Instagram, masaüstü cihazlarda nasıl kullanılır?

instagram-masaustu-cihazlarda-nasil-kulllanilirEğer sizin de kendi şirketiniz varsa veya bir şirkette çalışıyorsanız, masaüstü bilgisayarda normal mobil cihazlardan daha çok zaman geçirdiğinizi tahmin edebiliyorum. Bu durum Instagram hesabınızı yönetmekte bir hayli zor olmuyor mu sizce de? Instagram, mobil cihazlar için geliştirilen bir uygulama ancak son yıllarda Instagram’ın her platformda kullanılma ihtiyacına cevap olarak artık kullanıcılar masaüstü, laptop vb ortamlardan da profil hesaplarına Instagram.com üzerinden de giriş yapabilecekler.

Peki, Instagram, masaüstü cihazlarda nasıl kullanılır? Instagram’a masaüstü cihazlardan giriş ne gibi kolaylık sunuyor?

Tüm paylaşımlarınızı görebilirsiniz

İster takip ettiğiniz hesapların paylaşımlarını isterseniz de kendi paylaşımlarınızı Instagram.com üzerinden giriş yaparak görebilirsiniz. Instagram.com’a masaüstü cihazlarınızdan giriş yapmanız ve giriş için bilgilerinizi girmeniz yeterli.

Etkileşim

Instagram.com üzerinden paylaşımlarınıza yapılan yorumlara klavyanizle ne kadar kolay cevap yazdığınızı, farkettiniz mi? İşiniz gereği, yapılan yorumlara cevap yazmanız gerekiyorsa, Instagram.com üzerinden çok hızlı ve etkili bir şekilde cevap yazabilirsiniz.

Takipçilerinizi ve Takip ettiğiniz kişileri görün

Evet, Instagram.com üzerinden hesabınıza giriş yaptığınızda hem sizi takip edenleri, hem de sizin takip ettiklerinizi görebilirsiniz. Ayrıca, mobilde olduğu gibi diğer Instagram hesaplarınında takipçileri masaüstü bilgisayardan girişte görebilirsiniz.

Arama

Her ne kadar saklı gibi dursada Instagram.com websitesinin üst tarafında arama kısmını görebilirsiniz. Çok küçük de olsa orada!

Arama kısmında başka kullanıcıları veya ilgilendiğiniz hashtag’leri aratabilirsiniz.

Mobil cihazlarda olduğu gibi masaütü bilgisayarlarda da arama kriterleri aynı, yani isim ve kullanıcı isimlerini yazarak aramalara ulaşabilirsiniz.

Hashtag Arama

Instagram`da hashtaglerin ne kadar önemli olduğunu bilmeyen yoktur. Hashtag’lerle ilgili detaylı bilgi için Hashtag Kullanma Rehberini buradan indirebilirsiniz. Eğer, masaüstü bilgisayarınızı kullanarak hashtag aramalarını yapmak sizin için daha kolay ise, mobilde olduğu gibi aynı sonuçları bulabilirsiniz.

Profil Düzenleme

Evet, profilinizin bio kısmını ve diğer kısımları masaüstü erişim ile düzenleyebilirsiniz. Profil sayfanıza giderel, Profilimi Düzenle (Edit Profile) ye tıklamanız yeterli

Uygulama Izinlerini Yönetin

Bu özellik kullanıcıların pek bilmediği ve sadece masaüstü cihazlarda kullanabileceğiniz bir özellik.

Instagram hesabınızla kaç defa başka uygulamalara giriş yaptığınızı biliyor musunuz? Muhtemelen bilmiyorsunuz. Tahmin ederim bu düşündüğünüzden de çok.

Intagram.com sayesinde hangi uygulamalara Instagram hesap detaylarınızla giriş yaptıysanız, bu kısıma girerek, istediğiniz uygulamalara girişlerinizi kapatabilirsiniz. Tanımadığınız bilmediğiniz uygulamalar için mutlaka bu özelliği kullanmanızı tavsiye ederim. Bu sayede hesap bilgilerinizin başkalarının eline geçmesine ve hesabınıza izinsiz girişlere engel olmuş olursunuz.

Sol taraftaki Profili düzenle seçeneğine tıklayarak, İzin verilen uygulamalar (Authorized Applications) seçmeniz yeterli. Burada tüm uygulamalar karşınıza çıkıyor ve siz de istediklerinizi tutabilir, istemediğiniz uygulamalara izinleri kapatabilirsiniz.

Yorumları Kapatın

Instagram’a gelen en yeni güncellemelerden biri de paylaşımlarınıza yapılan olumsuz yorumları veya belli başlı kelime ve cümle içeren yorumları bloklamanızı sağlıyor. Böylece profilinizi sabote etmek isteyenlere karşı önlem almış oluyorsunuz. Her ne kadar bireysel profiller için koruma gibi görünse de kimi kurumsal hesaplar için de bu özelliği kullanabilirsiniz.

Aynı şekilde Profili düzenle seçeneğine tıklayarak, Sol taraftan yorumları seçebilirsiniz.

Yeni Hesap Aç

2016 yılı başlarında Instagram ayrıca, Instagram.com üzerinden de hesap açabilme özelliğini hayata geçirdi. Mobil cihazda olduğu gibi masaüstü cihazlarda da tüm ayar işlemlerini yapabiliyorsunuz. Örneğin, yeni bir marka veya kurum hesabı açmak istediğinizde bunu direk masaüstünden yapabilirsiniz.

Yukarı masaüstü cihazlarda yapılabilen özellikleri paylaştım, sıra masaüstü cihazlarda neler yapamayacağımıza bakmaya geldi;

  • Instagram hala paylaşım yapmaya sadece mobil cihazlardan olanak sağlıyor.
  • Emoji kullanımı yine sadece mobil cihazlarla sınırlı. Emoji karakterleri marka ve kurumlara paylaşımlarını daha eğlenceli hale getirmelerini sağlama imkanı sunuyor. Dolayısıyla bu özelliğe masaüstü cihazdan ulaşmak mümkün değil.
  • Instagram uygulaması üzerinde bio kısmını istediğiniz gibi satır satır düzenleyebiliyorsunuz ancak Instagram.com üzerinden sadece bir paragraf olarak bio kısmını düzenlemek mümkün.

Bu yazımda, Instagram, masaüstü cihazlarda nasıl kulllanılır? sorusunun cevabını sizlerle paylaşmaya çalıştım. Elbette daha sonra  yeni güncellemeler gelecektir, bunu bekleyip göreceğiz.

Umarım, bu yazım sizlere instagram’ı iş ve kişisel yaşamınızda daha etkin kullanma imkanı sunar.

Sizler de  Instagram’ın masaüstü cihazlarda nasıl kullanıldığı ile ilgili ipuçlarını yorum kısmında benimle ve diğer okuyucularla paylaşabilirsiniz.

5 Comments

  1. sinan 30 Ocak 2017
  2. murat 12 Haziran 2017
  3. sinan 25 Haziran 2017
  4. Gülcan 15 Şubat 2018
  5. Serdar 10 Mart 2019

Leave a Reply