Instagram takipçilerinizi müşteriye nasıl çevirirsiniz

Instagram takipçilerinizin sayısı yüzlerce hatta binlerce olabilir. Ancak Instagram kimi işletmeler için uygun bir platform olmayabilir ve bu platformu kullanmaktan kaçınabilirler. Söz konusu sosyal medya platformları ve kullanım uygunluğunu daha önceki yazımda paylaşmıştım.

Şimdi, Instagram takipçilerinizi müşteriye çevirmenin bazı pratik yollarını sizlerle paylaşmak istiyorum. Aktif kullanıcı sayısı hızla artan bir platform olan Instagram bazı şirketler için müşteri kazanma adına geri dönüşü yüksek bir platformdur.

1-     Takipçilerinizle Özel İçerik paylaşın

Ayrıcalıklı içerik paylaşımı sosyal medya’nın en gözde unsurlarındandır. Müşterilerinizin artmasını ve mevcut müşterilerinizin ürünlerinizi devamlı olarak takip etmelerini sağlar. Aynı zamanda uzun dönemde markaya sadakat sağlar.

Örneğin, daha önce facebook, twitter veya başka bir platformda paylaşmadığınız içerikte fotoğrafları sadece instagram takipçileriniz ile paylaşın.Bu takipçilerinizi ürünlerinize ve markanıza karşı özel hissettirir.

Ürünleriniz hakkında kısa tanıtım filmlerini, yeni marka lansmanı ve mağaza açılışlarını takipçileriniz ile paylaşmanız ve takipçilerinize özel indirimler sunmanız da markanıza karşı olan ilgiyi ve takibi arttıracak ve sürekli kılacaktır.

ben and jerrys2

2-    Şirketinize özel kareler paylaşın

Instagram kullanıcılarının ilgilenebilecekleri içerikte bir profil oluşturmak takipçilerinizi müşteriye çevirmek için kullanılacak olan en iyi stratejilerden biridir. Böylece, mağaza veya işletmenizin en güzel karelerini, çalışanlarınızın şirkette nasıl zaman geçirdiklerini, şirket içi aktivitelerinizi takipçileriniz ile paylaşarak onları da işin içine dahil etmiş olursunuz. Daha farklı ve işletmenize özel kareler paylaşmak da elbette sizin elinizde.

Örneğin, yeni çıkan bir ürünü daha kutusundayken takipçilerinize gösterebilir, Şirket CEO’su ile pazarlama ekibinin yeni ürünler hakkında yapmış olduğu toplantıdan kareleri takipçilerinizle paylaşabilir, gerçekleştirmiş olduğunuz bir seminer veya konferansa ait öncesi ve sonrası hakkında fotoğrafları takipçilerinizin beğenisine sunabilirsiniz.

İpucu 1: Instagram, çift taraflı etkileşim sağlayan bir platformdur. Dolayısı ile takipçilerinizin fotoğraflarını beğenmeniz, yorum yazmanız ve sizin fotoğraflarınıza yapılan yorumlara cevap yazmanız, dahası takipçilerinizden ilgili olabilecekleri etiketlemeniz, takipçi sayınızın ürünlerinize olan ilgisini arttıracaktır.

3-     Takipçilerinizin Ürettikleri İçerikleri Kullanın

Takipçilerinizin markanız hakkında içerik oluşturması ve paylaşım yapması için en güzel yöntemlerden biri de yarışma düzenlemektir. Takipçilerinizin sizin ürünlerinizi kendi profillerinde paylaşmaşları ve yorum yapmalarıda kullanıcı sayısının artmasını kolaylaştıran unsurlardan biridir.

Aynı zamanda, marka tanınılırlığınızı sağladıktan sonra takipçilerinize belirli tema ve içerikte fotoğraf paylaşmalarını duyurabilir ve sizin etkinliklerinize dahil olmasını sağlayabilirsiniz.

İpucu 2: Kampanyalarınız için hashtag oluşturun ve bunu sürekli olarak kullanmaya çalışın. Takipçilerinizden de paylaşmış oldukları karelerde bu hashtag’leri kullanmalarını isteyin.

4-     Takipçilerinizin sizi beğenmesini sağlayın

Instagram’da sadece bir fotoğraf karesi ile paylaşım yaptığınız için beğeni toplamak diğer tüm sosyal medya platformlarından daha zordur. Facebook’da esprili ve komik kareler ve ilham verici sözler paylaşarak takipçileriniz ile etkileşimi arttırabilirsinz. Instagram’da bu biraz daha zor ve çaba gerektiren bir yöntemdir.

hp

Instagram’da markanızın beğenilir olabilmesi ve takipçilerin geri dönüşlerini arttırmak için:

–       Tüm instagram kullanıcıları amatör birer fotoğrafçıdır. Dolayısı ile sizde öyle olduğunuzu kabul edin. Yani,

 • Çekmiş olduğunuz fotoğraflarınızda filtre kullanın ve geliştirin
 • Değişik köşelerden kare yakalamaya çalışın
 • Diptic, Photoshake, Camera+ gibi değişik uygumalar ile fotoğraflarınızı yeniden düzenleyin, birden fazla kareyi birleştirin.

–       Markanızı kişiler ile simgeleştirin, böylece insanlar markanızın arkasında sizlerin ya da birilerinin olduğunu hissetsin.

 • Çalışanlarınızın fotoğraf veya video’larını paylaşın
 • Şirketinize ait başka yerde göremeyecekleri fotoğrafları ve manzaralarını paylaşın
 • Şirket içi eğlenceli geçen zamanlardan video’lar paylaşın

–       Gerçekçi olun

 • İnsanları olmadıkları gibi göstermeyin
 • Ürünlerinizi satış standlarında ne ise o şekilde tanıtın
 • Üst düzey yöneticileriniz de bir insan ve onların neşeli ve insancıl taraflarını paylaşın

İpucu 3: Müşterilerinizi arttırmanın bir diğer yolu da Instagram’daki diğer şirket ve benzeri kurumlarla ortaklık yapmaktır. Onların ürünlerini paylaşarak karşılıklı fayda oluşturun. Küçük, orta ve büyük işletmeler başka markalarla da ortaklaşa çalışma yapabilirler.

5-     Yarışma düzenleyin

Özellikle facebook üzerindeki kurumsal fan sayfanızdan yarışma uygulamaları geliştirerek, takipçilerinize, indirimli ürünler ve çeşitli hediyeler vereceğiniz yarışmalar düzenleyin.

ikea

Peki bunu nasıl yapabilirsiniz:

 • Değişik bir tema üretin:  Müşterilerinizin beklentilerini göz önünde bulundurun ve onların beklentileri ile örtüşen içeriklerin olduğu kareler paylaşın. Sezon’a yönelik, sportif etkinliklerin vb olduğu resimler paylaşın.
 •  Harika bir hediyeniz olsun: Takipçilerinize vermiş olduğunuz hediyenin, arkadaşları ve diğer takipçileri ile paylaşmaya değer bir hediye olmasına dikkat edin. Hedef pazarınızla ilgili hediyeler vermeniz ise markanıza olan ilgiyi arttıracaktır.
 • Oylama sistemini kullanın:  Oylama sistemi ile markanızın ve paylaşımlarınızın, viral bir şekilde yayılmasını sağlayabilirsiniz. Oylama bu anlamda etkili bir yöntemdir. Yarışmacılar bunu aileleri, arkadaşları ve diğer yakın çevresi ile paylaşacaktır.

6. Paylaşımlarınızı Dikkatli Seçin

Diğer tüm sosyal medya araçlarında olduğu gibi, instagramda başarılı olmanın şartı paylaşımlarınızı dikkatli seçmenizdir. Buna ek olarak, geri dönüş ölçümlerinizi çok iyi yapın. Bununla ilgili olarak Statigram ve Simply Measured gibi instagramda harcayacağınız zaman ve enerjinin etkinliğini ölçen ücretsiz araçları kullanabilirsiniz.

Paylaşımlarınızda dikkat etmeniz gerekenler:

 • Takipçileriniz ne zaman online oluyorlar?
 • Takipçileriniz ne tür kare ve fotoğraflar beğeniyorlar?
 • Takipçileriniz nereden geliyor? İstediğiniz müşteri profiline ulaşmak için hedef kitlenizi değiştirmeniz gerekiyor mu?
 • Instagram’daki marka bilinirliğiniz yükseliyor mu?

ben and jerrys

 Sonuç olarak

Instagram’da takipçi kitlenizi arttırmanın ve mevcut takipçilerinizi müşteriye dönüştürmenin ve instagram kullanımının inceliklerini ilerleyen zamanlarda faklılaştırarak uygulayabilirsiniz. Takipçilerinizi sadık müşterilere dönüştürebilmek için önce kurumunuzu ve ürünlerinizi takip edecek kullanıcılara ihtiyaç vardır. Takipçilerinize ayrıcalıklı olduklarını hissettirin ve onları hizmet ve ürünlerinizi tanıtacak ve marka bağımlılığı oluşturacak yarışmalar düzenleyin.

Görseller: Kurumların instagram hesapları ve web siteleri

 

Leave a Reply