Arama motoru optimizasyonu (SEO) nedir ve nasıl uygulanır?

Arama motor optimizasseo nediryonu (SEO) hakkında hiçbir bilginiz yok mu? Ya da şirketiniz için arama motoru optimizasyonu stratejisi geliştirme sürecine yeni mi başladınız? Internet kullanıcıları arama motorlarında ilk sayfada ve en üstte çıkmanın önemini çok iyi biliyorlar. Peki, arama motorlarında en üstte görünmek için ne yapmak gerekiyor?

 

İlk önce Arama Motoru Optimizasyonu Nedir? Bununla başlayalım.

Arama motoru optimizasyonu diğer adıyla SEO veya Search Engine Optimization, Google, Yahoo ve Bing gibi arama motorlarında kendinizin veya şirketinize ait web sitesinin görünme ve aranma sürecinin iyileştirilmesi, geliştirilmesi diyebiliriz.

Kısaca tanımı yaptıktan sonra, web sitenizin kolayca bulunması için neler yapmanız gerekiyor adım adım bunları konuşalım.

 • Ürün ve Hizmetlerinizi alacak hedef kesiminizi belirleyin. Bunun için kendinize aşağıdaki soruları sorabilirsiniz.
  • Ürün ve hizmetlerinize en çok kim ilgi gösterecek?
  • Bu kişiler ürün ve hizmetlerinizi almak için karar verme mekanizması konumundalar mı?
  • Hedef kesiminizdeki kullanıcılar nerede yaşıyorlar?
  • Ne kadar para harcıyorlar?
  • En önemlisi, İhtiyaçları neler ? 
 • Sunmuş olduğunuz ürün ve hizmeti tanımlayacak anahtar kelimeler seçin.
  • Bu kelimeler tekil veya cümle içerisinde kullanılan kelimeler olabilir.
  • Sattığınız ürün ile ilgili kelimeler seçin. Ayakkabı mağazası arayan kimse masaj salonu ile karşılaşmak istemez elbette.
  • Web siteniz’deki ürün sayfasınızı seçmiş olduğunuz kelimeler için ilk uğranılacak yer yapın veya web site başlığınızda bu kelimeleri kullanın. Ancak, web site başlığınız iyi bir şekilde optimize edilememişse anahtar kelimeleri seçerken yanlış bir uygulama yapabilirsiniz. Dolayısıyla, anahtar kelimeleri seçerken müşterilerinizin sizi bulmalarını sağlamak için ciddi zaman ayırın.
  • Siz kendi ürün ve hizmetlerinizi arayan biri olsaydınız, hangi kelimeler ile arardınız?
 • Seçmiş olduğunuz kelimeleri yansıtmak için Web site içeriklerinizi güncelleyin
  • Eğer anahtar kelimeleriniz ilgili ve sıklıkla web siteniz içerisinde kullanılmıyorsa, arama motoru optimizasyonu yapmanız gitgide zorlaşacaktır.
  • Anahtar kelimelerinizi kullanmayı abartmayın, düşünsenize ayakkabı satın al cümlesini web sitenizde her cümlede görmek nasıl bir etki oluşturur. Ayrıca, Google, bu şekilde bir çalışma yaptığınızı farkettiği an, sitenizi cezalandırabilir.
 • Blog Yazın
  • Eğer bir blog’unuz yoksa, hemen açın!
  • Blog, anahtar kelimeleri kullanmak ve websitenizi daha kolay bulunur hale getirmek için en etkili yöntemlerden bir tanesi.
  • Arama motorlarında üst sıralarda yer almak için değil, okuyucularınız için blog yazın.
  • Satmış olduğunuz ürün/hizmet veya kendi şirketiniz ve faaliyet gösterdiğiniz sektör hakkında blog yazın. Bir şeyler satmaya yönelik blog yazmayın!

Arama Motoru Optimizasyonu Ne kadar Etkili?

Arama motor optimizasyonuna inanmayan biri olsam bu blog yazısını yazmazdım. Ama sitenizi optimize etmenin gerçekten çok büyük faydaları var. Internet kullanıcılarının 10’da 9’u satın alma kararı vermeden önce arama motorlarını kullanıyorlar. Sizin ürününüzü satın almaları içinse web sitenizin görünebilir ve bulunabilir olması gerekiyor.

Ayrıca, Google ve diğer arama motorları söz konusu olduğunda güven faktörü de araya giriyor. Internet kullanıcıları, arama motorlarında üst sıralarda görünen şirketlerin aynı zamanda güvenilir ve en iyi şirketler olduğuna inanıyor. Artan etki ve satışa dönüşen ziyaret sayısı ile şirketinizin arama motorlarında bulunması arasında bir güven ve sadakat durumu söz konusu.

Arama Motoru Optimizasyonu işin sadece bir kısmı

Arama motoru optimizasyonunun pazarlama stratejinizin sadece bir kısmını oluşturduğunu unutmayın. Müşterileriniz sizi bulduğu sürece değerli olur ve başarılı sayılırsınız ancak sadece sıralandığınız yere takılıp kalmayın. Şirketler düzinelerce anahtar kelimeler ile en üst sırada yer alabilirler ancak müşterileriniz aradıkları bilgileri sizin sitenizde bulamıyorlarsa veya ziyaretçileriniz ile aranızda bir güven köprüsü kurmadıysanız bunun pek bir anlamı olmayacaktır.

Sosyal medya ve blog gibi içerik mecralarının asıl büyük rol oynadığı yerler buralardır. Sosyal medya markanızı büyütmeniz için harika bir fırsat sunarken markanıza kişilik katar ve müşterilerinizin sorun ve sorularına cevap verir. Blog’lar, şirketinizin uzman olduğu alanları daha çok ön plana çıkarırken ayrıca kurum kültürünün tanıtımına da yardımcı olur.

Özetlemek Gerekirse:

 1. Anahtar kelimeleri tüm içerik boyunca uygun bir şekilde kullanıldığı etkili içerikler yazın.
 2. İçeriklerinizi günce ve müşterilerinizin ihtiyaçları doğrultusunda ilgili yazın.
 3. Sağlam bir dijital pazarlama stratejisi oluşturmak için sosyal medya, ve blog gibi değişik içerik araçlarını kullanın
 4. En iyi olduğunuz ve yaptığınız şeyi yapın: Faaliyet gösterdiğiniz sektörde en iyi hizmet ve ürünleri sunun.

Arama motoru optimizasyonu nasıl uygulanır? sorusuna eklemek istediğiniz kısımlar elbette vardır diye düşünüyorum. Yorum kısmında eklemeler yaparsanız sevinirim.

 

2 Comments

 1. seslichat 11 Ekim 2016
  • admin 11 Ekim 2016

Leave a Reply