Instagram’da etkili profil oluşturmanın 8 yolu

Kim daha çok takipçisi ve hayranı olsun istemez ki? Instagram hem takipçileri etkileme hem de pazarlama aracı olarak kullanabilecek en iyi sosyal medya platformlarından biri. Eğer instagram’da değilseniz veya henüz hesap açmadıysanız, en kısa sürede açsanız iyi edersiniz.

Instagram hızla büyüyen kullanıcı sayısı ile bugün 75 milyon aktif kullanıcıya sahip ve hedef pazarınıza ulaşmak için kaçırılmayacak da bir mecra.

Bu yazımda instagram’da etkili ve dikkat çeken bir instagram profili nasıl oluşturulur bunun 8 kuralını paylaşacağım.

#1: Fotoğraf çözünürlüğü

Dikkat çekici görseller, ilgili kişilerin dikkatini çeker. Instagram’da etkili olmak isteyen kurumlar için bu çok önemli bir faktördür. Yüksek çözünürlükte paylaşılan fotoğraflar göze çok daha çok çarpacaktır. Dolayısı ile sizlere tavsiyem olabildiğince yüksek çözünürlükte fotoğraflar paylaşın. Akıllı telefonlardan paylaşılan fotoğraflar anı yakalamak adına kullanışlı olacağından zaman zaman da olsa böyle paylaşım yapabilirsiniz.

#2: Satın alma işlemini kolaylaştırın

İnsanların sizin instagram profilinize girip resimlerinize bakmaları ve ürünlerinizi incelemeleri ve hatta size takip etmeleri, ürünlerinize olan ilgilerinden dolayıdır. Yeni çıkardığınız ürünleri ve eğer varsa yapmış olduğunuz indirimleri görmek isteyeceklerdir.

Örneğin, Nike ürünlerinin resmini paylaştığında, web sitesine ürün açıklamasında yer vermektedir. Dolayısı ile takipçileriniz ve müşterileriniz ürünlerinizi satın almak için kolayca sitenize girmiş olacaktır.

#3: Satış yaptığınızı belli etmeyin

Asıl amacınızın satış olduğu bir gerçek ancak bunu takipçilerinizi rahatsız edecek şekilde yapmayın. Paylaşımlarınızı hikayeleştirin ve ürünlerinizin özelliklerini de ön plana çıkarın.

Ayrıca, sadece kendi ürünlerinizi değil ürünlerinizi kullanmış ve memnun olmuş müşterilerinizin de paylaşımlarını profilinizde paylaşın. Müşteriler, ürünlerinizi nasıl kullanmışlar, memnun kalmışlar mı? Bu gibi paylaşımlar takipçilerinizle aranızda pozitif bir iletişim oluşturacaktır.

#4: Sadece ürün paylaşmayın

Tüm paylaşacağınız fotoğraflarınızın sadece ürünleriniz olmasına gerek yok. Kamera arkası görüntüleri, kurumunuzun aynı zamanda canlı bir organizasyon olduğunu göstermek için de önemlidir.

Ne kadar çok bu tarz payaşımlar yapar ve takipçilerinizle etkileşim içerisine girerseniz takipçileriniz de sizi kendilerinden bir parça gibi hissetmeye başlayacaklar. Böylece markanıza bağlı sadık müşteri sayınız da artacaktır.

#5: Instagram Direct özelliğini kullanın

Instagram Direct diğer kullanıcılara gizli bir şekilde fotoğraf ve video gönderebileceğiniz bir özellik. Aynı Twitter’da direk mesaj ve Facebook’da gizli mesaj özelliği gibi. Göndermiş olduğunuz içeriği sadece siz ve paylaşım yaptığınız kimseler görecektir.

Sizinle en çok etkileşimi olan takipçinizi bulmak için paylaşımlarınıza bakın, kim paylaşımlarınıza daha çok yorum yapmışsa onu direk görürsünüz. En aktif takipçiniz muhtemelen de ürünlerinizi almaya en istekli takipçinizdir.

En aktif takipçilerinizi tesbit ettiğinizde, özel grup oluşturarak yeni çıkan ürünlerinizi ve indirimleri ilk once onlarla paylaşabilir ve onları sitenize yönlendirerek satış yapmalarını sağlayabilirsiniz.

Instagram Direct özelliğini sohbet amaçlı da kullanabilirsiniz. Soru-Cevap oturumu düzenleyerek bir grup takipçinizi özel olarak davet edebilirsiniz. Ancak instagram direct özelliği sadece mesaj göndermeyi kabul etmediğinden bu sohbetlerde de mutlaka fotoğrafların paylaşılması gerekiyor.

Instagram Direct’i pazarlama aracı olarak kullandığınızda yenilikçi ve üretken olmaya çalışın. Sıradan bir paylaşımınız takipçilerinizi sizi bırakmasına yol açabilir.

#6: İndirimleri paylaşın

İnsanların markaları takip etmelerinin ana sebeplerinden bir tanesi de indirimler hakkında güncel bilgi sahibi olmaktır. İndirimleri gerek ana hesabınızda paylaşarak gerekse de instagram direct özelliği ile takipçilerinize göndererek onların ödüllendirebilirsiniz.

Ağızdan ağıza pazarlamanın önemi herkes açısından aşikar. Dolayısı ile takipçileriniz özel bir indirim aldığında bunu mutlaka arkadaşları ile paylaşacakladır. Bu insanlarda indirimleri kaçırmamak için sizleri takip edecektir. 

#7: Yarışmalar düzenleyin

Yarışmalar düzenleyerek takipçilerinizi ödülllendirebilirsiniz. Takipçilerinize ödül kazanmalarını sağlayan yarışmalar düzenleyin böylece daha çok kişiye ulaşma imkanınız olacak ve yeni takipçileriniz olacaktır.

Yarışma temalarınızı çok sade tutmaya ve temaların kendi ürünlerinizle ilişkili olmasına özen gösterin.

Eğer çok genel bir tema seçersiniz, markanız ile ilgilenmeyenlerden alakasız geri dönüşler alabilirsiniz. Çok da dar bir tema olursa, insanlar zahmet edip geri dönüş yapmayacaktır.

Yarışma düzenlediğinizde o yarışmaya özel hashtag geliştirin. Hashtag olmadan, yarışma ile ilgili yapılan paylaşımları göremez ve başarılı bir yarışma yapmış olamazsınız. Markanızı da içine alan bir hashtag ile kampanya ve ürünleriniz ile ilgili daha çok akılda kalıcılığı yakalamış olursunuz.

#8: Instagram fotoğraflarınızı web siteniz de de paylaşın

Instagram fotoğraflarınızı web sitenizde de paylaşabileceğinizi biliyormuydunuz?

Düzenlemiş olduğunuz yarışmalardan fotoğrafları paylaşmak markanıza bağlılığı arttırmak açısından çok önemlidir. Yarışma düzenlemeseniz bile takipçileriniz ile iletişime geçip, ürünlerinizi kullanırken fotoğraflarını paylaşmalarını isteyebilirsiniz. Hashtag kullanmalarını mutlaka hatırlatın.

Takipçilerinizin paylaşmış oldukları fotoğrafları kendi web sitenize de ekleyerek paylaşabilirsiniz. Instagram kullanıcı kuralları gereği başkasının paylaşmış olduğu fotoğraflar sizing ürünlerinizde olsa size ait olmayacağından  bu duruma dikkat etmeniz gerekir.

Sonuç

Instagram sadece insanlarla bağlantı kurmak için değil aynı zamanda resim ve video da paylaşarak marka farkındalığını ve kullanıcı etkileşimini arttırabileceğiniz bir platformdur. Promosyonel faaliyetleri tanıtmak için harika bir platformdur. Şirketiniz ne kadar çok ilgili fotoğraf paylaşır ise takipçi sayısı  kadar hızlı artacaktır.

Takipçi sayınız artınca, özel ve normal mesaj yolu ile tanıtım yapabilir ve yarışmalar düzenleyebilirsiniz.

Peki, siz Instagramı etkili bir şekilde kullanabiliyormusunuz? Müşterlerinize Direct mesaj yolu ile hiç ulaştınız mı? Yorum kısmında paylaşırsanız sevinirim.

Instagram danismanlik hizmeti duyuru

7 Comments

  1. gardrop_benays 29 Haziran 2015
    • admin 23 Ocak 2016
  2. Yaset 24 Mayıs 2017
  3. Kubra asik 24 Haziran 2017
  4. Sevda 19 Kasım 2017

Leave a Reply