Instagram’da aradığınız ilgili fotoğrafları nasıl bulabilirsiniz?

3d Instagram IconGeçtiğimiz yıl aylık 300 milyon aktif kullanıcı sayısına ulaşan instagram, 2015 yılında daha da popüler bir sosyal medya uygulaması haline gelecek.  Özellikle genç nufus Facebook hesaplarını kullanmayı bırakıp, instagram’ı aktif olarak kullanmaya başlıyor.

Gençler için Instagram, Facebook gibi büyük bir sosyal medya platformundan sonra özellikle güvenlik açısından daha kolay bir kontrol sunuyor. Facebook ile kıyaslandığında instagram’ın özellikleri kısıtlı ancak instagram’da fotoğraflarınızı gizlemek veya kimin göreceğini belirlemek daha kolay. Instagram, tüm dünyada ünlülerden, markalara, normal kullanıcılardan, hizmet sunan şirketlere kadar birçok farklı kişi ve kurum tarafından kullanılıyor.

Instagram Hashtagleri

Instagram’ın en önemli özelliklerinden bir tanesi hashtag. Hashtag nedir ile ilgili yazımda sosyal medya’da kullanımından bahsetmiştim ayrıca Hashtag Kullanma Rehberi ile daha detaylı kullanımını bulabilirsiniz. Instagram kullanıcıları hashtag sayesinde ilgilendikleri fotoğrafları bulabiliyorlar. Instagram’da arama yaparken iki şekilde arama yapılıbiliyor. Birincisi, hashtag ile arama ikincisi ise instagram kullanıcılarını kullanıcı isimleri ile arayarak. Kullanılacak hashtag’ler yemekten şehirlere, etkinliklerden kutlamalara kadar değişik hashtag’ler olabilir.

Hashtag kullanımında dikkat edilmesi gerekenler

Birçok instagram kullanıcısı instagram’da doğru hashtag kullanımının öneminin farkında değil. Kimi kullanıcılar, paylaştıkları fotoğraflarla ilgisi olmayan iki, üç hashtag paylaşımı yapıyorlar. Bu hashtag paylaşımında en önemli unsurlardan bir tanesi. Dolayısı ile hashtag paylaşımı yapılırken doğru ve ilgili hashtag kullandığınızı kontrol etmeniz hem paylaşımınızın ilgili kişilere hem de daha çok kişiye ulaşması açısından daha etkili olacaktır. Paylaştığınız fotoğrafa birden fazla hashtag eklemeniz de aynı şekilde fotoğraflarınızın daha çok kişiye ulaşması sağlamış olursunuz.

Hashtag paylaşımı yaparken özellikle hashtag’ın uzun bir kelimeden oluşmamasına özen gösterin. Uzun kelimelerle hashtag paylaşımı yaptığınız takdirde aramalarda bulunma şansınız oldukça düşük olacaktır.Unutulmaması gereken başka bir konu ise kullanmış olduğunuz hashtag’ı başkaları da kullanmış olabileceğinden sadece o hashtag ile ilgili fotoğraf görünecektir. Eğer instagram profiliniz gizli ise sadece sizi takip eden ve takip etmesine izin verdiğiniz kullanıcılar aramış oldukları hashtag ile ilgili fotoğraflarınızı görebileceklerdir.

Instagram Hashtag’ı mı? Twitter Hashtag’ı mı ?

Instagram uygulaması milyonlarca fotoğrafı barındırıyor ve bu fotoğraflardan aranılanlara kolayca ulaşılabilmesi için paylaştığınız fotoğraflara hashtag kullanmanız gerekiyor. Instagram paylaşımınıza yazdığınız başlık ne kadar etkili olursa olsun aramalarda görünmeyecektir. Eğer paylaştığınız kelime # işareti taşımıyorsa hashtag olarak algılanmayacak ve kimse paylaşımlarınızı bulamayacaktır. Hashtag’ler instagram’ın çok önemli bir özelliği. Markalar bile ürün ve hizmetlerinin tanıtımını yaparken hashtag kullanıyorlar. Instagram hashtag’leri Twitter hashtag’leri gibi etkili ancak instagram’da aradığınız şey fotoğraf iken Twitter’da bu tweet olarak adlandırılan paylaşımlardır.

 Hashtag Kullanim Rehberi icin Tiklayin

 

 

Leave a Reply