Hashtag ile pazarlama faaliyetlerinizi nasıl arttırabilirsiniz?

Hashtag ile pazarlama faaliyetlerinizi nasıl arttırabilirsinizHashtag kullanımı dijital dünyanın en etkili paylaşım araçlarından bir tanesi. Hashtag’ın ne olduğu konusunda henüz bilgi sahibi değilseniz Hashtag nedir ile ilgili yazımı okuyabilirsiniz. Birçok kimse hashtag’ın ne demek olduğunu bilse de kendi işletmesi veya markası için nasıl kullanıldığı veya kullanılacağı konusunda pek bilgi sahibi değil. Twitter ile başlayan hashtag kullanımı, Facebook, Google+ ve Instagram olmak üzere büyük sosyal medya platformlarında kullanılabilmekte.

Eğer siz de Hashtag ile pazarlama faaliyetlerinizi nasıl arttırabilirsiniz sorusunun cevabını arıyorsanız bu yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

Hashtag’ler;

 • Twitter, Facebook, Google+, Instagram, Vine ve Pinterest gibi en popüler sosyal medya platformlarında kullanılabiliyor
 • Sosyal medya’da içerikleri kategori haline getirmenin en kolay yollarından bir tanesi.
 • Uretmiş olduğunuz İçeriklerinizin kolay bulunmasını sağlar.
 • Başka kullanıcılar ve işletmeler tarafından paylaşılan içeriklerin kolay bulunmasını sağlar.
 • Ortak tema ve ilgi alanlarına göre diğer kullanıcılarla iletişim ve etkileşime geçmenize olanak sağlar.

Paylaşımlarınızda hashtag kullanarak, size veya ürünlerinize ulaşmak isteyen birçok potansiyel müşteriye ulaşmış olursunuz. Hashtag kullanımını hem kişisel hem de kurumsal olarak yönettiğiniz Instagram profil hesaplarınızda kullanabilirsiniz.

Kullanacağınız hashtag tek kelime veya iki veya daha fazla kelime olarak bitişik yazılmalıdır. Ayrıca büyük veya küçük harf kullanmanız bir şeyi değiştirmez aynı sonucu verecektir. Hashtag kullanımında bunlara dikkat etmenizi tavsiye ederim.

Hashtag kullanımı ile ilgili aşağıdaki istatistikleri göz önünde bulundurarak hashtag oluşturma stratejinizi belirleyebilirsiniz;

 • Hashtag ile paylaşılan tweet’ler hashtagsız tweetlere göre 2 kat daha fazla etkileşim oluşturuyor ve %55 oranla retweet yapılma ihtimali bulunuyor.
 • Instagram’da 11 ve üzeri hashtag paylaşımı yüksek etkileşim oluşturuyor. 15’den fazla hashtag oluşturursanız spam oluşturmuş olursunuz.
 • Google+’da paylaşılan içeriğe göre hashtag’ler oluşturuluyor. İsterseniz bu hashtag’leri siz de düzenleyebilirsiniz.

Hashtag kullanım ipuçlarını sizler için oluşturduğum ücretsiz rehberde biraraya getirmiştim. Hashtag kullanma rehberini buradan indirebilirsiniz. Aşağıda da özet olarak sizlerle yeniden paylaşmak istiyorum. Özellikle hashtag kullanımı ile pazarlama faaliyetlerini nasıl arttırabilirsiniz sorusuna cevap arayanların işine yarayacağını umuyorum.

 • Hashtag’leriniz spesifik olsun. Ne kadar spesifik hashtag oluşturursanız o kadar çok hedef kesiminize yaklaşmış olursunuz. Hedef kesiminiz ile yüksek oranda etkileşim oluşturmuş olursunuz.
 • Markanız için hashtag oluşturuyorsanız, kısa ve akılda kalıcı olsun. Çok uzun hashtagler oluşturmayın.
 • Paylaşımlarınızdaki herşeyin hashtag’ini oluşturmayın.
 • Genel olarak tüm platformlarda 1 – 3 arası hashtag kullanımınız idealdir.

Hashtag kullanım ipuçlarına ek olarak Hashtag’lerinizi yönetmek için aşağıdaki uygulamaları kullanabilirsiniz:

Artık aradığınız sorunun cevabına ulaştıştığınızı düşünüyorum. Hala hashtag kullanımı ile ilgili sorularınız varsa bana yorum kısmından ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply