Kurumların Sosyal Medya Platformlarında bulunması için 10 Neden

Sosyal Medya iş dünyasında da büyük bir değişim ve gelişim göstermeye devam ediyor. Sosyal Medya plaftormları sadece birbirinden kilometerelerce uzakta olan aileler, arkadaşlar ve dostlar için iletişim ve haberleşm
e aracı olarak değil aynı zamanda birçok girişimci ve işletme için de müşterilerine ulaşıp ürün ve hizmetlerini tanıtma, işlerini geliştirme ve büyütme için de kullanılan büyük bir mecra.

Sosyal Medya platformları gün geçtikçe büyük firmalar kadar küçük ve orta boylu işletmelerinde güvenini kazanıyor. Maryland Business School’da işletmeler ile onların sosyal medya planlarını ve bağlantılarını incelemek için yapılan bir araştırmaya göre küçük işletmlerin %75’i Facebook, Linkedin gibi platformlarda şirket sayfasına sahipken bu şirketlerin %69’u da kendi sektör ve ilgi alanlarına göre de düzenli olarak profillerini güncelliyor ve de paylaşım yapıyorlar.

Facebook, Linkedin gibi daha bir çok sosyal medya platformu olduğu da unutulmamalı. Facebook , 1.155 milyon kullanıcı sayısı ile en büyük platform. 1 milyon kullanıcı ile Youtube ikinci sırada bulunuyor. Bu platformların yanında ülkelere göre özelleşmiş ve yerel sosyal platformlarda var. Çin’deki Qzone buna en güzel örnek. 712 milyon kullanıcı ile Qzone üçüncü sırada bulunuyor.

Sosyal medya platformlarının bu kadar çok dikkat çekmesi elbette bu platformlara gösterilen ilgi ile de parelel. Aşağıdaki infografikte sosyal medya platformlarında yer almak için 10 neden’i inceleyebilirsiniz.

1-      Online görünülürlüğünüz artar

2-      Marka bilinilirliğiniz artar

3-      Müşterilerinizin sizin hakkınızda söylediklerini ve söyleceklerini kolayca duyabilirsiniz

4-      Sosyal Medya platformları sayesinde satışlarınızı arttırabilirsiniz

5-      Daha çok müşteriye ulaşırsınız

6-      Potansiyel müşterilerinize direk ulaşabilirsiniz

7-      Potansiyel müşterileriniz ile işbirlikteliği kurmanıza yardımcı olur

8-      Ödül ve sadakat programları ile müşterileriniz ile ilişkilerinizi pekiştirirsiniz

9-      Arama motorlarında üst sıralarda görünmenizi sağlar

10-   Kaliteden ödün vermeden maliyetlerinizi düşürmenizi sağlar

 

Kurumların Sosyal Medya'da Yer Alması için 10 Neden

Leave a Reply