6 Adımda Kurumsal Instagram Hesap Yönetimi Nasıl Yapılır?

Instagram en hızlı büyüyen sosyal medya platformu olmaya devam ediyor. Bireysel kullanıcılar kadar, farklı sektörlerden birbirinden farklı birçok marka da bu hızlı büyüyen sosyal platformun farkına varmaya ve buna yönelik pazarlama stratejisi geliştirmeye ve uygulamaya çalışarak kullanıcıları ile buluşmaya ve onlara ürün ve hizmetlerini tanıtmaya başlıyor. Eğer siz de kendi marka, kurum, mağaza veya butiğiniz çin Instagram hesabı açmak ve yönetmek istiyorsanız, aşağıda paylaşacağım altı maddelik yol haritasını kullanabilirsiniz.

1) Instagram Blog’u ile tanışın

Instagram’da kurumsal için marka yönetimi hakkında sadece bilgi arayan siz değilsiniz. Instagram kurucuları da bunun farkındalar. Dolayısı ile Instagram for Business başlığında blog sayfasını oluşturdular. Bu blog diğer kurumların Instagram hesaplarını nasıl yönettiği hakkında ipuçları ve Instagram hakkında bilgiler ve haberler veriyor.

2) Profilinizi Oluşturun

Instagram’da profil oluşturma ile ilgili yazımı daha önce sizlerle paylaşmıştım. Marka yönetiminden, hashtag oluşturmaya varana kadar nasıl profil oluşturmanız ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Başarılı profil oluşturmak ile ilgili daha detaylı çalışmamı önümüzdeki günlerde blog sayfamda paylaşacağım.

3) Instagram filtrelerini kullanmayı ihmal etmeyin

Instagram’da fotoğraf paylaşırken tembellik yapmayın. Paylaştığınız görsellere canlılık katması içiçn Instagram’da bulunan filtreleri mutlaka kullanmaya çalışın. Takipçileriniz, paylaşmış olduğunuz fotoğrafların canlılığı ve güzelliğine göre sizinle etkileşim oluştuacaklardır.

TrackMaven yakın zamanda yapmış olduğu çalışmada filtrelerin etkileşimi  nasıl etkilediğini ölçmüş ve Mayfair, Filtresiz ve Inkwell filtrelerinin daha çok etkileşim oluşturduğunu görmüştür.

trackmaven

4) Hedef ve Planlarınızı oluşturun

Sıradan fotoğraflar paylaşmayın. Paylaşacağınız fotoğraflar için de bir planınız olsun. Marka ve Kurum hesabınızın kullanıcı ve takipçi etkileşimini arttıracak hedef ve amaçları olmasına dikkat edin. Eğer belirli bir amaç gözetmeksizin paylaşımlar yaparsanız, spam şeklinde görünebilir. Bununla beraber, paylaşılan fotoğrafların kalitesini göz önünde bulundurmak gerekiyor. Çok paylaşım yapmaktan ziyade kaliteli paylaşım yapmak önemlidir.

5) Kurumların Görünmeyen Taraflarını Paylaşın

Marka ve kurumlar perde arkası yani ürünlerin nasıl üretildiği ve çalışanlara ait paylaşımlar ile farklılıklar oluşturabilir. Takipçiler, sevdikleri ve takip ettikleri marka ve ürünlerle bağlantı kurmak ve etkileşim içerisinde olmak isteyecekleriden bu tür paylaşımların geri dönüşü de pozitif olacaktır.

6) Hashtag oluşturun

Instagram’da hashtag oluşturmak SEO çalışması yapmaya benzer. Eğer doğru ve ilişkili hashtag oluşturulursa hedef kitle tarafından daha kolay ve daha fazla bulunabilecektir. Instagram hesabınıza olan etkileşimi arttırmak için sektörel ve markanıza yönelik hastagh’ler oluşturmaya çalışın.

Şimdi Sıra Sizde.

Bu paylaştıklarım instagram’ı stratejilerinzi kendi kurum ve markanız için nasıl oluşturabileceğiniz ve uygulayabileceğiniz ile ilgilil genel ipuçları.Eğer sizin uyguladığınız başarılı ve farklı yöntem ve stratejiler varsa aşağıda yorum kısmında benimle paylaşırsanız sevinirim.

Instagram danismanlik hizmeti duyuru

24 Comments

 1. Fatih 1 Mayıs 2015
 2. Fatih 27 Ağustos 2015
 3. Ramazan Çetinkaya 12 Ocak 2016
  • admin 23 Ocak 2016
  • ezgi 8 Temmuz 2016
 4. Yaren 17 Ocak 2016
  • admin 23 Ocak 2016
   • Sefa 20 Haziran 2017
 5. Es es 22 Şubat 2016
  • admin 15 Temmuz 2016
 6. Murat 1 Temmuz 2016
  • admin 15 Temmuz 2016
 7. Gökhan 15 Temmuz 2016
  • admin 15 Temmuz 2016
   • aycan 11 Eylül 2016
 8. hasan 22 Kasım 2016
 9. Elif Sema 25 Aralık 2016
 10. Gülcan 2 Mart 2017
 11. Gizem 4 Mayıs 2017
 12. bilal 23 Temmuz 2017
 13. Hakan 23 Temmuz 2017
 14. Yasemin 5 Mart 2019

Leave a Reply