Sosyal medya’da etkinizi arttırmak için hashtag kullanımı

Daha önceki yazımda Hashtag’ın ilk defa Twitter tarafından kullanıldığını ve diğer sosyal medya platformlarında da hızlı bir şekilde kullanılmaya başlanıldığını  paylaşmıştım. Kişisel markanızı veya kurumsal markanızı sosyal platformlarda populer hale getirmek için hashtagler etkin olarak kullanılabiliyor. Sosyal medya’da ilgili içerikleri bulmak ve takip etmek istediğiniz kullanıcılara ulaşmak için hashtag size yüksek bir etkileşim sağlayacaktır.

Hashtag’lerin neden çok önemli olduğunu özellikle twitter’da neden önemli olduğunu anlamak çok önemli. Aşağıda Twitter üzerinde kurumların sanal ortamdaki varlıklarını oluşturma yönünde istatistikleri görebilirsiniz.

Hashtag kullanim analizi

Eğer hastagleri nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız, daha önceki yazımı okuyabilirsiniz. Ancak, hashteg kullanımının sosyal medya’nın güçlü bir unsuru olduğunu da unutmamak gerekir.

Aşağıda hashtag kullanımının 3 faydasını bulabilirsiniz,

1. Takipçi sayınızı arttırır

Twitter’da etkileşim oluştururken doğru hashtag kullanıldığı takdirde, kısa sürede takipçi sayınız da artış olacağını göreceksiniz.

2. İtibarınız yükselir

Yapacağınız paylaşımın, sizin de uzmanı olduğunuz bir konu olmasına dikkat edin. O zaman kullanıcılar, uzmanı olduğunuz konular için sizi takip edeceklerdir.

3.Bilgi edinme

Doğru hashtag sayesinde sizin için ilgilendiğiniz konularda gerekli olan bilgileri kolayca elde edebileceksiniz.

Eğer sosyal medya’da hashtagler doğru kullanılmazsa, değerini yitirebilir. Hashtag’lerin kullanımının bir anlamı olmalı. Ya takipçi sayınızı arttırmak ya da etkileşim oluşturmak gibi.

Aşağıda hashtag’in 5 kullanım yeri ile ilgili tabloyu görebilirsiniz.

Hashtag kullanimi

Hashtag kullanımında dikkat edeceğiniz konulardan bir tanesi de kullanacağınız hashtag’in uzun olmamasıdır. Kullanacağınız hashtag, insanlar onu  kullandığı zaman etkili olacaktır. Eğer yeteri kadar populer olmayan bir hashtag kullanıyoranız, etkisi daha az olacağından diğer hashtag’ler içerisinde kaybolacaktır.

Hashtag bilinilirligi

Hashtag kullanımını bilinçli olarak yapmak çok önemli. Ancak, geri dönüş oranını takip etmek de ayrı bir öneme sahip. Eğer performans göstergelerinizde (aşağıda gösterildiği gibi) artış yoksa hashtag paylaşım stratejinizi değiştirmeniz gerekecektir.

Conversion

Eğer performans göstergelerinizi nasıl ölçeceğinizi bilmiyorsanız, hashtag uygulamalarını ve sosyal analiz araçlarını kullanabilirsiniz.

Görseller:  Digital Formation World

 

3 Comments

  1. Romantik Adam 15 Ekim 2014
    • Salih Bosca 15 Ekim 2014

Leave a Reply