Instagram’ı ürünlerinizi satmak için nasıl kullanabilirsiniz?

Instagram, yediğiniz yemekleri arkadaşlarınızla paylaşmak, en gözde ve yeni aldığınız kıyafetinizi göstermek veya son yaptığınız gezi ve seyahat ile ilgili anlarınızı paylaşmak gibi birçok değişik amaç için kullanılıyorsunuz. Son dönemde bana da yöneltilen sorulardan biri de Instagram’da ürünlerin nasıl satılabileceği yönünde.

Bu yazımda bununla ilgili soruları yanıtlayacağım ve Instagram’da ürün satışı ile ilgili ipuçlarını paylaşacağım.

Ürünlerinizi sergileyin

Ürünlerinizi paylaşmakla, ürünlerinizi sergilemek iki ayrı şey olduğu için bu konunun net anlaşımadığını düşünüyorum. Ürünlerinizi, rafta, kutusunda veya daha net olmayan ortamda çekiyorsanız bu ürünlerinizin fotoğrafını paylaşmak olacaktır. Ürünlerinizi sergilemek ise, onları kullanım yerlerinde fotoğraflayarak veya nasıl kullanıldığını fotoğraflayarak olacaktır. Eğer ürününüz, altın, gümüş vb gibi takılar ise, bunları masa, sehpa gibi nesnelerin üzerine koyarak paylaşmayın. Ürününüzü sezon kıyafetlerinden biri ile veya bir yüzük ile kombine ederek paylaşın. Mesele bir restaurantınız var, menüdeki yemeklerinizi servis edilmeden önceki hali ile değilde, güzel bir mum ile süslenmiş bir masada paylaşabilirsiniz. Ürünlerinizi bir hikaye ile birleştirin, ürünlerinizi etrafında ona uyumlu bir atmosfer oluşturun.

Kullanıcılar tarafından oluşturulmuş içerikler de ayrı bir ürün sergileme yöntemidir. Eğer müşterileriniz sizin ürününüz ile ilgili bir paylaşım yapıyorlarsa onları yeniden sizde hesaplarınızda paylaşın. Bu sadece ürünlerinizin kullanımını öne çıkarmayacak aynı zamanda da kullanıcıların ilgisini daha da arttıracak ve takipçileriniz ile olumlu bir iletişim kurulmasını sağlayacaktır.

Ürünlerinizi sergilemenin sayısız yolu bulunmakta. Yapmış olduğunuz paylaşımlar sayesinde müşterileriniz ve takipçileriniz ile duygusal ve yapıcı bir bağlantı kurmuş olursunuz. Böylece takipçileriniz hem ürünleri nasıl kullancaklarını görecekler hem de gerçekten satın almak isteyeceklerdir.

Fiyat detaylarını paylaşın

Eğer gerçekten müşterilerin ilgisini çekmek ve ürünlerinizin satışını yaptığınızı belirtmek istiyorsanız, 3. Parti uygulamalar kullanın. İndirimde bir ürününüz varsa, indirim miktarını kırmızı bir etiket ile fotoğrafın üzerinde paylaşın, takipçileriniz paylaşımlarınıza dikkat etmeseler bile, ürünün satış fiyatını veya indirim fiyatını göreceklerdir.

Bazen fiyat paylaşımı, müşterileri ürküteceği için kimi işletmeler tarafından tercih edilmemektedir. Eğer fiyat paylaşmak istemiyorsanızi fotoğrafın üzerine “Mevcut” veya “Sınırlı Sayıda” veya “Yeni Sezon Ürünü” gibi tanımlar yazarak takipçilerinizi ürünlerinizi görmeye davet edebilir ve böylece satış gerçekleştirebilirsiniz.

Ürün Tanımını Yazın

Ürünlerin tanımını yapmak, markanıza, amaçlarınıza ve ürünlerinize göre değişecektir. Ürünlerinizi ve paylaşmış olduğunuz fotoğraflar için bir hikaye oluşturarak tanımlayabilirsiniz. Ayrıca, ürünlerin ne zamana kadar mevcut olduğunu/olacağını paylaşabilir ve takipçilerinizi bilgilendirebilirsiniz. Ürünlerin detaylı tanımlarını da paylaşmak sizin tercihiniz tabiki. Ürünlerin, fiyat bilgisini, sınırlı sayıda olduğunu veya peşinat veya taksit indirimi olduğunu da tanımda paylaşabilirsiniz. Her ne tanım yaparsanız yapın, amacınız takipçilerinizin dikkatini çekerek, onları satın almaya çekmek olmalıdır. Aynı zamanda, takipçilerinize ürünü nerelerde bulabileceklerini paylaşın.  Web sitenizin adresini mutlaka paylaşın.

Websitenizin Linkini Paylaşın

Web sitenizin bağlantı (hyperlink) linkini Instagram bio kısmında mutlaka yazın. Eğer ürünlerinizin instagram üzerinden satışını yapmak istiyorsanız, web sitenizin adresini doğru yazmanız gerekiyor. Yazmış olduğunuz link, anasayfaya, ürün sayfasına veya ürünleriniz ile ilgili başka bir sayfaya da gidiyor olabilir. Bu durum, ürünlerinizi hangi sıklıkta Instagram’da paylaştığınıza ve de websitenizi güncellemenize göre değişir. Takipçi ve müşterilerinizin, paylaşmış olduğunuz link’e tıkladıktan sonra ürününüzü web sitenizde bulabilecek olmalarına dikkat edin.

Instagraın sadece ürünlerinizi satabileceğiniz bir platform olmadığını bilin. Diğer tüm sosya medya platformlarını gibi, müşterilerinizi etkileyecek paylaşımlar yaptığınız ve onlarında sizin paylaştıklarınızı paylaşacakları bir platformdur. Ürünlerini Instagram’ı kullarak satacaklar, bu gibi paylaşımları da ihmal etmemelidir. Instagram hesabınız, tüm paylaşımlarınızın ürün satışına yönelik olmadığı ve sosyal paylaşımlarında olduğu bir hesap olmalıdır.

Peki, siz hiç instagram’ı bir satış platformu olarak kullandınız mı? Ürünlerinizin satışını instagram üzerinden nasıl yapıyorsunuz, denemiş olduğunu metodlar neler. Lütfen yorum kısmında bunları belirtin. Teşekkürler ve iyi satışlar şimdiden.

Instagram danismanlik hizmeti duyuru

11 Comments

 1. beste 14 Nisan 2015
  • Salih Bosca 14 Nisan 2015
 2. Salih 8 Şubat 2016
  • Evin 30 Kasım 2016
   • admin 30 Aralık 2016
  • admin 30 Aralık 2016
 3. Nilüfer Altın 17 Mart 2016
 4. Derya 25 Şubat 2017
 5. Duygu 27 Şubat 2017
 6. Zülfa Bayındır 28 Haziran 2017
 7. Selim 11 Temmuz 2018

Leave a Reply