para kazanabilir ve yan gelir oluşturabilirsiniz. Aşağıda instagram üzerinden satış hakkında ipuçlarını ve nasıl satışa başlamanız gerektiği ile ilgili yol haritasını bulabilirsiniz.

Instagram’da kendi mağazanızı nasıl açarsanız

1. Profil kısmında kim olduğunuzu net bir şekilde yazın, alışveriş yapacaklar kimden ve nerden alışveriş yaptıklarını bilsinler.

2. Sizden Alışveriş yapanlar için sözleşmenizin yazılı olduğu bir paylaşım yapın, bu paylaşıma özel bir hashtag verin. Müşterileriniz sorduğunda hashtag ismini verdiğinizde ilgili paylaşımı kolayca bulabileceklerdir. Kargo ve ödeme bilgilerini, ulaslararası satış yapıp yapmadığınızı bu paylaşımda yazın, hatta email adresinizi de ekleyin ki müşterileriniz soruları olduğunda nereye email göndereceklerini bilsinler.

3. Kargo ücretini de toplam satış fiyatına ekleyin ve o şekilde paylaşımlarınızı yapın. Müşterileriniz satın almaya karar verdiğinde bir de kargo ücretini hesaplamakla uğraşmasınlar. Bununla beraber, birden fazla ürün satın aldıklarında kargo indirimi olacağını da müşterileriniz ile paylaşın.

4. Sıra geldi, satış için ürünlerinizi paylaşmaya, hashtag’ler burada daha çok devreye geliyor, #shopmycloset, #instacloset, #instasale ve #clothesforsale gibi hashtag’ler oluşturabilirsiniz. (Türkçe’de kendiniz #satış, #satılık, #satılıkelbise gibi hashtag’ler oluşturabilirsiniz)

5. Instagram satışlarınızda ödemelerinizi paypal ile alabilirsiniz. Bunun için önce bir paypal hesabı açmanız gerekiyor. Birçok satıcı, müşterilerine satın almak istedikleri ürünün altına email adreslerini yazmalarını istiyor, böylece ilgili ürün ile ilgili ödeme yapmak için fatura alıcıya gönderiliyor. Paypal’ın almış olduğu komisyon ücretini de göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

6. Fatura göndermeden önce satışınızı yapmış olduğunuz ürün hakkında bilgileri detaylı olarak yazarsanız müşterileriniz neyi satın aldığını bilsinler. Satış yaptıktan sonraki 24 saat içerisinde faturayı göndermeyi ihmal etmeyin.

Daha önce de paylaşmış olduğum 5 adım’da instagram ürün satışı nasıl yapılır yazıma ek olarak bu paylaşımın da faydalı olacağını düşünüyorum. Sizinde sorularınız varsa veya instagram’da kıyafet satışı hakkında eklemek istediğiniz ipuçları varsa aşağıda yorum kısmında yazabilirsiniz.

Leave a Reply