Instagram’da Hashtag Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Instagramda hashtag stratejisi nasıl oluşturulur ? sorusu son günlerde karşılaştığım en sık sorulardan biri. Daha önce hashtag nedir ile ilgili yazımı sizlerle paylaşmıştım bugün ise özellikle instagram’da hashtag kullanımı hakkında paylaşımda bulunacağım. Bu yazıyı okumadan daha önce paylaşımış olduğum yazıyı mutlaka okuyun. Instagram’ı iş için kullanıyorsanız şayet, çok iyi planlanmış bir hashtag stratejinizin bulunması gerekiyor. Bununla ilgili hedefleriniz olmalı, instagram’da ne kadar sıklıkta paylaşım yapacağınızı netleştirmeli ve ne paylaşacağınızı iyi belirlemeniz gerekiyor. Ancak, hashtag kullanımızın belirli bir amacı yoksa ve sıradan hashtag’ler oluşturuyorsanız hedeflerinize ulaşmanız daha uzun sürecektir.

Daha önce hashtag ile ilgili paylaştığım yazıyı okumayanlar için aşağıda kısaca özetleyeyim;

  • İlgili anahtar kelimelerle hashtag oluşturun,
  • Çok sayıda hashtag kullanmayın,
  • Sektör ile alakalı hashtag’ler kullanın,
  • Takipçilerinizi ihmal etmeyin, 

Instagram’da hashtag kullanımı ile ilgili neler önereceğimi, nasıl plan oluşturmanız gerektiğini az çok tahmin etmişsinizdir.

İnstagram’ı markanız veya kurumunuz için kullanıyorsanız bu maddelerin hepsi çok önemli. #tagsforlikes #follow4follow gibi hashtag’ler markanızın tanıtımı için fayda sağlamayacaktır. Ayrıca, insatgram’ın aynı anda 30 adet hashtag kullanımına izin vermesi sizin de 30 tane hashtag oluşturacağınız anlamına da gelmemeli.

Aksine, şayet çok sayıda hashtag oluşturursanız bu durum markanızın kötü görünmesine sebep olacaktır.

İşiniz, ürünleriniz  veya paylaşımlarınız ile alakasız hashtag paylaşmak profilinize gelecek trafiğin kalitesini azaltacaktır. Dolayısıyla popular hashtag’ler kullanmak yerine sizlerle paylaşacağım instagram’da hashtag kullanım stratejilerini takip edebilirsiniz.

Markanız ile ilişkili hashtag kullanın;

Markanız veya ürününüz ile ilgili spesifik bir hashtag oluşturun. Bu hashtag’ın özellikle ne iş yaptığınız ve sizi temsil eden özellikte bir hashtag olmasına özen gösterin.  Örneğin, takı ürünleri satıyorsanız kendi markanızın yerine marka adınız ile takı kelimesini birleştirerek paylaşım yapın. Twitter ve Facebook gibi sosyal platformlarda halihazırda hashtag kullanıyor olabilirsiniz. Bu hashtag’leri instagram’da da kullanın.

Paylaşacağınız hashtag’lerin hatırda kalması çok önemli. Markanız ile ilgili paylaşım yaptığınız tüm içeriklerde mutlaka bunları kullanın. Eğer aileniz veya kendiniz ile ile ilgili paylaşımlar yapıyorsanız bu hashtag’leri kullanmanıza gerek yok.

Sektörle ilgili hashtag’ler belirleyin;

Her sektörün kendisi ile alakalı mutlaka hashtag vardır. Ürün odaklı kurumlardan servis odaklı kurumlara kadar birçok değişik sektörün kullandığı hashtag’leri görebilirsiniz. Onları bulun, öğrenin ve kullanın…

Rakiplerinizinve sizin sektörünüzde faaliyet gösteren firmaların kullanmış oldukları hashtag’leri inceleyin. Tags For Likes sitesini inceleyerek instagram’da kullanılan populer hashtag’leri görebilirsiniz. Ancak, önerilen etiketleri kullanırken seçici olmaya özen gösterin. Bu site sizin birçok farklı sektörlerle ilgili hashtag alternatifi sunacaktır. Ancak bunları direk kopyala yapıştır yapmayın. Sizin için en uygun olanları seçin ve hashtag listenize ekleyin.

Populer ve az kullanılan hashtag’leri birleştirin;

Çok bilinen ve sık kullanılan hashtag’lerin sizin için faydalı olacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Sık kullanılan hashtag paylaşımı aramalarda sizin de bulunmanızı sağlayacaktır ancak birçok kişi sizinle aynı şekilde hareket ettiği için hızlı bir şekilde aramalar içerisinde kaybolup gideceksiniz.

Bunun yerine, daha az kullanılan hashtag kullanmak sizin daha uzun süre aramalarda üst sıralarada olmanızı sağlayacaktır. Populer ve daha az kullanılan hashtag’leri bir arada kullanarak daha iyi sonuç elde edersiniz.

Örneğin, ben paylaşımlarımı yaparken, #instagram #instagramdasatis #instagramsatis gibi hashtagleri kullanıyorum, Böylece değişik aramalarda üst sıralarda bulunma olasılığım artmış oluyor. ;))

Hashtag sayısını belirleyin;

30 tane hashtag kullanmak elbette paylaşımlarınızı kötü gösterecektir. Eğer çok hashtag paylaşmanız gerekiyorsa, 5 – 10 tane ana hashtag belirleyin. Zaman zaman 12 -15 tane de hashtag kullanabilirsiniz. Ancak genel olarak 10 tane’nin altında tutmaya çalışın.

Kullanıcılar tarafından kolay bir şekilde takip edilebilmek için paylaşmış olduğunuz cümle içine hashtag yerleştirebilirseiniz. Örneğin; #anne ve #bebek ürünleri için #annemveben’i takip edebilirsiniz gibi. Eğer isterseniz, kullanacağınız tüm hashtag’leri cümle sonunda paylaşabilirsiniz.

Hashtag listesi oluşturun;

Mobil telefonunuzda sık kullandığınız hashtag’leri bir liste halinde bulundurabilirsiniz. Eğer değişik içerikte paylaşımlar yapıyorsanız birden fazla liste oluşturmak takipçilerinizin doğru içeriğe ulaşmasını kolaylaştıracaktır.

Ana hashtag’lerinizi belirleyin ve kopyala yapıştır yaparak paylaşımlarınızda kullanın. Böylece paylaşımlarınızda zaman kazanmış olacaksınız. Aynı zamanda eksiksiz bir şekilde paylaşım yapmış olacaksınız.

Şimdi, instagram’da başarılı bir hashtag stratejisi için yol haritasına sahipsiniz. Genel olarak bu yol haritasını takip ettiğinizde takipçi sayınızı arttırarak daha çok etkileşim oluşturacak ve başarılı sonuç elde edeceksiniz.

Siz’de aşağıda benimle hashtag stratejilerinizi paylaşarak, başarılı örneklerin daha çok kişiye ulaşmasını sağlamış olacaksınız. 

Hashtag Kullanim Rehberi icin Tiklayin

3 Comments

  1. naile üstün 12 Haziran 2015
    • Filiz Marankoz 6 Ağustos 2018
  2. potema başakşehir 5 Nisan 2018

Leave a Reply