Instagram`da doğru hashtag oluşturma ve paylaşımı nasıl yapılmalıdır?

Twitter, Instagram ve Facebook gibi sosyal medya platformlarının popüleritesinin artması ile özellikle twitter ve instagram kullanıcıları arasında hashtag kullanımı da artmış durumda. Twitter’da olduğu gibi instagram’da da hashtag paylaşımı için çeşitli kurallar ve takip edilmesi gereken hususlar var.

Instagram’da hashtag paylaşımı açısından fikir vermesi için aşağıdaki hususların önemli olduğunu düşünüyorum.

Instagram’da bir paylaşım yapıldığında bu paylaşım için satırlarca hashtag oluşturulduğunu özellikle hashtag kullanma alışkanlığı olanlar ve hashtag trendlerini takip edenler hemen fark edebilir. Bu yanlış bir hashtag oluşturma stratejisidir. Hashtag’ler kullanım itibariyle yapılan paylaşımları diğerlerinden ayırmak ve de yapılan paylaşıma özellik ve önem katmak için yapılır. Dolayısı ile satırlarca hashtag oluşturmak yerine, en fazla 5 hashtag oluşturulması idealdir.

Başka bir yanlış hashtag kullanımı ise ilgisiz hashtag oluşturmaktır. Twitter’da olduğu gibi hashtag alışkanlığı olan birçok instagram kullanıcısı da paylaşımlarını olumsuz etkileyen ve karışıklık oluşturan ilgisiz hashtag eklemektedir. Bu karışıklığı gidermek için paylaşımınız ile ilgili en alakalı hashtag‘ı oluşturmanız ve paylaşmanız gerekir.

Diğer bir yanlış hashtag kullanımı ise neden kullanıldığını anlamadan en çok kullanılan hashtag’leri kullanmaktır. Bazen kimi hashtag’ler özel bir etkinlik için oluşturulmakta ve paylaşılmaktadır. Birçok kullanıcı da bu hashtag’leri alakasız ve konu dışı paylaşımda kullanıyor. Bu durum hashtag’i amaçları için oluşturanlar için çok rahatsız edici olmakla beraber birçok kişi için de kafa karıştırıcı bir durum oluyor.

Bazı kullanıcılar sadece çok popüler diye kullanılan hashtag’leri kullanıp konu dışı bir etki oluşturabiliyorlar. Bu tamamen kendi paylaşımlarını da popüler paylaşımlar içerisine dahil ederek dikkat çekmek için yapılan yanlış bir stratejidir.

Yanlış hashtag paylaşımı, instagram’da belirli bir amaç için hashtag oluşturanların en çok sıkıntı çektikleri bir durum olduğu için bu gibi durumlardan kaçınmak gerekir. Paylaşımlarınızda hashtag oluşturup paylaşmadan önce paylaşımınız ile en alakalı ve en akılda kalıcı hashtag’i oluşturarak siz de kendi çevrenizi oluşturabilir ve kendi paylaşımlarınızı farklı konumlandırabilirsiniz.

Hashtag Kullanim Rehberi icin Tiklayin

 

4 Comments

  1. Uğur Uğurcan 15 Eylül 2014
  2. k. (@kbraadmrl) 17 Şubat 2015
    • admin 18 Şubat 2015
  3. Ömer Akgün 19 Mart 2017

Leave a Reply