Instagram Takipçi Sayınızı Nasıl Arttırırsınız?

instagram-followers1Instagram şuan sahip olduğu büyüme hızı ve kullanıcı sayısı ile en gözde sosyal bir ağ olma özelliği taşıyor. Öyle ki Instagram kendi gelir modeli oluşturup para kazana dursun, instagram üzerinden hesabı olan bireysel kullanıcılar açmış oldukları hesaplar ve sahip oldukları binlerce hatta milyonlarca takipçileri sayesinde gelir elde etmeye başladılar bile. Tabi bizim asıl konumuz ne instagram’ın gelir modeli ne de bahsi geçen sosyal medya zenginleri. Asıl konu son dönemin en gözde sosyal medya platformu olan Instagram’da nasıl takipçi kitlesi oluşturulur ve takipçi sayısı nasıl arttırılır.

Instagram, kullanıcılarına çekmiş oldukları fotoğrafları değişik filtreler kullanarak  ve fotoğraflara hashtag ekleyerek takipçileri ile paylaşma imkanı sunan bir sosyal ağ olma özelliği taşıyor. Geçtiğimiz seneki büyüme hızına bakıldığında diğer birçok sosyal platformdan daha hızlı büyüyen Instagram gençleri hedef alması ile de birçok şirketin hedefinde olan bir girişim aslında.

Peki bu kadar talep gören bir sosyal ağ’da siz nasıl takipçi sayınızı arttırabilir çekmiş olduğunuz harika kareleri nasıl milyonlara ulaştırabilirsiniz. Aşağıda bununla ilgili birkaç ipucunu sizlerle paylaşmak istiyorum.

1-    Sık Sık ve Düzenli Paylaşım yapın

Ara sıra hatta çok az güncellenen bir instagram hesabından daha sıkıcı bir hesap olamaz herhalde. Eğer ayda yılda bir paylaşım yapıyorsanız hiç kimsenin dikkatini çekemezsiniz, düzenli olarak hergün 2-3 fotoğraf paylaşmanız gerekir. Örneğin moda ürünleri tasarladığınız bir şirketiniz var, eğer değişik ürünlerinizin fotoğraflarını çekip düzenli olarak profilinizde paylaşırsanız hem takipçilerinizin sayısı artar hem de daha çok dikkat çekersiniz.

2-    Diğer kullanıcıları rahatsız etmeden paylaşın

Düzenli olarak paylaşım yapmakla, insanları rahatsız etmeden paylaşım yapmak birbirinden farklı şeylerdir. Çektiğiniz her kareyi paylaşmak zorunda değilsiniz, seçici olun.Her fotoğrafınızın bir anlamı olsun ve iletmek istediğiniz mesajınız açık olsun.

 3-    İlginç Kareler Paylaşın

Kimse doğuştan profesyonel fotoğrafçı olarak dünyaya gelmez. Ancak, değişik ve ilginç kareler yakalayarak bunları paylaşmak takipçilerin dikkatini sizin hesabınıza çeker. Örneğin, mobilya fotoğrafı çekiyorsanız, farklı bir köşeden değişik fotoğraflar çekerek paylaşabilirsiniz.

 4-    Paylaşımlarınızı Etiketleyin

Paylaştığınız tüm fotoğrafları etiketleyin. Çektiğiniz kareleri daha çok kişiye ulaştırmak için trend olan etiketleri kullanın ve size özel etiketler oluşturarak düzenli olarak paylaşım yapın. Bu size diğerlerinden farklı kılar ve takipçilerinizi etkiler.

 5-    Yarışmalar Düzenleyin

Daha çok takipçi oluşturmanın bir diğer yolu da yarışma düzenlemektir. Yarışma düzenlemenin sayısız ve değişik yolu var ancak önemli olan yaratıcı olan yarışma düzenlemek. Instagram kullanıcıları yeni ve eğlenceli şeylerden hoşlanırlar.

 6-    Takipçileriniz ile İletişim kurun

Bir diğer takipçi sayısını arttırmanın yolu da diğer kullanıcılarla iletişime geçmek. Çekmiş oldukları fotoğraflara yorum yazın, beğenin. Yorumlarınızın nazik ve saygılı olmasına dikkat edin. Çünkü saygı gösterdiğiniz kadar saygı görür ve kendi kişisel markanızı o şekilde oluşturursunuz.

 7-    Diğer Sosyal Platformlarda Paylaşın

Birçok Instagram kullanıcısını aynı zamanda facebook ve twitter hesapları da bulunmakta.Dolayısı ile instagram profilinizi diğer sosyal medya hesaplarınız ile link yapın ve fotoğraflarınızın da bu hesaplarda yayınlanmasına izin verin. Böylece yeni takipçileriniz de olacaktır.

 

 

 

Leave a Reply