Instagram’da satış ve etkileşim arttırmanın yolları

Aylık 200 milyon aktif kullanıcıyı aşan instagram’da Markalar ve şirketler satış ve tanıtım amaçlı, sosyal medya’daki etkinliklerini arttırma ve müşterilerinin olabileceği yerlerde görünür olmaya devam etmek istiyor. Satış ve etkileşim amaçlı paylaşmış olduğunuz fotoğrafları geliştirmeniz gerekiyorsa, demekki hala en iyi etkiyi oluşturacak fotoğrafı profilinizde paylaşmamışsınız.

1-    Markanızı temsil edecek en iyi fotoğrafı seçin

Bulunduğunuz sektöre göre Instagram’da yayınlamak için seçeceğiniz fotoğrafların teması ve içeriği farklılık gösterebilir.Ancak ne olursa olsun paylaşacağınız fotoğraflar  markanızı temsil edecek tabiri caizse ona can verecek fotoğraflar olmalıdır. Instagram’a uygun fotoğraf seçmek için ürünlerinizin ve markanızın içerisinde bulunduğu canlı örnekleri, müşterilerin paylaşmış olduğu ve beğendikleri fotoğrafları yayınlayarak işe başlayabilirsiniz.

2-    Instagram fotoğraflarınızı amacınıza göre optimize edin.

Paylaşmayı istediğiniz fotoğrafı seçtikten sonra, yüksek miktarda etkileşim veya satış için optimize edilmesi gerekiyor. Aşağıda, Wisconsin Üniversitesinden araştırmacıların verileri kullanılarak hazırlanmış olan infografik fotoğrafların nasıl optimize edildiği gösteriyor.

Instagram fotograflarinizi nasil secmelisiniz

Infografik ilginç veriler ile dolu, örneğin satış için paylaşılan fotoğraflarla etkileşim oluşturmak için paylaşılan fotoğraflar çok farklı. Fotoğraf paylaşmak ile ne amaçlandığına tam olarak karar verilmeli ve paylaşılacak fotoğrafın içeriği ona göre belirlenmelidir. Örneğin, instagram’da paylaşacak olduğunuz bir ürün ile satışlarınızı arttırmayı amaçlıyorsanız, ürün fotoğraflarınızı buna göre seçmelisiniz. Daha önceki yazımda bu tarz fotoğrafların nasıl çekilmesi gerektiği ile ilgili yazımı paylaşmıştım. Ama paylaştığınız fotoğraf bir çalışanınız veya o ürünü kullanan bir müşterinin paylaştığı bir fotoğraf ise bud aha çok etkileşim oluşturmak için paylaşılan bir fotoğraf olacaktır.

Sonuç olarak, amacınız ne olursa olsun paylaşmış olduğunuz instagram fotoğraflarını hashtag ile paylaşın, bunun için özel hashtagler oluşturun. Böylece, Instagram’da  ürün ve hizmetlerinizin kolayca bulunmasını sağlamış olacaksınız.

Peki, siz instagram’da paylaşımlarınızı hangi amaçla yapıyorsunuz. Satış ağırlıklı mı yoksa takipçileriniz ile iletişim kurmak ve etkileşim oluşturmak için mi?. Yorum kısmında benimle paylaşırsanız çok sevinirim.

Instagram danismanlik hizmeti duyuru

2 Comments

  1. ugg bot 7 Aralık 2014
  2. Naz 21 Temmuz 2015

Leave a Reply