Instagram’da yer etiketi nedir ve nasıl kullanılır?

Instagram'da yer etiketi nedir ve nasıl kullanılır2Instagram’da birçok kullanıcının ne olduğunu anlamadığı ve nasıl kullanacağını bilmediği bir özellik var. Bu özellik Instagram’da yer etiketi özelliği. Tam olarak nasıl kullanıldığı öğrenildiğinde yer etiketi işletmeler için çok büyük fırsatlar sunuyor.

Öncelikle, eğer farkında değilseniz instagram’ın yer etiketinin ne olduğunun tanıtımını nasıl yaptığına bakalım. Geotagging Türkçe adıyla Yer Etiketi, fotoğrafını paylaştığınız bulunduğunuz konumun enlem ve boylam olarak gösterildiği teknik bir terimdir. Siz izin verdiğiniz takdirde Tablet ve Telefonlarınızdan bu bilgiler GPS vasıtasıyla alınmaktadır.

Herhangi bir yerde fotoğraf çektiğinizde, o fotoğrafın nerede çekildiğinin koordinatları o fotoğrafa ekleniyor. Eğer instagram’a o yeri etiketlemek istediğinizi söylerseniz, size fotoğrafın çekildiği yeri etiketlemenize izin veriyor. Siz instagram’a sormadıktan sonra Instagram herhangi bir şekilde fotoğraflarınıza yer etiketi eklemiyor.

Bir Instagram kullanıcısı olarak, fotoğrafınıza çekildiğiniz yeri eklemek isterseniz, Harita’ya ekle butonuna tıklamanız gerekmekte. Bu konumu isimlendir (Name this Location) tıkladığınızda, etrafınızdaki işletmelerin, etkinliklerin yapıldığı yerlerin isimleri çıkacaktır. Böylece siz de nerede fotoğrafı çektiyseniz, orayı seçerek paylaşımınızda gösterebilirsiniz.

Örneğin, Kendi hesabımda bir müze ziyaretim esnasında çekmiş olduğum aşağıdaki fotoğrafı, Müze’nin adının girerek etiketledim. Eğer fotoğrafı çektiğiniz yerin adı haritada yoksa veya farklı ise kendiniz bunu düzenleyebilirsiniz.

FullSizeRenderAncak evde yapmış olduğunuz çalışmaları paylaşırken yer etiketi eklemeyebilirsiniz.

Tüm yer etiketli paylaşımlarınızı görmek istiyorsanız, Instagram profilinizde küçük yer düğmesine tıklayabilirsiniz. Bu sizin tüm çektiğiniz fotoğrafları dünya haritası üzerinde gösterecektir.

Fotoğraf paylaşımlarınıza eğer isterseniz daha sonra da yer etiketi ekleyebilirsiniz. İstediğiniz fotoğrafı bulduktan sonra sağ altda bulunan üç noktaya tıklamanız yeterli. Düzelt tuşuna bastıktan sonra Yer Etiketi Ekle’ye tıklayabilir ve uygun yeri fotoğrafınıza etiketleyebilirsiniz.

Yer etiketlerinin ne olduğunu ve nasıl çalıştığını öğrendikten sonra sıra bunu işletmeniz de nasıl uygulayacağınızda.

İşletmenizin Yer Etiketini Belirleyin

Yeri belirli olan işletmeler bulundukları yerin etiketlerini oluşturmaları oldukça önemli. Instagram, Foursquare uygulamasının API özelliklerine dayanarak yer etiketi belirliyor. Bu bilgiyi Facebook altyapısını da kullanarak işletmeler için konum bilgileri oluşturuyor.

Eğer sizin de işletmeniz bu platformlardan birine kayıtlıysa, paylaşımlarınız esnasında kolayca işletmenizi bulabilirsiniz. Kendiniz belirli olan bir yeri farklı bir ad ile yeniden etiketlerseniz, bu sadece sizin paylaşımlarınızda görünecektir. Başkaları bunu göremez.

Dolayısı ile işletmenizin kayıtlı olması demek işletmenize gelen müşterilerinizin de check-in yaptıklarında işletmenizi kolayca bulmaları demek.

Bu özelliğin bir diğer avantajı da aynı yer etiketini kullanan diğer kullanıcıların da paylaşımlarını rahatlıkla görebiliyor olmanız. Yeni müşterileriniz veya sizi ziyaret etmek isteyenler böylece ürün ve hizmet kalitenizi gelmeden de görebilirler.

İkinci avantajı ise, yer etiketi ekleyerek yapılan paylaşımlar kullanıcılar tarafından üretilen içerikler oldukları için çok değerlidir. Müşterileriniz işletmenizde almış oldukları ürün ve hizmet hakkında paylaşım yaptıklarında siz de yeniden bu paylaşımları kendi hesabınızda paylaşabilirsiniz. Böylece müşterilerinize de Teşekkür etmiş olursunuz.

Özel Yer Etiketi Belirleyin

Yeri etiketi belirli olan işletmeler kadar yer etiketine farklı isim vermek isteyen veya paylaşımlarında yapacakları yer konusunda farklı isim yazmak isteyenler bu özelliği kullanabilirler.

Ayrıca, yer etiketi özelliğini kapatarak web sitesi, email adresi vb özellikleri de yer etiketi olarak yazabilirsiniz. Bu şekilde paylaşım yaptığınızda bu gri renk olarak görünecektir. Ancak şuan bu özellik sadece IOS tabanlı telefonlarda geçerlidir.

Sizler, konum ve yer etiketini işletmelerinizde kullanıyor musunuz? Kullanıyorsanız, ne tür avantajlarını görüyorsunuz, kullanım kolaylıklığını nasıl buluyorsunuz? Aşağıda benimle paylaşırsanız sevinirim.

8 Comments

 1. Can 4 Ağustos 2015
  • Salih Bosca 29 Ağustos 2015
   • Hale 13 Haziran 2016
    • Sinan Azun 8 Mart 2018
 2. Mehmet Emin Taniyan 16 Eylül 2015
  • Salih Bosca 16 Eylül 2015
 3. Nisan Şan 30 Ekim 2015
 4. Erdoğan Aktaş 27 Mayıs 2017

Leave a Reply