Sosyal Medya’da en fazla hangi gün etkileşim gerçekleşiyor?

Neden Twitter paylaşımlarıma yeteri kadar geri dönüş almıyorum diye mi merak mı ediyorsunuz? Ya da Facebook paylaşımlarınız neden daha çok beğenilmiyor ve paylaşılmıyor?

Daha önceki yazımda sosyal medya platformlarında paylaşımların en etkili olduğu zamanları paylaşmıştım. Bu yazımda biraz daha detaylı olarak paylaşımların yapılması gereken optimum zaman aralığı ile beraber sosyal medya’da paylaşımların en etkili olduğu günleri paylaşacağım. Doğru zaman da doğru sosyal medya platformunda paylaşım yapmak sizin sanal gücünüzü arttıracaktır.

Hepimizin bildiği gibi sosyal medya platformları değişik kullanıcılara ve değişik paylaşım özelliklerine sahip. Buna göre, sosyal medya platformlarında yapılan paylaşımların zamanı da paylaşımın içeriğine ve o paylaşımın ulaşacağı kesime bağlı. Örneğin, ülke genelinde satış yapan bir marka ile normal yerel ürün satan bir firmanın paylaşım yapacağı zaman dilimleri tamamen farklıdır. Bunun gibi, sosyal medya kullanıcıları da değişik zamanlarda profil hesaplarına girmekte ve yapılan paylaşımları görmektedir. Her ne kadar sosyal medya platformları 7/24 yayın yapsada önemli olan, paylaşım yapılan zaman ile paylaşımlar ile hedeflenen kesimin ortak zamanda sosyal medya’da buluştuğu optimum zamanı yakalamak.

Sosyal medya’da paylaşım yapıldığında en verimli etkileşim zamanını bulmak için deneme yanılma yöntemi kesinlikle kullanılmamalıdır. Aşağıda Social Marketing Writing tarafından hazırlanan infografik Facebook, Google+, Twitter, Linkedin, Pinterest ve Tumblr gibi sosyal medya platformlarında paylaşımlara verilecek  tepkilerin en yüksek olduğu günler ve zaman dilimlerini göstermektedir.

Socialmediawriting

Her bir sosyal medya platformunun karakteristik özelliklerini iyi anlamak doğru zamanda çok daha  fazla doğru kitleyle ulaşmayı sağlayacaktır.Siz de gerek bireysel paylaşımlarınızda gerekse de ürün ve hizmetleriniz ile ilgili paylaşımlarda haftalık bir takvim oluşturabilir ve buna göre sosyal medya’da geçireceğiniz zamanı daha etkili kullanabilirsiniz.

  • Facebook – Çarşamba günleri, 13:00 – 15:00 arası.
  • Twitter – Haftaiçi 13:00 – 15:00 arası
  • LinkedIn – Salı, Çarşamba ve Perşembe sabah 7 ve 9 arası ve öğleden sonra 5 – 6 arası
  • Google+ – Haftaiçi sabah 9 – 11 arası.
  • Pinterest – Sabah 12 – 1 arası ve öğleden sonra 2 – 4 ve akşam 8 – 12 arası. Ancak Cumartesi sabah Pinterest paylaşımlarının en etkili olduğu zaman dilimidir.
  • Tumblr, – Pazar, Pazartesi, Salı ve Cuma günleri akşam  7 – 10 arası

İnfografik genel olarak bilgi verdiği için her işletme veya kişi için de bu zaman ve günlerin aynı olacağı anlamı çıkarılmamalıdır. Paylaşımların, öncelikle müşteri ve takipçi odaklı olması, sunulan ürün ve hizmetler etrafında şekillenmesi ve iletilen mesajın içeriği ile çok yakından ilişkisi bulunmaktadır.

Sizin veya çalıştığınız kurum için en ideal paylaşım günü nedir? Hangi sosyal medya platformunda hangi gün en iyi müşteri ve takipçi geri dönüşlerini alıyorsunuz? Yorum kısmında benimle paylaşabilirsiniz.

 

Leave a Reply