E-ticaret`de Sosyal Medya`nin Yükselişi

Kimi şirketler hangi sosyal medya platformundan daha çok satış geliyor diye hesaplaya dursun, Amerika’da 2013 yılında sosyal medya üzerinden gerçekleşen alışverişlerin %75’i Facebook, Twitter ve Pinterest üzerinden geldiğini biliyormuydunuz.

Gün geçtikçe  internet kullanıcılarının birçoğu satın almalarını gerçekleştirirken sosyal medya’dan etkileniyorlar. Her on kullanıcıdan dördü satın alacağı ürünü önce facebook, twiter ve pinterest üzerinden paylaşıyor. Türkiye’de artan internet kullanıcı sayısı ve aktif sosyal medya kullanıcıları göz önüne alındığında bu rakamın artması süpriz olmayacak. Türkiye nufüsu’nun %45’inin online olması bunun en net göstergesi.
Mobstac tarafından Amerikalı tüketiciler üzerinde yapılan araştırma aşağıdaki infografik ile sosyal medya üzerinden etkilenip satın alma yapan kullanıcıların analizini gösteriyor. Bu infografik sosyal medya’nın online satın almalarda etkisini göstermek adına güzel bir çalışma.
Her ne kadar, Amerikalı tüketicileri kapsayan bir çalışma olsa da, ülkemizde de kurumların satışlarını arttırmak için hangi sosyal medya mecralarını kullanmalarının gerektiğini görmeleri açısından da önemli.
İnfografiğe göre facebook kullanıcıların %39’u satın alacakları ürün hakkında araştırma yapmak için önce ürün sayfasını beğeniyor. Kullanıcıların %74’ü satın almalarında sosyal medya üzerindeki görüşlere güveniyorlar.
HaberTürk gazetesinin hazırlamış olduğu rapora göre, Türkiye günlük aktif facebook kullanıcısı 21 milyon, twitter kullanıcısı da 6,2 milyon’a ulaşmış durumda. Sosyal medya’da geçirilen süre kişi başı 2.5 saat olarak hesaplanmış. Bu rakamlara bakıldığında ülkemiz de de online satın almalarda sosyal medya’nın geleneksel pazarlama araç ve metodlarının harici ciddi bir platform olması da kaçınılmaz görünüyor.
Acaba hangi ürünlerin satışı daha çok sosyal medya üzerinden gerçekleşiyor? 
Kurumların ve bireylerin ellerindeki ürünleri satabilecekleri bir e-ticaret platformu olan shopify daha çok fotoğraf sektörüne ait ürünlerin satışlarının en büyük satış hacmine sahip olduğu paylaşıyor. Bunu, spor ürünleri ve ev hayvanları için satın alınan ürünler takip ediyor.
e-ticaret sosyal medya
Internet kullanimi2

Leave a Reply