7 Adımda Instagram için Sosyal Medya Stratejileri

Instagram pazarlaması neden önemlidir? 

Instagram son zamanların en hızlı büyüyen ve sosyal medya stratejisi geliştirilmesi gereken bir platform. Instagram’ın yayınladığı blog’daki rakamlarda bunun göstergesi;

 • 200 milyon aktif kullanıcı sayısı
 • Amerika’nın dışındaki kullanıcı sayısı  %65’i aştı.
 • 20 milyar fotoğraf  paylaşıldı.
 • 1.6 milyar günlük beğeni sayısı
 • 60 milyon günlük fotoğraf paylaşımı

Değişik kaynaklardaki istatistiklere göre ise

 • Gençlerin 23% için instagram en favori sosyal medya platformu.
 • Ankete katılan gençlerin %42’si instagram’a akıllı telefon üzerinden giriyor.
 • Amerika’da 14-34  arası yaş grubunun %34’ü Instagram kullanıcısı.

Başka bir deyişle şuan instagram üzerinden pazarlama yapmak ve pazarlama stratejileri geliştirmek daha önce olduğundan çok daha önemli.

Instagram üzerinden Sosyal Medya Stratejisi geliştirmek için 7 ipuçu.

Instagram’ın nasıl çalıştığını anlamak ve  bir pazarlama aracı olarak kullanmak için once kendiniz kullanmanız gerekiyor. Yeni başlayanlar buradaki link’ten bakarak nasıl bir uygulama kullanışlı veya kullanışlı değil öğrenebilir.

 1. Takipçilerinizi Instagram kullandığınız konusunda bilgilendirin. Facebook fanlarınızı, twitter takipçilerinizi ve email listenizdekileri size instagram üzerinden de takip etmeleri için bilgilendirin.
 2. Instagram takipçileriniz arttıkça, takipçilerinize beğenecekleri şeyleri sunun. Yüksek çözünürlükte fotoğraflar paylaşmaya özen gösterin. Başlı başına hiçbirşey ifade etmeyen fotoğraflar paylaşmayın.
 3. Sadece satış amacı ile instagram’ı kullanmak pek faydalı olmayabilir hatta takipçi sayınız azalabilir. Zaman zaman satış ilanları paylaşmakta bir zarar yoktur.
 4. Instagram’ın özelliklerinin avantajlarını kullanın. Instagram’da paylaştığınız video’yu  ziyaretçilerin dikkatini çekmek için websitenizde veya blog sayfanızda yayınlayabilirsiniz mesela.
 5. Instagram’da daha çok kişiye ulaşmak için güncel ve popular hashtag kullanımı yapın. Paylaştığınız içerikleri daha çok kişiye ulaştırmak ve belirli hedef  kullanıcılara ulaşmak için mutlaka hashtag kullanın.
 6. Profilinizi düzenleyin. Buradan da nasıl profil düzenleneceği ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Kimi kullanıcılar sadece bir fotoğrafınız ile etkileşim kuracağı için paylaşımlarınızda markanızı da belirtebilirsiniz. Profilinize yazmış olduğunuz kısa bir yazıya güvenmeyin sadece.
 7. Günde bir veya ikiden fazla paylaşım yapmayın. Instagram’da çok paylaşım yapmak iyi bir strateji değildir. Instagram’da önemli olan kalitedir.

Instagram danismanlik hizmeti duyuru

Leave a Reply