Facebook, Whatsapp`ı neden satın aldı?

Facebook dünyanın en büyük mesajlaşma platform olan whatsapp’ı 4 milyar dolar nakit, 12 milyar dolar facebook hisse senedi bedeli karşılığı ve 3 milyar dolar da satın alma tamamlandığında çalışanlara ve kuruculara verilmek üzere toplamda 19 milyar dolara satın aldığını duyurdu. Gelişen teknolojileri takip eden birçok kişi için heyecan verici bir haber bu aslında. Bu satın alma 2001’de HP’nin 25 milyar dolara Compaq’ı satın almasından sonraki en büyük satın alma olarak tarihe geçti.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg facebook sayfasından satın almayı doğrularken ve Whatsapp kurucuları da blog’larından satın almayı kamuoyu ile paylaştılar.

Kuruluşundan bugüne Whatsapp

Günlük 1 milyondan fazla kişinin kayıt olduğu ve aylık aktif kullanıcı sayısı 450 milyon olan whatsapp bu rakamlara bakıldığında 1 milyardan fazla kayıtlı kullanıcıya sahip olan facebook’un aslında çok gerisinde. 2009 yılında kurulan girişim kurulduğundan bugüne sadece 8 milyon dolar yatırım aldı ancak satın alma ile ulaşmış olduğu değer 20 milyar dolar seviyesinde.

Mobil odaklı bir araç olan ve neredeyse tüm mobil cihazlara uyumlu olan whatsapp’da 32 yazılım geliştirme mühendisi ile beraber toplamda 50 kişi çalışıyor.

Whatsspp $19 milyar eder mi?

Bu sorunun doğru cevabını verebilmek için rakamlara bakmamız lazım. 2012 yılından beri whatsapp ile satın alma flörtü yapan Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, mobilde güçlenmek istediklerini her defasında dile getiriyordu. Masaüstü uygulamaların dışında özellikle mobil sosyal mesajlaşma uygulamalarında whatsapp ABD’nin dışında Breziya Güney Afrika, Endonezya ve Çin gibi birçok ülkede kullanımın ön planda olması ve ülke pazarlarını domine etmesi ile dikkatleri üzerine çekiyordu.

whatsapp buyuyor

450, 32, 1, 0 Rakamları ne ifade ediyor?

450. Whatsapp günlük 450 milyon aktif kullanıcı sayısı ve mobildeki liderliği ile bu rakama dünyadaki diğer tüm şirketlerden daha hızlı ulaşmış durumda. Kullanıcılar diğer sosyal mesajlaşma uygulamalarından daha fazla bir şekilde Whatsapp kullanarak, iletişim kuruyorlar.

32. Dünya’daki birçok başarılı şirketin aksine, Whatsapp çok sade bir işleyişe sahip. 32 mühendisin çalıştığı whatsapp’da her mühendis başına 14 milyon kullanıcı düşüyor.

1. Whatsapp kurucuları, sadece mesajlaşma odaklı bir platform kurmak için yola çıktıklarını belirtiyorlar. Diğer mobil mesajlaşma uygulamalarının aksine Whatspp kurucuları kullanıcıların bilgilerini, cinsiyetlerini, adres ve yaşlarını kayıt altına alan bir sistem yerine daha şeffaf ve hedef kullanıcılara yönelik uygulama içinde reklam, oyun vb başka bir şey satarak kullanıcıları rahatsız etmeyecek bir sosyal mesajlaşma sistemi kurmayı hedeflemişlerdi. Uygulamayı indiren her kullanıcıdan ise sadece $1 ücret talep ettiler.

0. Whatsapp’ın bu kadar hızlı büyümesine rağmen reklam ve pazarlama için hiç para harcamaması da ayrı bir başarı göstergesi. Şirkette herhangi bir pazarlama ve tanıtım elemanı da çalıştırmayan whatsapp’ın bu başarısının arkasında kullanıcılarla oluşturmuş olduğu sadakat ve bağ büyük önem teşkil etmekte.

Yukarıdaki rakamlarla beraber, kullanıcı sadakati ve Whatsapp’ın avrupa ülkeleri ve gelişmekte olan piyasalar başta olmak üzere Amerika’nın dışında mobilde pazarı domine eden sosyal mesajlaşma uygulaması olması Mobil’de büyüme hedefi olan Facebook’un daha fazla gözünden kaçamazdı. Dolayısı ile yapmış olduğu bu yatırım sayesinde mobilde daha da güçlenmiş olan facebook dünyanın iletişim platformu olma yolunda Instagram satin almasından sonra sağlam bir adım daha atmış oldu.

Görseller: Techrunch

One Response

  1. Muammer HALLAC 21 Şubat 2014

Leave a Reply