Instagram neden en hızlı büyüyen platform?

instagram-buyume-potansiyeli

Instagram  günlük etkinliklerimizi paylaştığımız neredeyse en sık kullandığımız sosyal medya platformlarından bir tanesi. Amerika’da en hızlı büyüyen sosyal medya platform olması bana hiç şaşırtıcı gelmedi. 2014 yılında %60’lık büyüme ile kullanıcı sayısı 65 milyon’a yaklaşmış durumda.

Amerika’da 18 – 29 arası genç nufusun yarısından fazlasının yoğun olarak kullandığı bir platform olması ile öne çıkan Instagram, Amerikalı yetişkinlerin %26’sının kullandığı bir sosyal mecra. Ayrıca tüm Instagram kullanıcılarının yarısı günlük mutlaka bu platformu ziyaret ediyor.

Diğer bir deyişle Instagram kullanıcıları siteye bağlılıklarını gösteriyorlar. Kurum ve markalar için instagram’I kullanmalarının belki de en faydalı tarafı kullanıcıların heryerde ve her zaman bu platformu kullanıyor olmaları. Akıllı telefonların kullanımının da artması ile büyüme hızı daha da artan mobil odaklı sosyal paylaşım platformu olan Instagram, hemen hemen hayatımızın her anını paylaştığımız bir uygulama olarak kullanılıyor. Yemek yerken, otobüs beklerken, Televizyon izlerken gibi…Görsel ve beğenilen paylaşımların yapılması bu platformun kullanıcı sayısını etkileyen en temel unsurlardan.

Ayrıca, görsel olarak paylaşım yapacak marka ve kurumlar kaliteli içerikler paylaştıkları takdirde Instagram’a yaptıkları yatırımın geri dönüşünü rahat bir şekilde alacaklardır. Sosyal medya kullanıcılarının yakından takip ettiği instagram’ı bir de pazarlama açısından görmekte fayda var.

Yani;

  • Instagram, Facebook’dan daha yüksek tıklanma oranına sahip. Facebook’daki etkileşim oranı gün geçtikçe düşüyor.
  • Buradaki infografiğe bakarak kullanıcıların Instagram paylaşımlarında neyi beğenip neyi beğenmediğini kolayca görebilirsiniz.
  • Takipçi satın almayın! Insatgram kullanıcı sözleşmesini ihlal etmekle kalmaz aynı zamanda markanıza da çok büyük zarar verirsiniz.Ayrıca, çok kullanıcı sayısına sahip olupta etkileşim oranının düşük olması hiç de güzel bir strateji değil.
  • Marka’ların instagramı pazarlamasını çok iyi bilmelerinde fayda var. Hashtag nasıl kullanılır, takipçilerle etkileşim nasıl olmalıdır ve ne zaman paylaşım yapılmalıdır gibi konuları çok iyi analiz etmeleri gerekiyor.

Kısaca, Instagram etkileşimin yüksek olduğu ve insanlar tarafından kullanılan bir platform. Sadece yapılan yatırımdan yüksek geri dönüş alınacak bir platform değil aynı zamanda değişik demografik özellikleri de içerisinde bulundurduğundan çok iyi değerlendirilmesi gereken bir platform.

Leave a Reply