Kurumlar için Instagram Kullanım İpuçları

Günümüzde artık herkesin 7/24 cep telefonu ile sürekli ilgilenmesi gayet normalleşmiş bir vaziyette. Neredeyse çoğu telefon kullanıcılarında fotoğraf kamerası özellikli telefon sahibi olduğu da bir gerçek. Arkadaşlarımızın, ailemizin, yediğimiz yemeğin, giydiğimiz kıyafetin ve kendimizin fotoğraflarını çekip çekip sosyal medya’da paylaşıyoruz. Tabiki bu durum yaşadığımız anları ölümsüz kılmak adına güzel bir yaklaşım, ayrıca yeni takipçiler kazandığınız ve fotoğraflarınıza beğeniler topladığınız en popüler fotoğraf paylaşım uygulaması olan instagram’da kuşkusuz bu paylaşımların bu kadar popüler olmasının bir başka nedeni.

2010 yılında kurulduğundan beri instagram 200 milyon’un üzerinde bir kullanıcı sayısına sahip. Aşağıda bu rakamın demografik özelliklerini görebilirsiniz.

  • %50 iPhone, %50 Android kullanıcısı
  • Kullanıcıların %68’i bayan, %32’si erkek
  • Kullanıcıların %90’ının yaş ortalaması 35’in altında
  • Kullanıcıların %24’ü uygulamayı günde birkaç defa kullandığını paylaşıyor.
  • Kullanıcıların %65’i Amerika’nın dışındaki ülkelerde yaşıyorlar
  • Günde ortalama 1.6 milyar beğeni oluyor

Birçok büyük şirket ürünlerini genç yaş grubuna pazarlarken çok ciddi çalışmalar yapıyor. Çünkü Y jenerasyonu kendilerine gelen mailleri okumadan silebiliyorlar veya şirketlerin ürünlerini takip etmiyorlar.Dolayısı ile instagram’ın büyüyen rakamına bakıldığında, şirketler sadece 200 milyon’dan fazla kullanıcı sayısına ulaşmakla kalmıyor, ayrıca ürünlerini satmakta zorlandıkları yaş grubuna da kolayca ulaşmış oluyorlar.

Şirket’inizin genç nufusa ürün satmadığını ve bireysel kullanıcıları hedeflemediğini düşünebilirsiniz. Ancak, instagram hala şirketinizin bulunması gereken ve müşterilerle etkileşim içerisinde bulunması gereken bir platform. Paylaşılan fotoğraf ve video’lar sosyal medya’daki tanılılırlık açısından çok büyük bir pozitif geri dönüş sağlayacaktır.

Eğer kurumunuzun bir instagram hesabı varsa veya yeni açacaksanız, aşağıda Kurumlar için Instagram Kullanım İpuçları’nı da dikkate alarak paylaşımlarınızı yapabilirsiniz.

1-      İlginç içerikler paylaşın: Nihai amacınız ürün satışı olabilir, sadece satış bilgileri paylaşmayın. Instagram’ı  takipçileriniz ile şirketiniz hakkında bilgiler paylaşmak içinde kullanabilirsiniz. Markanızın arkasındaki kişileri burada paylaşabilirsiniz.

2-      Zamanlama: Her ne kadar 200 milyondan fazla kullanıcı olsa’da diğer sosyal medya platformlarında olduğu gibi kullanıcıların en çok etkileşim içerisinde oldukları zamanları iyi analiz etmek gerekir. Maalesef, herkes için sabir bir zaman dilimi yok ancak istatistiklere göre sabah 9 ile akşam 9 arasında paylaşılan fotoğrafların beğeni oranı daha yüksek. Ayrıca, birçok kullanıcı ise saat 3-4 arası hesaplarına giriş yapıyorlar.

3-      Hashtag’ler önemlidir: Önceden olsa garip gelecek derdim ancak zamanımızda hashtag paylaşımının önemini bilmeyen yoktur.Dolayısı ile paylaşılan içeriklerde mutlaka hashtag ekleyin. Instagram, insanları takip etme ve fotoğrafları beğenme platformu değildir sadece, aynı zamandailginç içeriklere ulaşmanızı sağlayacak bir arama platformudur. Hashtag kullanımı ile ilgili yazımı daha önce burada paylaşmıştım.

4-      Video paylaşımları yapın: Instagram’ın video özelliği video paylaşım uygulaması olan Vide’dan daha popüler. Sadece paylaşılan video’lar eğlenceli olmakla kalmıyor aynı zamanda kullanıcılarla etkileşim oluşmasını sağlıyor. Ofisinizin video’sunu çekebilir, veya devam eden bir etkinliğinizi kayda alıp paylaşabilirsiniz. Kullanıcılar, video paylaşımları ile daha çok ofis sonrası saatlerde daha çok etkileşim oluşturup, geri dönüş yapıyorlar.

5-      Instagram Filtreleri kullanın: Instagram’ın belkide en önemli özelliklerinde  biri de normal bir fotoğrafı bir kaç dokunuşla bir sanat eserine çevirmenize olanak sağlayan özelliklerinin olması. Doğru filtreyi seçmek takipçi sayınızın artmasına veya azalmasına da sebep olabilir. Açık tondaki fotoğraflar kapalı tonlara göre  ve kırmızı ve turuncu renkteki fotoğraflara göre mavi renk de daha popüler.  En etkin 3 filtre ise Normal veya Filtresiz, Mayfair ve Inkwell.

Kurumlar için Instagram Kullanım İpuçları-3

Instagram hakkında kısa bilgi sahibi olduğunuzu umuyorum. Şimdi sıra uygulama kısmında. Sizin kurumunuzun bir instagram hesabı var mı? Satış içerikli mi yoksa etkileşim oluşturacak paylaşımlar mı yapıyorsunuz? Aşağıda benimle paylaşabilirsiniz.

Instagram danismanlik hizmeti duyuru

Leave a Reply