Instagram’da Müşterilerle Nasıl Etkileşim Kurulur?

Instagram'da Müşteriler ile Nasıl Etkileşim KurulurInstagram’ın en popüler sosyal medya platform olması süpriz değil.

Kullanıcılarına diğer platformlardan farklı olarak görsel paylaşım yolu ile birbirleriyle etkileşim kurma imkanı vermesi de bunun bir kanıtı elbette. 300 milyonu aşan Instagram kullanıcılarının başında milenyum gençliği geliyor. Instagram’ın kapılarını büyük marka ve kurumlara açması ile reklam görmekten kaçan bu genç kullanıcı kitlesi ile daha yakın pazarlama çalışmaları yapması da kolaylaşmış oluyor neredeyse.

Instagram marka ve kurumlara marka bilinilirliği ve reklam kullanımı için çok büyük fırsatlar sunuyor. Ayrıca, markalar paylaşılan görseller sayesinde kullanıcı ve hedef kitlesindeki müşterilerin neleri görmekten keyif aldıklarını da anlamak açısından Instagram’ı kullanabiliyorlar. Her ne kadar Instagram paylaşımları sadece görsel paylaşmak gibi kolay görünsede markaların doğru kullanım için farkında olmaları gereken stratejiler de yok değil. Markaların daha yüksek oranda etkileşim sağlayarak paylaşmış oldukları içeriklerin görünümünü nasıl arttıracakları ile ilgili ipuçlarını aşağıda bulabilirsiniz.

  • Hashtags – Blog’umu takip edenler hashtag kullanımı konusundaki paylaşımlarımı okumuşlardır. Genel olarak paylaşımları incelediğimde sosyal medya’da hashtag kullanımı önemsiz miş gibi bir düşünce hakim. Instagram’da hashtag kullanımı, paylaşımlarınızın daha çok kişi tarafından görülmesine olanak sağlar. Arama araçlarını kullanarak, sizin kullandığınız hashtag’ın kaç kişi tarafından kullanıldığı görebilirsiniz. Ne kadar çok fazla kişi tarafından kullanıldıysa o kadar iyi olacaktır. Instagram en fazla 30 tane hashtag kullanımına izin veriyor dolayısı ile 5-6 tane hashtag kullanımı ideal olacaktır.
  • İçerik Paylaşımı – Internet kullanıcıları markalar ile iletişim halinde olmaktan çok büyük keyif alırlar. Instagram sayesinde ilgi çekecek görsel hazırlayıp paylaşarak markalar takipçileri ile etkili iletişim kuruyorlar. Kullandığınız dilin kurumsal olup olmadığını Instagram kullanıcıları çok rahat anlarlar. Dolayısı ile markanızın kullanacağı dilin etkileşim kurmaya yarayacak bir dil olmasına özen gösterin.
  • Takipçilere özel paylaşım – Diğer sosyal medya platformlarında olduğu gibi Instagram sayesinde sadece takipçilerinize özel paylaşım yapabilirsiniz. Yaptığınız bir ürün veya sunduğunuz bir hizmetin yapım aşamasını takipçilerinizle paylaşarak onlarla heyecan oluşturabilirsiniz.
  • Marka savunucuları –Sosyal medya gelişimi ile kullanıcılar aldıkları bir ürünü deneyip paylaşma ve yemek için gittikleri bir restaurant’da ortamın ve yemeğin güzelliğini paylaşarak markaya değer katıyorlar. Eğer sizin markanızda yer etiketi veya hashtag ile etkileşime geçiliyorsa siz de kullanıcılar ile paylaşımlarını beğenerek, yorum yazarak hatta yeniden paylaşarak iletişime geçin. Böylece takipçileriniz paylaşımlarının görüldüğünü, beğenildiğini ve pozitif bir etki oluşturduğunu göreceklerdir.

Herne kadar Instagram günlük yaşantımızın bir parçası olsada markanızı Instagram’da oluşturmak ve büyütmek tek gecede olacak bir şey değil elbette. Instagram’da markanızı oluştururken zamanlama, kullanıcılar ile etkileşime geçtirecek filtreler gibi değişik özellikleri de göz önünde bulundurmak çok önemli. Marka ve kurumların Instagram stratejilerinde başarılı olabilmeleri için paylaşımlarının hashtag kullanarak etkileşim ve iletişime geçirecek oranın yüksek, yeni takipçi kazanmayı sağlayacak, markalarını konuşturacak, takipçilere özel paylaşım yaptıkları ve marka savunucuları oluşturdukları paylaşımlar yapmaları gerekmekte.

Instagram çok güçlü ve gelişme potansiyeli yüksek bir platform dolayısı ile Instagram’ın sunmuş olduğu özellikleri iyi öğrenip etkili kullanmanız gerekmekte.

Peki, siz Instagram’ı kullanırken yukarıda bahsettiğimiz özellikleri kullanıyor musunuz? Siz ce Instagram’da Müşterilerle Nasıl Etkileşim Kurulur? Yorum kısmında paylaşırsanız sevinirim.

Leave a Reply