Instagram’da “Çekiliş Var” Etkinliği Nasıl Düzenlenir?

Öncelikle itiraf edeyim instagram’da daha önce çekiliş düzenlemedim. Belki de bu konuyla ilgili yazmamış olmamamın nedeni bu. Ancak, çekiliş düzenlemenin gücüne ve başarısına inanan biri olarak sürekli arkadaş çevreme ve mail  yolu ile bana ulaşanlara yarışma düzenlemelerini tavsiye ediyorum. Nihayet, başarılı bir yarışma düzenlemenin yöntem ve inceliklerini de sizlerle bu yazımda paylaşabileceğim.

Öncelikle cevap vermeniz gerek soru şu: Neden Instagram’da çekiliş düzenlemek istiyorsunuz?

Aşağıda bununla ilgili birkaç maddeyi görebilirsiniz.

Takipçileriniz ile olan etkileşimi ve iletişimi arttırmak için olabilir. Instagram zaten kaliteli etkileşim oluşturmanıza olanak sağlıyor ancak çekiliş düzenlemek var olan etkileşimi daha da arttıracaktır. Bu yöntem sayesinde biraz daha çaba ile daha çok beğeni ve yorum alabilirsiniz.

Takipçi sayınızda ciddi artış olacaktır. Zaten çekiliş düzenleyenler çekiliş kuralları gereği kendisini takip etmenizi isteyecektir. Çekilişi ve kuralları doğru belirlediğinizde asıl hedefinize ulaşmış olacaksınız.

Çekiliş aynı zamanda takipçilerinizi ödüllendirmenin bir diğer yoludur. Çekilişi kazananlar sadece ödül kazanmayacak aynı zaman da sizinle ve takipçilerinizle de etkileşime ve iletişime geçmiş olacaktır.

Sonuç olarak, Instagram’da diğer sosyal medya platformlarında olduğu gibi katı yarışma kuralları yoktur. Ne tür içerik paylaşacağınız, çekiliş kurallarını belirlemeniz ve kazananı nasıl duyuracağınız tamamen size bağlıdır.

Instagram’da neden çekiliş düzenlemek gerek sorusuna cevap bulduktan sonra biraz da çekiliş nasıl düzenlemek gerekiyor, bunun üzerine konuşalım.

İlgili Ödülün Tanıtımını Yapın 

Öncelikle çekiliş’te vereceğiniz ödül yapmış olduğunuz iş ile ilgili olmalıdır. Örneğin iPhone veya benzeri popüler ürün veriyor olmanız güzel ancak işinizi yansıtmadığından ve işiniz ile alakası olmadığından amacınıza uygun olmayacaktır. Vereceğiniz ürün takipçilerinizi ve müşterilerinizi etkilemeli, heyecanlandırmalı ve yeni gelecek olan müşterilerinizi de ödüllendirecek nitelikte olmalıdır.

Bunun yerine iPhone satışı yapıyorsanız düzenlemiş olduğunuz yarışmada iPhone vermeniz daha mantıklı olacaktır. Güzel, şık bir ayakkabı veya çanta vermeniz değil.

Çekiliş Düzenlendiğinizi Net Bir Şekilde Paylaşın

Yapmış olduğunuz paylaşımlar takipçilerinizin hesaplarında kaybolmasın. Yarışma düzenlediğiniz belli olsun.

Paylaşım yaptığınız fotoğrafın üzerine bunun bir yarışma olduğunu mutlaka yazın. ÇEKİLİŞ VAR olarak büyük harflerle yazmanız daha iyi olacaktır. Değişik sembol ve ikonlar kullanarak ÇEKİLİŞ düzenlediğinizi daha belirgin olarak paylaşın.

Özel Hashtag Oluşturun

Düzenlemiş olduğunu çekilişi yönetmenin en iyi yolu çekilişe özel hashtag oluşturmaktır. Birden fazla hashtag de oluşturabilirsiniz. Oluşturacağınız hashtag şirketiniz, ürünleriniz, hizmetleriniz, çekilişiniz, çekiliş temanız ve hediyeniz ile de alakalı olmasına özen gösterin. Çekiliş süresince yapacağınız tüm tanıtımlarda hashtag’leri mutlaka kullanının ve çekilişe katılanlardan da bu hashtag’leri kullanmalarını isteyin.

Instagram’da hashtag takibini böylelikle kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Hashtag takibi için Tagboard tavsiye edebilirim.

Çekiliş için Gereklilikleri Belirleyin

Çekiliş için şartları çok nete belirlemeniz gerektiği gibi aynı zaman da bu şartları da instagram’da da duyurmanız iyi olacaktır.

Çekilişe katılanların sizi takip etmesini mi istiyorsunuz? Belirlemiş olduğunuz hashtag’ı paylaşımlarında kullanmalarını mı istiyorsunuz? Sizin profil hesabınızı etiketlemelerini  mi istiyorsunuz? Paylaşımlarını yaparken çekiliş hakkında bilgi ve açıklama yazmalarını mı istiyorsunuz?

Bu konuda Instagram tarafından bir yönlendirme olmadığı için gereklilikleri belirlerken tamamen serbestsiniz. Çok karışık yapmamaya özen gösterin sadece.

Çekiliş Bitiş Tarihini ve Şartlarını Net Belirtin

Kullanıcıların çekilişin ne zaman bittiğini bilmesi gerek. Çekiliş günlük mü, haftalık mı yoksa aylık mı? Çekilişin başlangış ve bitiş tarihlerini belirttiğinizden emin olun.

Çekiliş şartlarınızla kendinizi yasal olarak da korumaya alın. Kazanan nasıl duyurulacak veya çekilişe katılanların başka bilmesi gereken neler var, bunların belirtilmesi gerek. Eğer şartlarınız karışık ve detaylıysa çekilişe katılanları websitenize yönlendirebilirsiniz.

Çekilişi Birkaç Defa Hatırlatın

Çekiliş duyurusunu birkaç defa yapmanız gerek. Diğer sosyal medya kanalları ve hesaplarınızda da çekiliş duyurusunu yapın. Diğer sosyal medya kanallarındaki kullanıcıları ve arkadaşlarınızı da instagram’daki çekilişe davet edin. Yukarıda belirttiğim gibi daha fazla kişiye ulaşmak için birkaç defa çekiliş duyurusunun instagram hesabınızda birkaç defa duyurulması gerek. Düzenlemiş olduğunuz çekiliş ne kadar uzun sürerse o kadar çok daha fazla kullanıcıya ulaşmış olursunuz.

Çekilişe Katılanlarla Aktif Olarak Etkileşim Kurun

Paylaşımınızı beğenen, yorum yapan ve paylaşım yapan herkese teşekkür edin. Ne kadar çok etkileşim kurar ve katılımcıları teşvik ederseniz o kadar çok pozitif geri dönüşler alırsınız.

Sonuç

Başarılı bir Instagram yarışma veya çekilişi düzenlemek için genel olarak ipuçlarını sizinle paylaştım. Uygulaması, yönetilmesi oldukça kolay ve de eğlenceli. Peki, sizin uygulamış olduğunuz çekiliş ve yarışma yöntemleri neler? Aşağıda hem Instagram hesabınızı hem de düzenlemiş olduğunuz çekiliş içeriğini benimle paylaşarak daha çok kişiye ulaşabilirsiniz.

2 Comments

  1. SOCIAL MEDIA ENERGY 5 Aralık 2016
  2. Salhuzun 16 Haziran 2020

Leave a Reply