Sosyal Platformda en iyi paylaşım ne zaman yapılmalıdır?

Artık neredeyse tüm kurumlar sosyal medya platformlarından en az birini kullanıyor. Yapılan araştırmaya göre şirketlerin 81’i sosyal medya platformlarından birini kullanırken, %94’ü de sosyal medya platformlarını müşteri kazanmak ve marka bilinilirliği oluşturmak için pazarlama aracı olarak kullanıyorlar. Sosyal medya kullanımı masaüstü bilgisayardan tutunda, tabletlere ve mobil telefonlara varana kadar her platformda rahat bir kullanıma sahip. İlerleyen zamanlarda yukarıda bahsi geçen oranlar daha da artacak. Küçük ve orta ölçekli şirketler Facebook ve Twitter’i müşterileri ile iletişim kuracakları ana kanal olarak kullanıyorlar ve bu kullanım yakın zamanda web siteleri üzerinden gerçekleşen iletişimden daha fazla olacak.

LinkendIn ve SumAll’un yapmış olduğu araştırmaya göre, şirketlerin %91’i sosyal medya sayesinde marka bilinilirliklerinin arttığını söylerken, %75’i de geçtiğimiz sene sosyal medya pazarlamasına ayırdıkları bütçeyi arttıklarını söylediler.

Sosyal medya’yı kullanan her kurum amaç ve hedeflerine yönelik olarak hangi platformun daha etkili olacağını belirlemeli ve ona göre hedefler koymalıdır. Hiçbir şirketin kendi hedeflerine hizmet etmeyen bir platformu kullanması elbette beklenemez. Sosyal medya platformunu kullanan şirketler, paylaştıkları içeriklerin etkileyici, etkileşim kurdurabilen, ve takipçileri tarafından da paylaşılmaya değer içerikler olmasına dikkat etmelidir.

Sosyal medya platformunu kullanan birçok kurum sahibi ve yöneticilerinin merak etttiği soru Ne tür paylaşım, nerede veye niçin gibi soruların harici Ne zaman paylaşım yapmaları gerektiği ile ilgili. İstedikleri hedefe ulaşmak isteyen kurumlar için doğru içerik mutlaka önemli ancak zaman olarak bu içeriği paylaşmak ise doğru yerde doğru zamanda bulunmak anlamına geliyor.

Yukarıda bahsettiğim araştırmaya katılan şirketler, Twitter, Facebook, Tumblr, Instagram, Pinterest ve Google gibi platformlarda yapmış oldukları paylaşımları ne zaman yaptıklarını paylaşıyorlar. Herbir paylaşımın sosyal medya platformunda görmüş olduğu ilgi, yapılan yorum, yeniden paylaşım ve gösterim oranına bağlı olarak şirketler ne zaman kendileri için paylaşım yapmanın daha verimli olduğu bilgisini paylaşıyorlar.

Son yıllarda araştırma verileri ve bunlara bağlı olarak analizlerin infografik ile etkili ve dikket çekici bir şekilde paylaşıldığını daha önce paylaşmıştım. Aşağıdaki infografik’te söz konusu yapılan araştırmada toplanan veriler paylaşılıyor.

infografik sosyal medya platformlarinda en etkili paylasim zamanlari nedir

Her ne kadar genel kullanıma yönelik bir rapor olmasada sosyal medyada doğru zamanda içerik paylaşmak için dikkate alınması gereken bir çalışma. Bir sonraki yazımda hangi günlerde yapılan paylaşımlar daha etkili ve geri dönüşleri yüksek oluyor onu paylaşacağım.

Şirketiniz veya siz paylaşımlarınızı ne zaman yapıyorsunuz ve nasıl bir geri dönüş alıyorsunuz? Aşağıda benimle paylaşabilirseniz çok sevinirim.

Leave a Reply