Instagram’da satış yapmanın incelikleri

Instagram, insanlar eticaret yapsınlar diye kurulmadı. Buna rağmen instagram üzerinden satış yaparak başarılı olan onlarca kullanıcı olduğunu biliyormusunuz?

Bu yazımda instagram’ı gelir kaynağı olarak kullanan ve hayatını instagram üzerinden satış yaparak kazanan kullanıcılarla ilgili bilgi vermeye çalışacağım. Evet, bu kullanıcılar direk instagram üzerinden satış yapıyorlar ve bu şekilde para kazanıyorlar.
1- Fotoğrafçılar; fotoğraflarınızı satın!
Forbes’da yayınlanan bir makaleye göre, fotoğrafçı olan Daniel Arnold instagram üzerinde sadece bir günlük fotoğraf satışı gerçekleştirdi. Aynı zamanda 22 bin kişiye ulaşan takipçi sayısı ile tüm fotoğrflarını 150 dolara 4×6 baskısını gönderecek şekilde takipçilerinin beğenisine sundu.
Herne kadar daha önce fotoğraflarını satmamış olsa da, Forbes’un paylaştığı bilgiye göre hızlı bir şekilde satın almalar başladı. Satışlardan önce banka hesabında sadece 90.03 dolar olan Daniel gün sonunda 15.000 dolar değerinde satış gerçekleştirdi. Ardından satışların daha sonraki günlerde de devam edeceği bilgisini paylaştı.
Öneriler; Eğer fotoğraf işi ile uğraşıyorsanız ve çekmiş olduğunuz kareler instagram üzerinden satış fikriniz varsa, fotoürafınız ile alakalı olacak tüm hashtag’leri kullanın. Eğer konum bazlı çekim satışları yapıyorsanız, konum etiketi kullanmayı ihmal etmeyin.  Böylece takipçileriniz belirli bir lolkasyon ararken sizin çekmiş olduğunu fotoğrafları görebilecektir. Aynı zamanda instagram fotoğrafları satışı yapan Instaprints’i de takip edebilirsiniz.
2- Kıyafet satışı yapın;
Gardrobunuzu yenilemek için kullanmadığınız kıyafetleri satmak mı istiyorsunuz? Ya da üretmiş olduğunuz kıyafetlerin satışını instagram üzerinden yaparak gelirlerinizi arttırmayı mı amaçlıyorsunuz? O zaman bu kıyafetlerin, takıların ve diğer ürün ve eşyaların fotoğraflarını çekerek paylaşın ve shopmycloset ile hashtag yapın. Ürünlerinizin tanımını yazdıktan sonra (beden ölçüsü, kumaş özelliği, ücret bilgisi, kargo bilgisi vs) diğer ilgili ve alakalı hashtag’ler ile birlikte shopmycloset hashtag’ini de paylaşın.
Alternatif olarak, Amerikalı bayanların kıyafetlerini sattıkları Poshmark isimli websitesini de ziyaret edebilir ve kendi ürünlerinizi de satabilirsiniz.
3- Hüner ve Becerilerinizi Sergileyin;
Amerika’da faaliyet gösteren Limelight extension isimli saç bakım studyosu, instgram üzerinden yapmış olduğu paylaşımlarla müşteri sayısını arttırma başarısını gösteren şirketlerden. 30.000’e yakın takipçisi ile saç bakım studyosu instagram profilinde paylaşım yaparak rezervasyon alıyor.
Takipçi sayısını arttırmak ve oluşturduğu etki alanını genişletmek için, şirket o civarda yaşayan ünlülere fotoğraflarını paylaşmaları için ödeme yapıyor ve bu fotoğrafları Limeligth’ın sitesine link vererek paylaşıyorlar.
Saç bakım studyosu, şuan hatırı sayılır bir kullanıcıya sahip ayrıca paylaşmış oldukları fotoğraflarda çok beğeniliyor.
Siz de Instagram üzerinden satış yapmayı veya satışlarınızı arttırmayı hedefliyormusunuz?
İnanıyorum ki, bu yazı sizlere yapacak olduğunuz satışlar için veya yeni satış stratejileri oluşturmak için fikir vermiştir. Ayrıca instagram’da satışlarınızı arttırmayı sağlayacak bir araştırmayı da buradan sizlerle paylaşmakta fayda görüyorum. Eğer siz de instagram’dan satış yapmayı hedefliyorsanız, denemekte fayda var.
Eğer halihazırda instagram’dan satış yapıyorsanız, ürünlerinizi ve satış stratejilerinizi aşağıda benimle paylaşarak daha çok kişiye ulaştırmış olursunuz.

Leave a Reply