Instagram Pazarlama nedir ? Nasıl Uygulanır?

Instagram Pazarlama nedir ? Instagram’ı kurumunuzun veya ürünlerinizin pazarlamasında henüz kullanmadınız mı? 300 milyon’dan fazla kullanıcıya sahip instagram’da hergün milyonlarca kullanıcı bu uygulama üzerinden birçok şirkete ulaşıyor ve ürün ve hizmetlerini, aynı zamanda şirketin genel iş kültür hakkında bilgi sahibi oluyor. Dolayısı ile Instagram ürün ve hizmetlerinizi tanıtmanın ve herdef tüketici kesime ulaşmanın en kolay ve eğlenceli yollarından biri diyebiliriz.

Aşağıda Instagram pazarlama nedir ve nasıl uygulanır sorumuzla ilgili olarak bazı başlıkları sizlerle paylaşmak istiyorum.

Özel ve Yaratıcı Fotoğraflar Oluşturun

Instagram’da kullanıcıları etkilemenin ve sizin hesabınızı takip etmelerini sağlamanın en iyi yolu yaratıcı, özel ve eğlenceli paylaşımlar yapmaktan geçer. Instagram’ın sunmuş olduğu düzenleme özelliğinden ve filtrelerden yararlanarak sizler de eğlenceli, başlıkları dikkat çeken ve farklı özellikte fotoğraflar paylaşabilirsiniz. Tanıtımını yapmış olduğunuz ürün veya kurumunuz ile alakalı olabilecek değişik fotoğrafları bir araya getirerek şirketinizi ve ürünlerinizi farklılaştırabilirsiniz.

Takipçileriniz ile Etkileşim

Takipçilerle ile etkileşim kurmak sosyal medya’nın vazgeçilmez ve en temel unsurlarından olduğunu daha önce de paylaşmıştım. Aynı zaman da Instagram’da pazarlama stratejisi geliştirirken altın bir kural olarak stratetilerimizin en başında gelmesi gerekir. Eğer takipçilerinizden biri sizi veya ürünlerinizi paylaşımlarında etiketlerse veya yorum kısmında sizden bahsederse bu onlarla etkileşim kurmaya başlamanız için kaçırılmayacak fırsatlardan bir tanesidir. Böylece takipçilerinizin paylaşımlarını beğenmeniz, paylaşımlarına yorum yazmanız veya paylaşımlarını kendi hesabınızda yeniden paylaşmanız takipçilerinize tarafınızdan tanınma sağlayacaktır. Genel olarak, takipçileriniz ile iletişim halinde bulunmak onları mutlu kılacak ve böylece kurumunuz veya ürünleriniz onlardan tarafından daha çok sevilecek ve tercih edilecektir.

Hashtag Kullanımı

Hashtag kullanımı instagram’ın en önemli özelliklerinden bir tanesi. Hashtag nedir yazıma buradan ve sizler için özel hazırlamış olduğum hashtag kullanım rehberine de buradan ulaşabilirsiniz. Hashtag kullanımı sayesinde Instagram kullanıcıları sizin hesabınızı ve ürünlerinizi instagram’da arayarak daha rahat ve kolay bulacaktır. Paylaşımlarınızda güncel ve popüler hashtag kullanmaya çalışın. Ancak hashtag kullanımını abartmayın. Eğer instagram’da bir kampanya veya yarışma / çekiliş düzenlerseniz kurum veya marka adınız ile beraber yanında sizi farklı kılacak yaratıcı hashtag’ler oluşturun mutlaka. Hashtag kullanımı aynı zamanda kullanıcılara ürünlerinizi günlük olarak nasıl kullandıklarını gösterme açısından da bir fırsat sunacaktır.

Yarışma Düzenleyin

Instagram’da yarışma düzenleyerek daha hızlı bir şekilde takipçi sayınızı arttırabilirsiniz. Instagram’da yarışma / çekiliş düzenleme ile ilgili yazımı buradan okuyabilirsiniz. Düzenleyecek olduğunuz yarışma ve yarışma sonunda verecek olduğunuz ürün sayesinde takipçilerinizin ve diğer kullanıcıların dikkatlerini daha çabuk çekersiniz. Yukarıda da bahsettiğim gibi yarışmalarınız için mutlaka özel hashtag oluşturun böylece yarışmaya katılanlar paylaşımlarını yaparken bu hashtag’I kullanacaklardan sadece siz değil milyonlarca kullanıcı da paylaşımları çok rahat bir şekilde görecektir. Takipçileriniz ürünlerinizi tanıtan bir paylaşım yaptığı zaman zincir etkisi oluşturur. Paylaşımlarını onlarında takipçileri göreceğinden onlarda aynı paylaşımı yeniden Instagram hesaplarında paylaşacaklardır. Verilecek hediye’yi kazanamasalar bile sizi takip etmeye devam edeceklerdir.

Profesyonel Hesapları Takip Edin

Kendi paylaşımlarınızda neyin daha çok başarılı olup olamayacağını anlamanın bir diğer yolu da instagram’da başarılı paylaşımlar yapan diğer hesapların bu işi en iyi nasıl yaptıklarını anlamaktan geçiyor. Starbucks, Nike, National Geographic, Adidas, Michael Kors gibi şirketlerin hesaplarını inceleyebilir ve yukarıda bahsettiğim konuları nasıl uyguladıklarını, ürünlerinin tanıtımını nasıl yaptıklarını görüp inceleyebilirsiniz.

Siz de kendi kurum ve markalarınızın Instagram pazarlamasını daha yaratıcı ve ilgi çekici yapmak için bahsettiğim konuları kendi hesabınızda uygulayabilirsiniz.

Bu veya benzeri uygulamaları kendi Instagram hesaplarında kullananlar nasıl sonuç aldıklarını aşağıda benimle paylaşabilirlerse bu yazıya katkı yapmış ve daha çok kişinin faydalanmasını sağlamış olurlar.

 

 

Leave a Reply