6 Adımda Instagram Video ile Pazarlama Stratejisi

instagram videoŞimdiye kadar blog’umu takip edenlerin veya ilk defa ziyaret edenlerin Instagram hesabı olduğunu ve fotoğraf paylaşımı yapmış olacağını tahmin ediorum. Sadece instagram’da paylaşmak ile kalmayıp Facebook ve Twitter gibi diğer sosyal medya platformlarında da paylaşmış olabilirsiniz.

Peki, instagram’da fotoğraf paylaşmanın yanında hiç video paylaştınız mı? Eğer henüz paylaşmadıysanız, pazarlama stratejinize video paylaşımını dahil etmelisiniz. Çünkü Instagram video özelliği Twitter’ın Vine uygulamasının oluşturmuş olduğu etkiden daha büyük etkiye sahip.

Yeni başlayacaklar için kısaca bashetmek gerekirse, Instagram 15 saniye video paylaşmanıza izin veriyor, ki Vine’da bu süre 6 saniye. Ayrıca, instagram’da video’yu paylaşmadan önce düzenleyebiliyorsunuz.

Bunlara ek olarak, Instagram filtrelerini aynı şekilde video paylaşımlarında da kullanabiliyorsunuz ve paylaşmış olduğunuz her bir video instagram kullanıcı sayısı göz önüne alındığında daha çok kişi tarafından görüntüleniyor. Instagram’da video paylaşımı yapmak için ayrı bir uygulama indirmenize gerek yok, uygulama içinden direk olarak paylaşım yapabiliyorsunuz. Video paylaşımınız sadece instagram’da izlenmiyor, eğer Facebook hesabınız ile paylaşırsanız aynı şekilde Facebook’daki arkadaşlarınızda Youtube ve Facebook’da normal video izler gibi video paylaşımlarınızı izleyebiliyor.

Instagram video’nun ne olduğunu ve  diğer uygulamalardan farkını anlattıktan sonra isterseniz, pazarlama stratejinize nasıl dahil edebilirsiniz ona geçelim.

1) Ürün Demo’su paylaşın veya En sık sorulan sorulara cevap verin

Kimi zaman bir müşterinin Twitter, Facebook veya mail üzerinden sorusuna yanıt için  uzun zaman harcanıyor. En sık sorulan sorular belirlenerek, bunlara cevap olarak instagram’da video paylaşımı yapabilirsiniz.

Eğer müşterileriniz ürünün nasıl çalıştığı ile ilgili çok soru soruyorsa, sesli olarak ürün kullanımı hakkında video paylaşımı hem müşterilerinizi memnun edecek hem de sizin işinizi bir hayli kolaylaştıracaktır.

2) Ürün ve hizmetlerinizin görsel paylaşımını yapın

Bir nesne veya ürün hakkında fotoğraf paylaşmak onu yüzlerce kelime ile anlatmaya bedeldir. Dolayısı ile 15 saniyelik bir video ile yüzlerce kelimede anlatmak istediğinizi anlatabilirsiniz. İş yapmış olduğunuz sektör ve alana göre en son ürünlerinizi video’ya alın ve potansiyel müşterilerinize fikir vermesi açısından paylaşım yapın.

Örneğin, bir güzellik salonu sahibi iseniz, makyaj aşamasını video’da paylaşabilir veya bir kafe çalıştırıyorsanız barista’nızın yapmış olduğu lezzetli kahvelerin yapış şeklini video’ya alıp paylaşabilirsiniz.

3) Özel indirim ve etkinlikleri paylaşın

15 saniyelik video özel bir indirim ve etkinlik paylaşımı için yeteri kadar uzun bir süre. Eğer bir yarışma düzenleyeceksiniz veya özel bir ürün için indiriminiz varsa taikpçilerinize ve potansiyel müşterilerinize ne kazanacaklarını  veya indirim ile neye sahip olacaklarını paylaşabilirsiniz.

Ayrıca, kendiniz bir video kaydı yaparak takipçilerinize özel bir mesaj gönderebilirsiniz, böylece markanıza bir kişilik kazandırmış olursunuz. Paylaşım kısmında indirimin veya etkinliğin ne olduğunu mutlaka paylaşın ve daha fazla kullanıcıya ulaşmak için ilgili hashtag oluşturmayı unutmayın.

4) Takipçileriniz ile Hashtag yolu ile etkileşim oluşturun

Takipçilerinizi de etkinlik veya düzenlemiş olduğunuz yarışma için ilgili hashtag’i kullanarak video paylaşmaya davet edin. Eğer asıl kullandığınız sosyal medya platform Instagram ise bu marka bilinilirliği ve etkileşimi açısından çok etkili bir yöntem. Ayrıca bu yöntem sayesinde çok çarpıcı ve değişik paylaşımlar ile etkinliklerinizi tanıtabilirsiniz.

5) Markanızı Kişiselleştirin

Sosyal medya sayesinde şirketler ve takipçileri arasındaki iletişim mesafesini ortadan kalktı. Markalar gerçek zamanlı olarak müşterileri ile sürekli etkileşim halinde. Bu durum şirketlerin daha şeffaf ve açık olmasını da sağlamasını açısından etkin bir yöntem.

Instagram video ile pazarlama stratejisi şirketlere kurum kültürünü, çalışma ortamını ve üretim aşamalarını müşterilerine göstermeleri açısından büyük fırsatlar sunuyor. Insatgram’da video paylaşımı sayesinde markalar rakiplerinden sıyrılarak müşterilerinden herhangi bir şey saklamadıklarını göstererek hem markaya güveni arttırmış hem de daha çok etkileşim kurmuş oluyorlar.

6) Facebook ile etkileşim arttırın

Video and fotoğraflar paylaşımı, yorum ve beğenme açısından Facebook’da da paylaşılırsa daha çok etkileşim oluşturuyor. Müşteri etkileşimini arttırmak, takipçilerin soru sormalarını, yorum yapmalarını ve yeniden paylaşım yapmalarını sağlamak adına Instagram video’larının direk olarak Facebook’da paylaşılıyor olması büyük bir avantaj.

Sonuç olarak,

Instagram video ile pazarlama stratejisi oluşturmak yapılan paylaşımı potansiyel müşteriler ile etkileşime geçmek adına size esneklik sağlarken yeni takipçiler için sadece etkileşim arttırmakla kalmıyor aynı zamanda Twitter’ın sahip olduğu Vine uygulamasından daha kullanışlı birçok özellik de sunuyor. Siz de instagram’da video özelliğini deneyerek ve paylaşarak takipçileriniz ile nasıl daha çok etkileşim kurduğunuzu ve pazarlama stratejinizin geliştiğini  görebilirsiniz.

Bu yazının daha çok kişiye ulaşması için sol tarafta bulunan sosyal medya butonları ile kendi kişisel Twitter, Facebook, Linkedin ve Google+ hesaplarınızda paylaşırsanız sevinirim.

One Response

  1. canser 1 Ocak 2015

Leave a Reply