Başarılı Sosyal Medya Stratejisi Nasıl Oluşturulur? – 2

Basarılı sosyal medya stratejisi nasıl oluşturulurBaşarılı Sosyal Medya Stratejisi Nasıl Oluşturulur? yazımın devamı olan bu ikinci yazı’da sosyal medya’da ne paylaşmalıyım ve nasıl paylaşmalıyım sorularını inceleyeceğim.

Sosyal Medya’da Ne Paylaşmalıyım

Sosyal Medya stratejinizde belki de en önemli konu, Ne paylaşacağınız!

Sosyal Medya platformlarını niçin kullanmanız gerekiyor, kimleri hedefliyorsunuz ve profillerinizin güncelliği kadar önemli bir konu ne paylaşacağınız. Bu kısımda profesyonel sosyal medya şirketlerinden ve sosyal medya uzmanlarından destek alabilirsiniz. Sosyal medya şirketleri birçok farklı kurum ve markaya hizmet verdiği için ne paylaşmanız ve niçin paylaşmanız gerektiği konusunda size gerekli desteği verecektir.

Aşağıda ne paylaşabileceğiniz ile ilgili bazı başlıklara göz atmanızı tavsiye ederim.

 • Dönemsel içerikler. Dönemsel içerik yazıları her zaman ilgi çeker. Hangi dönemin sizin kurum, marka, ürün ve hizmetleriniz için en ilgili olduğunu iyi belirleyin. Dönemler, tatil dönemleri, bayram dönemleri, spor etkinlikleri, konferans ve seminerler şeklinde olabilir.
 • Tematik içerikler. Kurum ve markanızın seneler içerisinde nasıl gelişim gösterdiğini bir tema halinde paylaşabilirsiniz. Ayrıca, kendiniz de indirim ve tanıtım yapacağınız günlere özel tema oluşturabilirsiniz. Bu tamamen size bağlı. Bu sayede takipçileriniz düzenlemiş olduğunuz etkinlikleri kaçırmak istemeyeceklerdir.
 • Ürün ve HizmetlerinizKendi ürünlerinizin tanıtımını yapmak kadar normal birşey olamaz herhalde. Ürünlerinizi fotoğraflayın, video’larını çekin, müşteri yorumlarını ekleyerek müşteri deneyimlerini paylaşın. Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik daha güvenilir, ücretsiz ve ağızdan ağıza pazarlama imkanı sağladığı için belki de en etkili pazarlama yöntemidir diyebilirim.
 • Sahne Arkası. Herkes bu şekil bir içeriği önemser. Ürünlerin nasıl üretildiği, sizin nerede çalıştığınız, iş yeriniz, ofisiniz, gibi birçok şey merak ediliyor.
 • Eğitim İçerikleri. Eğer takipçilerinizi eğitirseniz, onları kazanırsınız. Hangi sektörde olursanız olun, takipçileriniz için okuyabilecekleri kaynak linkler, öneriler, işlerini kolaylaştırıcı ipuçları vs gönderin.
 • Eğlenceli içerikler. Bu tarz içerik paylaşımlarında dikkatli olmak gerekiyor. İçerikleriniz eğlendirici olsun ama aynı zamanda takipçileriniz ile de alakalı olsun. Eğlenceli ve komik video’lar takipçilerinizin keyif almasını sağlayabilir.

Tüm bu içerikler işinizin, ürününüzün, hizmetlerinizin içeriğine ve müşteri ve takipçi portföyünüze göre değişebilir. Aynı zamanda paylaşım yaptığınız içerik kadar hangi platformda paylaştığınızda önemlidir. Facebook’da video ve fotoğraf paylaşımı yapabilirsiniz ancak Linkedin’de genel de makale ve link paylaşımı daha uygun olacaktır. Hangi platformun daha etkili olduğunu belirlemek ne paylaşacağınızı belirlemekte de oldukça etkili olacaktır.

Sosyal Medya’da Nasıl Paylaşım Yapmalıyım

Sosyal medya’da nasıl paylaşım yapabileceğinizi belirlemek için daha önce uygulanmış bazı başarılı ipuçlarını paylaşmak istiyorum.

 • Ne kadar sık paylaşım yapmalıyım. Haftada bir kez, günde bir kez veya bir günde bir kaç kez paylaşım yapabilirsiniz. Ne sıklıkta paylaşım yapmanız gerektiği ile ilgili bir plan oluşturmanız sosyal medya’da başarıyı getirirken aynı zamanda işlerinizi kolaylaştıracaktır.
 • Paylaşım zamanı. 24 saatlik periyot halinde istediğiniz zaman paylaşım yapabilirsiniz. Haftanın 7 günü içerisinde de size en uygun günde paylaşımlarınızı takipçilerinizle paylaşabilirsiniz. Paylaşım yaptığınız, web site ve sosyal medya platformları analizlerini inceleyerek en yüksek etkileşim oluşturan zamanları belirleyerek paylaşımlarınızı yapabilirsiniz. Bunu belirlemek için haftanın ve günün değişik zamanlarında denemeler yapmanız sizin yararınıza olacaktır.
 • Doğru başlığı kullanmak. Kısa mı yoksa uzun mu yazı paylaşımları yapıyorsunuz? Paylaşımlarınıza kişisel düşüncelerinizi ekliyor musunuz? Sorular soruyor musunuz? Paylaşımlarınızda hashtag kullanıyor musunuz? Bunlara cevap vermeniz gerekmektedir. Her paylaşım bir birinin aynı olmayacağı için paylaşım yaptığınız sosyal medya platformlarında bu sorular için değişik cevaplarınız olacaktır. Facebook’da etkili bir etkileşim sağlayan bir paylaşım Twitter’da aynı sonucu vermeyebilir.
 • Etkileşim stratejileri. Takipçileriniz ile mutlaka etkileşim oluşturmanız gerekiyor. Nasıl etkileşim oluşturmalısınız? Marka ve kurumunuzun büyüklüğüne bağlı olarak, yapılan yorumlara ve yazılan sorulara cevap verebilirsiniz. Çok büyük markaların pratik olarak her soruya cevap vermesi mümkün değil. Ayrıca, markanızın sesi kim olacak ve nasıl cevap verecek bunu belirlemeniz gerek. Cevaplarınız’da espri ekleyecek misiniz yoksa son derece profesyonel mi cevap vereceksiniz? Size soru soran kişiyi etiketleyecek misiniz? Ne kadar hızlı cevap vereceksiniz? Eğer sosyal medya hesabınızı günde bir defa kontrol ediyorsanız, en geç 24 saat içerisinde cevap vermeniz gerekiyor. Eğer günde bir kaç kez sosyal medya hesaplarınızı kontrol ediyorsanız 5-6 saat içerisinde cevap verebilirsiniz.
 • Reklamlar. Paylaşımlarınıza reklam eklemekten daha normal bir zaman olamazdı herhalde günümüzde. Peki, reklamları nasıl kullanacaksınız? Bütçeniz nedir? Reklamlar ile neyi hedefliyorsunuz? Paranızı boşuna harcamayın, reklamlar ile amaçlarınızı çok iyi belirleyin. Bu konuda sosyal medya profesyonellerinden destek alabilirsiniz.
 • Yarışma ve çekilişler. Eğer yarışma düzenlemek ve çekiliş yapmayı amaçlıyorsanız, her bir sosyal medya platform için ilgili ve gerekli kuralları mutlaka öğrenin. Çekiliş kurallarını ve ne ödül vereceğinizi çok iyi belirleyin.

Sosyal medya platformlarında paylaşım için sizlerinde ekleyeceği başka yöntem ve taktikler vardır elbette.

Kısaca özetlemek gerekirse, sosyal medya yönetimi için çok net bir stratejinizin olması ve sosyal medya paylaşımlarınızla neyi hedeflediğinizi çok iyi belirlemeniz gerekiyor. Yaklaşımlarınızda esnek olmanız çok önemli, zaman içerisinde stratejinizi yenilemekten korkmayın. Yeni fikir ve taktikler geliştirin ve paylaşımlarınızın zamanını ve paylaşım içeriklerinizi yeniden gözden geçirin.

Bu paylaştıklarım çok fazla gibi görünebilir. Zaten birçok kişinin de sosyal medya stratejisi geliştirmemesinin sebebi de bu. İster kendiniz yapın veya profesyonel birilerine yaptırın net bir strateji ve etkili uygulama ile sosyal medya yatırımlarınızdan başarılı sonuçlar alabilirsiniz.

 

Leave a Reply