Dijital pazarlama stratejisi oluşturmanız için 5 neden

Information technologyDijital Pazarlama stratejisi, tüm kurum ve markaların online pazarlama yapmaları için gerekli. Değişik blog’larda hala dijital pazarlama stratejisi gerekli mi değil mi diye konuşula dursun, biz nasıl strateji geliştirebiliriz, bunu konuşalım.

Çoğu firma bugün bile hala kurumsal anlamda dijital pazarlama stratejisine sahip değil maalesef. Maalesef diyorum çünkü yapılan araştırmalar gösteriyor ki, her ne kadar pazarlama uzmanları dijital pazarlama programlarına sahip olsalar da aktif bir şekilde belirlenmiş bir stratejileri yok.

Oysa dijital pazarlama stratejisi, online’a harcanan ve etkileri yüksek bir şekilde görününen pazarlama modeli için odak noktasından kaçırılmaması gereken ve üzerine düşünülmesi, kafa yorulması gereken bir konu.

Ancak, yazılı bir staretjileri olmasa da eminim birçok kurum ve marka dijital pazarlamayı aktif olarak kullanıyor ve dahası arama motorlarından, e-mail ve sosyal medya pazarlama çalışmalarından da istedikleri sonucu alıyorlardır. Strateji oluşturmadıkları içinse geçerli bir nedenleri vardır diye düşünüyorum.

Özellikle kurumsal firmaların zaten mevcut sistem içerisinde yeteri kadar strateji ve planlarımız var dediğini duyar gibiyim. Aynı zamanda yazılı bir strateji oluşturmak ona bağlı kalmayı ve sahip çıkmayı gerektireceği içinde ekstra bir külfet gibi görünebilir. Oysa teknolojinin ve pazarlama planı yaklaşımlarının hızla geliştiği ve değiştiği günümüzde strateji oluşturacak zaman ve kaynağı bulamayacak olmak büyük bir eksiklik diye düşünüyorum.

Eğer dijital pazarlama stratejileri kaleme alındığı takdirde küçük ve orta boylu işletmeler dahil, kurumsal büyük firmalar bundan fazlasıyla fayda görecektir.

Dijital pazarlama stratejisi oluşturmak için aşağıda beş nedeni sizlerle paylaşıyorum,

  1. Odaklanmanızı sağlar 

Yazılı bir stratejisi olmayan kurum ve markalar genel olarak online’da ne yapmak istedikleri ve nasıl bir yöntem izlemeleri gerektiği konusunda fikir sahibidirler. Ancak net bir şekilde belirlenmiş bir stratejiye sahip olma ihtimali bir hayli düşüktür. Örneğin, websitelerine daha çok ziyaretçi gelmelerini isterler ancak kaç ziyaretçi beklediklerini söyleyemezler. Daha çok müşterileri olsun isterler ancak hangi kanal ve yöntem ile ve de kaç tane müşterileri olması gerektiğini söyleyemezler. Belirlenmiş bir hedef olmadıktan sonra, online’da ne yapmanız gerektiği konusunu belirleme ve ne kadar başarılı olduğunuzu ölçme işi bir hayli zor olacaktır.

Yazılı bir strateji geliştirmek kurumları bu sorular ile karşı karşıya getirmekte ve dolayısıyla güçlü bir online değer oluşturmak için formül oluşturmaya itmektedir.

  1. Herkes aynı şeyi düşünür

Kurumunuz içerisinde oluşturmuş olduğunuz dijital pazarlama stratejiniz için destek bulmak oldukça zor olabilir. Eğer neyi amaçladığınızı ve diğer pazarlama stratejileri ile nasıl çalışacağını belirten yazılı bir dokuman olursa bu durumu lehinize çevirebilirsiniz. Böylece dijital pazarlam stratejinizin tanıtımını daha kolay yapabilir ve çalışanları daha kolay ikna ederek, pazaralama sonuçlarını daha iyi ölçümleyebilirsiniz.

Buna ek olarak, takım üyelerine stratejinizin bir vizyonu ve uygulama yöntemi olduğuna daha kolay ikna edebilirsiniz. Yazılı bir stratejiniz olmadan, tüm yöneticiler kendi vizyon ve hedefleri doğrultusunda online strateji geliştirecek ve çalışanlar herhangi bir amacı ve hedefi olmayan bir çalışma içerisine girmiş olacaklardır. 

  1. Kaynakları verimli kullanma

Eğer belirli bir stratejiniz olmadan çalışıyorsanız, dijital pazarlama stratejinizin başarılı olabilmesi için ne kadarlık bütçeye ihtiyacı olduğunu ve çalışanlarınızın nasıl bir bilgi birikimine sahip olduğu anlamak bir hayli zor olacaktır.

Tabiki, ihtiyaç dahilinde daha çok bütçe isteyebilir ve daha çok çalışan işe alabilirsiniz ancak bu sizin başarılı olacağınız anlamına gelmeyecektir. Dolayısıyla uzun dönemli bir plan oluşturarak gerekli bütçeyi ve yeterli sayıda eleman alımını belirleyip başarılı bir şekilde sonuca ulaşmak daha kolay olacaktır.

  1. Tekrarlamalar azalacaktır

Her ne kadar yeterli kaynaklarınız olsa da, bu kaynaklarınızı strateji olmadan etkili bir şekilde kullanmanız zor olacak ve kaynaklarınız heba olacaktır. Özellikle benzer pazarlama çalışmaları için farklı araçlar kullanan ve farklı ajansalarla çalışan büyük kurumsal firmalar için  bu durum söz konusudur. Yazılı bir strateji sayesinde daha iyi organize olabilirsiniz.

  1. Rekabet şansınız artar

Websitesi olan tüm şirketlerin analitik bilgileri olur, ancak birçok üst düzey yönetici çalışanlarından bu bilgileri analiz etmesini isteyecek zaman bulamazlar veya zamanları olmaz.

Oluşturacağınız stratejiniz pazarlama planınızın başarılı bir şekilde ilerleme kaydetmesini mümkün kılar. Aynı zamanda verileri analiz ederek en uygun stratejiyi belirlemenize yardımcı olur. İyi oluşturulmuş, ayakları yere basan bir strateji yapacak olduğunuz dijital pazarlama etkinliklerinizi karşılaştırma ve hangi hedeflere ulaşmanız gerektiğini, stratejiniz içerisinde nelerin iyi sonuç verip vermediğini görmenizi sağlaması açısından etkili sonuçlar verir.

Sonuç olarak, düzenli olarak takip edebileceğiniz ve bağlı kalabileceğiniz bir dijital pazarlama stratejinizin olması gerekir. Dijital pazarlama stratejisi oluşturmak sanılanın aksine çok kolaydır. Hedeflerinizi, uygulacağınız yöntemleri ve başarı ölçülerinizi kısaca belirleyin. Dijital pazarlama çalışmalarınızın sonuçlarının pozitif bir şekilde geliştiğini göreceksiniz. Daha sonra uzun dönemli stratejiler oluşturabilirsiniz.

Sizin kurum olarak veya ajans olarak dijital pazarlama hizmeti verdiğiniz firmalar için oluşturmuş olduğunuz dijital pazarlama stratejiniz var mı? Stratejilerinizi oluştururken neleri göz önünde bulunduruyorsunuz? Aşağıda benimle paylaşırsanız sevinirim.

Leave a Reply