Nasıl bir Instagram kullanıcısı sınız?

Instagram bir çok yönden twitter’a benziyor. Instagram`da, bir yanda herkes aynı tip kullanıcı hesabına sahipken ayrıca bu hızla büyüyen platform bireysel ve profesyonel kullanımlar için aynı arayüze sahip.  Aynı formata sahip olduğu için de tamamen aynı görünüyor. Benzer şekilde, twitter’da olduğu gibi instagram kullanıcıları da hesaplarını farklı amaçlar için kullanabiliyorlar.

Kimisi kişisel paylaşımlar için kullanırken, kimi hesaplar iş için kullanılıyor. Kimileri de kendilerini tanıtırken, kimi hesaplarda başkalarını etkilemek üzere paylaşımlar yapıyor.

Instagram’ı nasıl kullanırsanız kullanın ancak instagram kullanıcılarına baktığınızda birbirinden farklı üç kullanıcı şekli olduğunu göreceksiniz. Instagram’ı sadece bir amaç için kullandığınızı düşünüyorsanız bu yazıyı okuduktan sonra fikiriniz değişebilir.

Kişisel Hesap:

Eğer instagram’ı kişisel hesabınız için kullanıyorsanız, muhtemelen aşağıdaki paylaşımları yapıyorsunuz,

 • Ailenizin, yapmış olduğunuz tatillerin, arkadaşlarınızın fotoğraflarını paylaşıyorsunuz
 • Arkadaşlarınızı, aile üyelerinizi, ünlüleri ve sizi ilgilendiren markaları takip ediyorsunuz
 • Hesabınızı sadece sizi takip eden yakın çevreniz tarafından görülmesi için gizli tutuyorsunuz

İş için Kullanılan Hesaplar:

Eğer instagram’ı iş için kullanıyorsanız, muhtemelen aşağıdaki paylaşımları yapıyorsunuz,

 • Ürünlerinize, sunmuş olduğunuz hizmetlere, çalışanlarınıza ve müşterilerinize ait paylaşımlar
 • Takipçileriniz tarafından paylaşılan fotoğrafları paylaşma veya yeniden paylaşma
 • Müşterilerinizi, rakiplerinizi ve iş ortaklarınızı takip etme,
 • Profil hesabınız kolay takip edilsin ve herkes tarafından görülsün diye açık

Marka Hesapları:

Benim gibi başka birçok kullanıcı yukarıdaki iki hesap uygulamasına girmiyor olabilir. Bunun yerine kendi markalarını oluşturmak ve tanıtmak için kullanan kullanıcılar da var.

 • Ailenizin olduğu kadar işiniz ile ilgili fotoğraf paylaşımı
 • Takipçilerinizin oluşturduğu içeriklerin paylaşımı,
 • Arkadaşlarınızın, aile üyelerinizin, ünlülerin, müşterilerinizin, diğer şirketlerin ve iş ortaklarınızın takibi,
 • Profil hesabınız kolay takip edilsin ve herkes tarafından görülsün diye açık

İşinize ve kişisel kullanım amacınıza bağlı olarak yukarıdaki kullanım şekillerinden bir tanesine giriyor olabilirsiniz.

Buna rağmen birçok kişi instagramı iş için kullandığını düşünürken kişisel hesap gibi veya marka hesabı gibi kullanabiliyorlar. Instagram’ı neden kullanacağınızı iyi belirlemeniz ve profil ve içeriğinize uygun paylaşımlar yapmış olmanız gerekiyor.

Eğer iş için instagram’ı kullanıyorsanız, buna odaklanmanız gerekiyor. Ürünlerinizin fotoğraflarını, sunmuş olduğunuz hizmetlerinizi ve işiniz ile ilgili bilgileri paylaşabilirsiniz. İş yerindeki çalışanlarınız ile ilgili görüntüleri paylaşabilirsiniz. Ayrıca, ürünlerinizi kullanan müşterilerinizin paylaşmış oldukları içerikleri paylaşabilirsiniz. İşiniz ile ilgili paylaşımlar yaparken, kendinizin veya çalışanların birebir fotoğraflarını paylaşmanız bu anlamda gereksizdir. Nike, Ben and Jerry’s, Starbucks, Volkswagen gibi büyük markaların hesaplarına baktığınızda CEO’larının bireysel paylaşımlarını göremezsiniz. Aksine, işlerinin kimliği ile ilgili onlarca yüzlerce paylaşım görebilirsiniz.

Eğer instagram’ı iş için kullanacaksınız, sadece o içerikte paylaşımlar yapın. Takipçileri ile etkileşim kuran, eğlenceli, sosyal, ilişkili ve profesonel olmaya özen gösterin.

Instagram’ı markanız için kullanacaksanız, biraz daha kişiselleştirebilirsiniz. Ev’den iş yapanlar için instagram’ı bu şekilde kullanmak daha mantıklı. Özellikle son dönemde instagram üzerinde değişik butikler açarak satış yapan ev hanımları veya girişimciler için bu şekilde kullanım sonuç getirecektir. Aynı zamanda ünlüler, sektör uzmanları ve kendi markasını oluşturmak isteyenler için bu şekilde kullanmak daha mantıklıdır.

Instagram kullanıcıları bireysel hesap kullananlar ile daha çok kişisel olarak iletişim kuruyorlar. Dolayısı ile instagram yolculuğuna kişisel dokunuşlar yaparak takipçilerle etkileşim kurmak gerekir. Bu demek değildir ki, yediğiniz her yemeğin ve gittiğiniz her tatil yerinin fotoğrafını paylaşacaksınız.

Tatillerden veya aile toplantılarından bir iki fotoğraf paylaşmak makuldur. En azından kim olduğunuzu göstermiş olursunuz, Ancak markanızın bütünlüğünü bozacak ve zarar verecek fotoğrafların paylaşımını yapmak markanıza zarar verecektir. Bu tarz fotoğrafları facebook’da paylaşabilir veya buna özel instagram hesabı açabilirsiniz.

Marka tanıtımı yaptığınız profilinizde başarılarınızı paylaşmak kadar ürün ve hizmetlerinizi paylaşmak da çok çok önemlidir. Çünkü takipçileriniz sizi elde etmiş olduğunuz başarılardan dolayı takip eder ve sizinle iletişim kurar, dolayısı ile sizde onların istediği içerikleri paylaşmanız gerekir.

Şimdi, instagram hesabınızı kontrol etme zamanı. Instagram’ı planladığınız şekilde mi kullanıyorsunuz? yoksa instagram kullanım stratejinizi amaçlarınız doğrultusunda yeniden gözden geçirmeniz mi gerekiyor? 

Gorsel: Mashable

Instagram danismanlik hizmeti duyuru

Leave a Reply