Başarılı Sosyal Medya Stratejisi Nasıl Oluşturulur? – 1

Sosyal Medya Stratejisi Nasil OlusturulurSosyal Medya planlaması söz konusu olunca üzerinde kafa yorulması gereken en önemli konulardan bir tanesi strateji oluşturma diye düşünüyorum. Eğer sosyal medya’da başarılı olmak istiyorsanız diğer birçok konuda olduğu gibi bunda da bir plana ihtiyacınız var. Sizi harekete geçirecek, nereye gideceğinizi gösterecek ve nasıl gideceğinizi gösterecek bir plan…

Bu yazımda sosyal medya pazarlamanıza yardımcı olacak başarılı sosyal medya stratejisi nasıl oluşturulur sorusunun cevabını sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Nereden başlayacağınıza karar verin

Öncelikle sosyal medya kullanımında nerede olduğunuzu ve neye ihtiyacınız olduğunu tesbit etmeniz gerekiyor. Bunu belirlemek için kendi stratejinizi belirlemek için aşağıdaki soruları kendinize sorabilirsiniz.

 • Kısa dönem sosyal medya hedefleriniz neler? Kısa dönemde neyi amaçlıyorsunuz? Daha fazla etkileşim mi? Yoksa marka bilinilirliği mi? Veya websitenize daha çok trafik çekmek mi? Bunları neden istiyorsunuz? Nedenlerini belirlemek nasıl yapılacağını planlamaya yardımcı olacaktır.
 • Uzun dönem sosyal medya hedefleriniz neler? Uzun dönem hedeflerinizi rakamlarla belirlemeye çalışın. Ne kadar müşteri hedefliyorsunuz? Veya ne kadar satış yapmak istiyorsunuz? Tüm bu sorduğunuz rakamlar gerçekçi mi? Eğer geçen sene 1000 satış yaptıysanız, sadece sosyal medya ile bu sene 10.000 satış yapmayı hedeflemeniz gerçekçi olmayacaktır.
 • Bir yıl sonra sosyal medya pazarlamasında nasıl bir başarı elde etmeyi düşünüyorsunuz? İlk iki soru ile yakından ilgili ama yine de bu soruyu sormanızda fayda var, çünkü cevaplar farklı olabiliyor. Bir yıl sonra başarılı olup olmadığınızı bilmek planlarınızı gerçekçi olarak yapmanızı sağlayacaktır. Örneğin, satışlarınızı %25 arttırmayı amaçlıyorsunuz ama sosyal medya’daki takipçi sayınızın iki katına çıkması, etkileşimin artması ve websitenize kaliteli trafik gelmesi sizin için başarı sayılabilir, Tüm bunların birbiriyle etkileşim içerisinde olduğunu bilmek etkili bir strateji oluşturmanızı sağlayacaktır.
 • Hedef kitleniz kim? Bu sorunun cevabı  mevcut müşterileriniz veya potansiyel müşterileriniz olabilir. Sizden henüz ürün almayan biri de olabilir. Sosyal medya çalışmalarınızla kimleri hedefliyorsunuz? Yaş grubu, meslek, medeni durumu, yaşadığı şehir, ülke, nelerden hoşlanır gibi demografik bilgiler üzerine yoğunlaşmak çalışmalarınızı kolaylaştıracaktır. Hedef kesimini ne kadar spesifik yaparsanız, başarı şansınız o kadar artacaktır.
 • Hangi platformu kullanmalısınız ve neden? Hangi sosyal medya platformunu kullanmanız gerektiği konusunda hiçbir fikriniz olmayabilir. Bu sizi şaşırtmasın. Belki, tüm sosyal medya platformlarında olmanız gerektiğini düşünebilirsiniz. Ama gerçekten hangi platformda olmalısınız? Hedef müşterileriniz hangi platformu kullanıyor? Sosyal medya’yı neden kullanıyorlar? Sosyal medya platformlarında onlara neler sunabilirsiniz? Ne tür içerik paylaşmanız gerekiyor? Bu sorular size hangi platformu kullanmanız gerektiği konusunda yol gösterecektir.
 • Sosyal Medya Platformlarınızı kim yönetecek? Siz mi? Çalışanlarınızdan biri mi? Yeğeniniz mi? Stajyer mi? Sosyal medya içeriklerinizi kimin oluşturacağını ve yöneteceğini bilmeniz ve belirlemeniz çok önemli. Yönetecek olan kişilerin sizin onlardan neler beklediğinizi bilmeleri gerekir.
 • Sosyal Medya’ya ne kadar zaman ayırmanız gerek? Bu soruya doğru cevap vermeniz gerekiyor. Eğer sosyal medya planlamasında günlük 5 saat zaman ayırmanız gerektiğini belirleyip daha sonra 1 saat bile zaman ayıramazsanız, iyi bir strateji belirlemiş olmazsınız.  Neye ne kadar zaman ayırdığınızı bildiğinizden sosyal medya içinde ayıracağınız zamanı çok iyi belirlemeniz gerek. Ne kadar zaman olursa olsun, buna sadık kalın ve net olun.
 • Mevcut pazarlama stratejileriniz neler? Sosyal medya pazarlaması işinizin parçası olan diğer kısımlar ile uyum içerisinde çalışmalıdır. Reklamlarla, e-mail pazarlama ile, business card’larınızla, marka renklerinizle vs. Başarılı bir sosyal medya stratejinize bu unsurları da eklemeyi unutmayın.
 • Sosyal medya korkularınız neler? Sosyal medya fobiniz mi var? Korkunuzun ne olduğunu bilmek plan ve hedeflerinizi belirlemek kadar önemlidir. Olumsuz yorumlar, kırıcı ve üzücü paylaşımlar vs. sizin sosyal medya korkunuz olabilir. Bu durum hakkında profesyonel sosyal medya uzmanlarından destek almanız korkularınızı tanımlamanız ve çözüm üretmeniz açısından faydalı olacaktır.

Bu soruları cevaplamanın kolay olmadığını biliyorum, ayrıca bunları net bir şekilde cevaplamanız için zaman ayırmanız gerekiyor. Yapacak olduğunuz sosyal medya stratejisinden başarılı sonuçlar elde etmek istiyorsanız, zaman ve emek harcamınız gerektiğini yeniden hatırlatmak isterim.

Sosyal medya profillerinizi kontrol edin

Yukarıda paylaştığım tüm soruları kendinize sorduktan sonra, nerede olduğunuzu ve sosyal medya profillerinizin durumlarını kontrol edin. Sosyal medya profillerinizi mutlaka gözden geçirmeniz gerekiyor.

Sosyal medya hesaplarınızı kontrol ederken aşağıdaki başlıkları incelemenizi tavsiye ederim.

 • Takipçi Sayısı. Uzun dönemli stratejilerinizde verileri ve sayıları takip etmeniz gerekiyor. Nerede olduğunuzu bilmek, zaman içerisinde nasıl büyüyeceğinizi belirlemede yardımcı olacaktır.
 • Etkileşim. Mevcut içerik paylaşımlarınızın oluşturduğu etki nasıl? Paylaşımlarınızla oluşturmak istediğiniz etkiyi büyütmek istediğinizi biliyorum. Dolayısıyla, sıfır veya çok yüksekte olsa etkileşim oranınınızı ve paylaşımlarınızın kaç kişiye ulaştığını bilmeniz gerek.
 • Profiliniz. Sosyal medya profiliniz nasıl görünüyor ? Güncellemeniz gerekiyor mu? Profil tanımlarınız güncel mi ve iş tanımınızı yansıtıyor mu? Tüm platformlarınızdaki profil hesaplarınız birbiri ile örtüşüyor mu? Sosyal medya hesaplarınız web siteniz ile uyumlu mu? Tüm platformlardaki bilgiler, linkler, iletişim bilgileri, şirket tanımları aynı olmak zorunda. Profil hesaplarınızı güncel tutmak ve geliştirmek için gerekli tüm çalışmaları yapmanız gerekiyor.

Tabiki bu paylaştıklarıma sizler de eklemeler yapabilirsiniz ancak bu paylaştıklarım oluşturacak olduğunuz sosyal medya stratejileri için en önemlileri.

Sosyal medya paylaşımları ne zaman yapılmalı ve ne tür içerikler paylaşılmalı konularını bu yazının devamı olarak buradan okuyabilirsiniz..

Leave a Reply