Instagram paylaşımlarınızın doğru insanlara doğru zamanda daha görünür olmasını nasıl sağlarsınız?

Instagramda hashtag ile paylasim nasil yapilirInstagram’ın geçtiğimiz günlerde zaman tünelinde algoritma değişikliğine gittiğini biliyorsunuzdur. Instragram zaman tüneli fotoğrafların popülerliğine bağlı olarak yayınlanmakta. Kullanıcılar ise bu durum karşısında çok da memnun görünmüyor. Çünkü aynı Facebook’da olduğu gibi zaman tünelindeki paylaşımlar popülerliğe göre yer almakta. Artık paylaşım yapmadan önce popülerlik kazanacak paylaşımların yapılması ve buna göre strateji geliştirilmesi gerekecek.

Yukarıda bahsettiğim gibi birçok kullanıcı bundan şikayetçi, çünkü paylaşımlar bir anda popüler olabilecek türden olmayabiliyor ve kısa süre içerisinde diğer paylaşımlar arasında kayboluyor.

Peki, sizler Instagram paylaşımlarınızın doğru insanlara doğru zamanda daha görünür olmasını nasıl sağlarsınız?

Tabiki Hashtag’le!

Blog’umu takip eden birçok okuyucu hashtag stratejileri ile ilgili paylaştığım bilgileri okumuştur. İlk defa ziyaret edenler sosyal medya’da doğru hashtag stratejisi nasıl geliştirilmeli konulu yaziya buradan ulaşabilirler.

Gelelim kısaca hashtag stratejinizi nasıl geliştirmeniz gerektiğine;

  • Instagram’daki paylaşımlarınızı yaparken fotoğraf başlıklarında kullanılan popüler hashtag’leri kullanmaya çalışın. Çok sayıda hashtag da kullanabilirsiniz ama en çok kullanılan hashtag’leri kullanmaya çalışın.
  • Instagram’da paylaşımlarınızı yaptıktan sonra yorum kısmına en fazla 30 tane olacak şekilde hashtag ekleyebilirsiniz. Ancak bu hashtag’lerin ilgili, paylaşımlarınıza özel, takipçilerinizle alakalı ve takip daveti içermeyen hashtag’ler olması gerekiyor.
  • Kendi özel hashtag listenizi oluşturun. Hızlı bir şekilde kullanmak için telefonunuzda bir yerde hazır beklesin ve paylaşımlarınızı yapar yapmaz bu hashtag’leri kullanın.

Örneğin;

  • Konum – Yer hashtag’leri
  • Grup ve organizasyon hashtag’leri
  • Aktivite hashtag’leri
  • Özel kampanya hashtag’leri
  • Özel konulu hashtag’ler
  • Popüler kültüre yönelik hashtag’ler
  • Marka içeren hashtag’ler kullanabilirsiniz.

Sonuç olarak;

Instagram’da paylaşım yapar yapmaz kaydını tuttuğunuz hashtag’leri yorum kısmına yapıştırın ve özellikle popüler hashtag’leri kullanırken çok fazla kullanılan hashtag’leri paylaşmayı göz önünde bulundurun. Instagram hashtag’leri top post’larda gösteriyor.  (Bunlar kronolojik sıraya göre en yeni yapılan paylaşımları en üst sırada gösteren hashtag’ler) Popüler hashtag’lerle üst sıralarda kalmaya çalışmak zaman kavramından dolayı çok kolay olmayacaktır. Dolayısıyla paylaşım yapar yapmaz paylaşacağınız hashtag’lerin çok ama çok kullanılan popüler hashtag’ler olması kısa sürede olsa Instagram paylaşımlarınızın üst sırada görünmesini sağlayacaktır. Zaten hali hazırda birçok kullanıcı sizlerin paylaştığı hashtag’leri kullanıyor olacak her ne kadar birçok kullanıcı tarafından görünse de bu çok kısa olacak.

Niş olan ve daha az kullanılan hashtag’ler daha sonra da kullanılabilir ve dolayısı ile eğer aşırı kullanılmadıysa daha sonra da yukarılarda görünmenizi sağlayabilir. Bu tür hashtag’ler kullanıcılara etkileşim oranı yüksek takipçiler kazanmalarını sağlayacaktır. Böylelikle özellikle sizin paylaşımlarınızla ilgilenen kullanıcılar sizleri takibe alacaktır.

Eğer yorum kısmının tamamen hashtag’lerle görünmesini istemiyorsanız, arkadaş veya tanıdıklarınızın yorum kısmına yorum yazmalarını isteyebilirsiniz. En az iki yorum aldıktan sonra paylaşmış olduğunuz hashtag’ler görünmeyecektir. Bunu da bir ipuçu olarak sizlerle paylaşmak istedim.

Bu yazıyı Twitter, Facebook ve Linkedin’de arkadaşlarınızla paylaşarak daha çok kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Şimdiden Teşekkürler.

One Response

Leave a Reply