Yeniden Hedefleme Pazarlaması (Retargeted Marketing) Nasıl Yapılır?

Birçoğumuz, ziyaret etmiş olduğumuz bir siteye ait ürünlerin daha sonraki sitelerde karşımıza reklam olarak çıktığına şahit olmuşuzdur.Ziyaret ettiğiniz bir blog veya web sayfası nasıl oldurda hoşunuza giden ve ihtiyacınız olan bir spor ayakkabıyı almak için gittigidiyor.com’a girdiğinizi bilebilir. Cevabı tabiki yeniden hedef pazarlamasında yatıyor.

Bu pazarlama yöntemi bir e-ticaret sitesini ziyaret etip satın alma yapmadığınız zaman karşınıza çıkan ve sizi gezdiğiniz sitelerde takip eden yeni bir yöntem yeni bir pazarlama şeklidir. Maliyet açısından bakıldığında aslında yeniden hedefleme pazarlaması google adwords’lere kıyasla daha uygun maliyetlidir. Bu yöntemle, daha iyi odak sağlanmış olacağından, sitenizi belirli bir amaç için ziyaret etmiş olan kişilere ulaşmanız daha kolay olacaktır.

Yeniden Hedefleme pazarlamasının iki çeşidi vardır, site ziyareti ve arama yöntemi. Arama yöntemi, şirketlerin herhangi bir kullanıcının site içerisinde hangi ürünlere baktığını ve arama  yaptığı anahtar kelimelere bağlı olarak çıkan reklam çeşididir. Site ziyareti ise, sadece sitenizi ziyaret eden herhangi bir müşteriye baz alır.

Aşağıda pazarlama stratejilerinize yeniden hedefleme pazarlamasını dahil ederken neleri göz önünde bulundurmanız gerektiğini kısaca paylaşmış olacağım.

YENİDEN HEDEFLEME PAZARLAMA YÖNTEMİ NASIL ÇALIŞIR?

Bunun için sitenize bir kod yerleştirmeniz gerekiyor. Bu kod sayesinde, sitenizi ziyaret eden kullanıcılar takip ediliyor ve daha sonra ziyaret ettikleri web sitelerinde karşılarına sizin sitenizde bakmış oldukları ürünlerin reklamı geliyor. Bu kod ziyaretçiler tarafından farkedilmediği gibi, sitenizin de performansını etkilemiyor. Alışveriş yapmak için sitenizi ziyaret eden spesifik müşterileri takip eden bir araç diyebiliriz aslında.

yeniden hedefleme pazarlamasi nedir

NEDEN BU YÖNTEMİ KULLANMALISINIZ?

Ortalama bir websitesinin müşterileri satış yapmaya yönlendirme oranı %2’dir. Bu sitenizi ziyaret eden kullanıcıların %98’inin sitenizden herhangi bir satınalma yapmadan ayrıldıklarını gösteren önemli ve dikkat çeken bir göstergedir aslında. Emarketer’ın yapmış olduğu araştırmaya göre  Amerika’da online satınalma yapan müşterilerin %60’ı bu tür bir pazarlama yöntemi ile karşılaştıklarını söylemektedir.

Yeniden Pazarlama araçları istatistikleri göz önünde bulundurur. Kurulumu kolaydır. Yeniden hedefleme şirketleri tarafından size verilen kod’u websitenize ait HTML sayfasında veya temada </body> tag’inden önce yerleştirmeniz gerekiyor.

SEO veya dijital pazarlama yöneticileri bu konuda bilgili olduklarından sizlere yardımcı olacaklardır.

MALİYETİ NEDİR?

Ücretlendirme oldukça şeffaftır. Reklam kampanyaları, reklamınızın oluşturduğu etkiye bağlı olarak hesaplanır. İstediğiniz zaman başlatabilir ve sonlandırabilirsiniz. Günlük sabit bir bütçe ile de ilk etapta işe başlamanız mümkün.

Her ne kadar günlük sabit bir bütçe ayırsanızda, geri dönüş oranın menun edici olması önceliğiniz olmalıdır. Ne kadar çok ziyaretçi hedeflerseniz, o kadar daha iyi geri dönüş alırsınız. Haftalık raporları incelediğinizde, şirketiniz için en iyi bütçeyi ayarlamış olacaksınız. 

REKLAMLARIN UYARLANABİLİRLİĞİ NASIL OLMALIDIR?

Oluşturmak istediğiniz reklamın boyutlarını kolayca değiştirebilirsiniz. Buna ek olarak, reklamın ne kadar spesifik olacağını belirleyebilirsiniz. Örneğin, üzerinde sizin logonuzun olduğu basit bir reklam da ayarlayabilirsiniz veya müşterilerin satın almak istedikleri ve sitenizde aramış oldukları ürünleri gösteren reklam çıkacak şekilde de ayarlayabilirsiniz. Belki çok spesifik olmak müşterileri rahatsız edebilir.

ANALİTİKLER NASIL OKUNUR?

Yeniden hedefleme analitikleri,Google Adwords reklamlarındaki etki, tıklanma oranı, tıklama başına maliyet , toplam harcamalar gibi temel metrikleri okumak çok kolaydır. Sitenizi ziyaret eden kullanıcıların sayıları ve ne zaman ziyaret ettikleri de toplanması gereken veriler içerisindedir.

YENİDEN HEDEFLEME PAZARLAMASINI NASIL KULLANMALIYIM?

Bildiğiniz gibi satışları arttırmayı hedefleyen şirketlerde tek bir pazarlama yöntemine bağlı kalmak pazarlama ilkesine terstir.

Yeniden Pazarlama da bundan farklı değildir. İçerik yönetimi pazarlaması ve Müşteriye ulaşma pazarlama yöntemleri ile kıyaslandığında en iyi kullanılabilecek metodlardan bir tanesidir. Yeniden Pazarlama, dijital pazarlama planları içerisinde kullanılabilecek en iyi yöntemlerden biri olarak dikkat çekmektedir.

Peki siz, Yeniden Pazarlama Yöntemini kullanıyormusunuz? Geri dönüş oranları nasıl? Düşüncelerinizi aşağıda paylaşabilirsiniz.

 

One Response

  1. Merve Ferhan 5 Nisan 2014

Leave a Reply