Instagram’da fotoğraflarınızı nasıl organize etmelisiniz?

Instagramda fotograflarınızı nasıl organize etmelisinizHepimiz anlık yaşadığımız heyeacan ve mutluluk verici anlarımızı instagram’da paylaşmak istiyoruz.

Eğer bu yazıyı okuyorsanız, muhtemelen instagram’ı iş için veya pazarlama aracı olarak da kullanıyorsunuz. Dolayısı ile paylaşımlarınızın planlı, düzenlenmiş ve paylaşım zamanlarının belirlenmiş olması gerekir.

Eğer bu şekilde yapıyorsanız, paylaşacak içeriğiniz çok ve mobil cihazınız ve bilgisayarınız arasında gidip geliyorsunuzdur. Hal böyle olunca, zaman kaybetmeden içeriklerinizi organize etmeniz etkili bir Instagram yönetimi için çok önemli olacak.

Kurumsal instagram hesabı yönetenlerin, hem mobil cihazlarda hem de profesyonel fotoğraf makinelerinde çekilmiş onlarca belki yüzlerce fotoğrafları vardır. Bu fotoğraflar tanıtım ve pazarlama amacı ile kullanılacağı için üzerlerinde çeşitli değişiklik ve düzenleme yapılması gerekiyor. Gökyüzü, şehir manzarası veya değişik fotoğraflar üzerine yazı yazarak bu paylaşımları mesaja veya grafiğe dönüştürmeniz gerekebilir.

Tüm paylaşımlarınızı bir araya getirin

Paylaşımını yapacağınız fotoğraflar mobil cihazınıda mı? Tablet’de mi? veya bilgisayarınız da mı kayıtlı? Veya birileri dropbox üzerinden sizinle mi paylaştı?

İş paylaşacağınız fotoğrafı bulmaya gelince bunca değişik yer içerisinden düzenleme ve değişiklik yapacağınız fotoğrafı bulmanın kolay olmadığının farkındayım.

Bundan dolayı, tüm fotoğraflarınızı bir araya getirin. Hangi paylaşma ortamının sizin için kolay olacağını belirleyin. Eğer PC’den çalışmak kolaysa, oradan çalışın ya da mobil cihaz üzerinden çalışma sizin için kolaysa tüm paylaşımlarınızı mobil ortamda toplayın. Her ne durum sizin için iyiyse kendinize kolay ve uygun olanı seçin.

Bunun kolay olmadığının farkındayım. Fotoğrafları kendinize email yolu ile gönderebilir daha sonra istediğiniz cihaza indirebilirsiniz. Ancak bu hem zaman alıcı olduğundan hem de email servisi veren firmaların belirli sayıda fotoğrafı emaile eklemeye izin verdiğinden zor görünebilir.

Peki, daha farklı ne yapabilirsiniz? Aşağıda çeşitli kullanım ipuçlarını bulabilirsiniz.

  • Mobil cihazınızı PC’de eşzamanlı senkronizasyon ile fotoğraflarınızın PC’ye aktarılmasını sağlayabilirsiniz. Her ne kadar biraz zaman alsa da kullanışlı bir yöntem.
  • Dropbox kullanın. Hem mobil hem de PC’de Dropbox kullanın. Dolayısı ile fotoğrafları her iki cihazında da bulabilirsiniz.
  • PhotoSync kullanın. Bu uygulamayı hem mobil cihazınıza hem de bilgisayara indirmeniz gerekiyor. Her iki cihazda aynı wifi üzerinden çalışması vet senkronize olması gerekiyor.

Fotoğraf’larınızı organize edin

Artık tüm fotoğraflarınızı bir cihazda topladığınıza göre fotoğraflarınızı düzenlemek artık sizin için çok kolay.

Ancak, instagram’da paylaşımlarınızı organize etmeniz için daha fazlasını yapmanız gerekiyor.

Fotoğflarınızı kategorilere ayırmanız ve en sık kullanacağınız fotoğrafları kolay bulunur bir yere koymanız gerekiyor. Kullanacak olduğunuz cihaz üzerinde kategori dosyaları oluşturabilirsiniz.

Kategorileri aşağıdaki gibi oluşturabilirsiniz:

  • Tanıtım Fotoğrafları
  • Background fotoğrafları
  • Urün ve iş yeri fotoğrafları
  • Pazarlama tanıtım fotoğrafları
  • Sezon – Mevsimsel fotoğraflar

Kendiniz için faydalı olacak başka kategorilerde oluşturabilirsiniz. Böylece, daha organize olabilirsiniz.

Eğer işletmenizin birden fazla şubesi varsa veya birden fazla Instagram hesabı yönetiyorsanız ya da paylaşmanız gereken çok fazla içerik varsa tüm içerikleri bu kategorilere göre de ayırabilirsiniz.

Artık içerikleriniz de kategorilerine ayrıldığına göre, instagram’da fotoğraflarınızı nasıl organize etmelisiniz sorusunun cevabını kolayca bulabilir ve zaman kaybetmeden paylaşımlarınızı yapabilirsiniz.

 

Leave a Reply