Instagram’da Nasıl Reklam verilir?

Tüm dünya’da olduğu gibi Türkiye’de de Instagram’a ilgi gösteren ve reklam veren marka ve kurumlar var elbette. Ülkemizden Türk Hava Yolları, Turkcell ve Ülker buna örnek olarak gösterilebilir.

Siz de instagram’da reklam vermek istiyorsanız bu yazının devamını okumanızı tavsiye ederim.

Instagram gün be gün artan kullanıcı sayısı ve oluşturmuş olduğu yüksek etkileşim sayesinde kurum ve markalara yüksek görünülürlük, tanılırlık sağlerken, mevcut ve potansiyel müşterileri arasındaki iletişimin de artmasını sağlıyor.

Peki, Instagram’da Nasıl Reklam verilir?

  • Instagram hesabınızı Facebook Hesabınız’a Bağlayın

Instagram’da reklam vermeden önce Instagram hesabınızı Facebook sayfanıza bağlamanız gerekiyor. Böylece Facebook Power Editor sayesinde reklamlarınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Facebook sayfanıza giriş yaptıktan sonra sağ üst köşedeki ayarlar sekmesine tıkladıktan sonra Instagram Reklamları ve ardından Reklamı Hesaba ekleye gitmeniz gerekiyor.

Instagram hesabınız yoksa Facebook üzerinden yeni bir hesap açabilirsiniz. Eğer mevcut Instagram hesabınız varsa, Mevcut Hesabı ekle tuşu ile Instagram kullanıcı adı ve şifrenizi girmeniz gerekiyor. Bu işlemi tamamladıktan sonra Instagram hesabınız Facebook sayfanıza bağlanacaktır.

  • Reklam Şekli Seçin

Instagram’da reklam verirken ne amaçla verdiğinizi çok iyi belirlemeniz gerekiyor. Web sitenizin trafiğini arttırmak, mobil uygulama indirmek ve video görüntülemek şeklinde üç amaç için reklam oluşturabilirsiniz.

Bu amaç doğrultusunda fotoğraf, video ve carousel reklam birimleri şeklinde üç reklam biriminden birini seçmeniz gerekiyor. Fotoğraf ve Video reklamları, kullanıcılara ilgili web sayfasına tıklama imkanı verirken, Carousel reklamları kullanıcıların göz atabileceği birden çok fotoğraf içeren reklam birimidir.

Bu üç reklam çeşidi ile amaç ve hedefleriniz doğrultusunda sonuç alabilirsiniz.

  • Hedef Kesiminizi Belirleyin

Instagram’da reklam verirken, Facebook reklamlarında kullanılan birçok seçenek karşımıza çıkıyor. Lokasyon, demografik özellikler, ilgi alanları vb…

Instagram’da reklam verirken de bu özellikleri aynı şekilde kullanabilirsiniz. Hedef belirlerken, sizlere tavsiyem lokasyon, yaş ve cinsiyet seçeneklerini özellikle dikkat etmeniz. Örneğin çalışan anneleri hedef alan reklamınızın liseli gençler tarafından görülmesini istemezsiniz.

  • Dikkat Çeken, Etkileşim oluşturacak Görseller Paylaşın

Instagram reklamlarında belirlemiş olduğunuz hedef kesiminiz hazır fotoğrafları çabucak anlar ve bunlara göstereceği etkileşim oranı da düşük olacaktır. Ya kendi çektiğiniz fotoğrafları kullanın veya grafik tasarımcınız varsa, reklam için özel görsel oluşturun.

  • Eylem tuşları (Call to Action) oluşturun

Instagram reklamlarında, Facebook reklamlarındaki gibi belirli bir yazı sınırlaması yok. Görsellerinizi oluştururken yazı ağırlıklı veya linke tıkla, üye ol, arkadaşını etiketle gibi eyleme geçirek bir paylaşım yapmaya özen göstermeniz bu durumu fırsata dönüştürmeniz açısından iyi olacaktır.

  • Hashtag Kullanımı

Blog’umu takip edenler, Instagram’da hashtag kullanımı ile ilgili yazımı okumuşlardır. Hashtag Kullanım Rehberini indirmeyenler buradan indirebilirler. Instagram’da hedef kesiminize yönelik hashtag kullanımı yapın. Böylecei markanız için belirlemiş olduğunuz veya daha önceden kullanılan hashtag ile hedef kesiminiz arasında etkileşim oluşturabilirsiniz.

Instagram’da Nasıl Reklam Verilir? Sorusunu bu yazımda sizler için yanıtlamaya çalıştım. Instagram reklamlarının artış göstermesi ile sizlerde verecek olduğunuz reklamlarla ilgili rapor oluşturabilirsiniz. Hedef kesiminizin ilgisini çekecek reklam yayınladıktan sonra takipçilerinizin sizinle etkileşim içerisinde kalmalarını sağlamanız çok önemlidir. Instagram pazarlama’da belirleyecek olduğunuz doğru ve stratejik yaklaşım ile kendi markanız için harika sonuçlar alabilir ve farkınızı gösterebilirsiniz.

Instagram’da reklam hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Kendi marka veya kurumunuz için Instagram reklamlarını kullandınız mı? Başka marka ve kurumlar için önerebileceğiniz ipuçları varsa yorum kısmında benimle paylaşırsanız çok sevinirim.

Leave a Reply